اتحادیه آفریقا فعالیت سودان را تعلیق کرد

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه تلویزیونی «روسیا الیوم»، اتحادیه آفریقا امروز (چهارشنبه) تصمیم گرفت که در سایه سرنگونی دولت سودان از سوی نظامیان این کشور در اوایل هفته جاری، مشارکت سودان در همه فعالیت‌های این اتحادیه را به حالت تعلیق درآورد.

شورای امور سیاسی و صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در بیانیه امروز خود تاکید کرد: این تصمیم تا زمانی که فعالیت نهاد انتقالی سودان از جانب غیرنظامیان از سرگرفته نشود، اجرایی خواهد بود.

این شورا در عین حال از اجازه نظامیان سودانی به «عبدالله حمدوک» نخست وزیر این کشور برای بازگشت به خانه‌اش، استقبال و خواهان آزادی فوری سایر وزیران و مسئولان غیرنظامی بازداشتی، شد.

«عمر البشیر» از سال ۱۹۸۹ (۱۳۷۸) بر سودان حاکمیت داشت که پس از برپایی تظاهرات در خارطوم و تعدادی از ایالت‌های این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی این کشور در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ از قدرت برکنار شد و یک دولت انتقالی قدرت را سودان در دست گرفت که ریاست دولت موقت آن بر عهده عبدالله حمدوک بود.

دولت انتقالی سودان اوت ۲۰۱۹ میلادی آغاز به کار کرد و قرار بود مدت زمان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان ۳۹ ماهه باشد و در این مدت نیز قدرت میان ارتش و ائتلاف «الحریة و التغییر» تقسیم شود.

خارطوم روز دوشنبه شاهد رخدادهایی سریع و شتابان بود که با حبس خانگی نخست وزیر در مکانی نامعلوم آغاز شد.

در پی این حوادث، خبرهای محلی از دستگیری شماری از وزیران، مسوولان و رهبران احزاب سودانی و بستن راه‌ها و پلها در  خارطوم حکایت داشت.

از سوی دیگر «عبدالفتاح البرهان» فرمانده ارتش سودان، شورای حاکمیتی و کابینه را منحل و در سراسر کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

بر اساس اعلام رسانه‌ها، فرمانده ارتش سودان و رهبر نظامیان کودتاگر در این کشور، برخی از وزیران دولت برکنارشده عبدالله حمدوک را متهم کرد که با اظهارات خود در صدد ایجاد فتنه و جنگ داخلی بودند.
رسانه‌های خبری صبح روز دوشنبه از وقوع کودتای نظامی در سودان خبر دادند.

نخست وزیر سودان که از روز دوشنبه با کودتای نظامیان در حبس خانگی قرار داشت، روز سه شنبه به محل اقامتش در خارطوم پایتخت این کشور بازگشت.

عبدالفتاح البرهان روز سه شنبه در مصاحبه‌ای با بیان اینکه عبدالله حمدوک در منزل او بسر می‌برد، خاطرنشان کرد که وی در صحت کامل است و به زودی به خانه‌اش بازخواهد گشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا