اجلاس سران جنوب شرق آسیا بدون حضور رهبر نظامی میانمار برگزار می شود

به گزارش ایرنا از شبکه خبری آسیا، برگزاری اجلاس آ.سه‌.آن بدون حضور رهبر نظامی میانمار یک اقدام نادر برای این گروه منطقه‌ای است.

بر پایه این گزارش، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا از طریق ارتباط ویدئویی در جلسه شرکت می‌کند. برونئی میزبان اجلاس آ.سه‌.آن اعلام کرده که این گروه یک نماینده غیرسیاسی را از کشور میانمار دعوت خواهد کرد اما اعلام نشده است که این نماینده چه کسی خواهد بود.

وزارت امور خارجه میانمار دوشنبه شب تلویحا اعلام کرد که کرسی میانمار در اجلاس آ.سه‌.آن خالی خواهد بود. وزیران امور خارجه آ.سه‌.آن روز ۱۵ اکتبر موافقت کردند که ژنرال “مین اونگ هلانگ” رئیس دولت نظامی که فوریه امسال دولت آنگ سانگ سوچی را برکنار کرد، در حاشیه قرار دهند.

دولت نظامی میانمار همچنین اعلام کرد که این کشور روند لازم را مطابق منشور آ.سه‌.آن برای حل مناقشه درباره مشارکت این کشور در اجلاس آسه‌آن دنبال خواهد کرد. در دستور کار روز سه‌شنبه اجلاس آسه‌آن برگزاری سه نشست جداگانه بین رهبران آ.سه‌.آن با نمایندگان آمریکا، چین و کره جنوبی وجود دارد.

ماه گذشته “اریوان یوسف” معاون وزیر خارجه کشور برونئی و رئیس کنونی آسه‌آن گفت که دولت نظامی میانمار پاسخی به درخواست او برای دیدار با “آنگ‌سان سوچی” رئیس جمهور سابق میانمار نداده است. دولت سوچی اول فوریه سال جاری میلادی با یک کودتای نظامی برکنار شد.

میانمار از زمان کودتا تا کنون درگیر تنش و ناآرامی بوده است؛ کودتایی که به یک دهه دموکراسی در این کشور پایان داد. در خشونت‌های ماه‌های اخیر در این کشور بیش از یک هزار و ۱۰۰ تن کشته شده‌اند. طرح نقشه راه مصوب آ.سه‌.آن شامل تعهدی به گفت‌وگو با همه طرف‌ها و اجازه دسترسی‌های انسان‌دوستانه و توقف خشونت‌ها بود. 

تاریخ طولانی دیکتاتوری نظامی و نقض حقوق بشر در میانمار یکی از مسائل دشوار مورد بحث در اتحادیه‌ آ.سه‌.آن بوده که وحدت این سازمان و سیاست عدم مداخله را به آزمایش گذاشته است. وزیران خارجه آ.سه‌.آن در نشست مجازی ماه گذشته از عدم پیشرفت در اجرای این طرح از سوی هیات حاکمه نظامی میانمار موسوم به “شورای اداری کشور” ابراز ناامیدی کردند. “سیف‌الدین عبدالله “دیپلمات ارشد مالزی در توییتر اعلام کرد که بدون پیشرفت در این زمینه، حضور رئیس شورای اداری کشور میانمار در اجلاس آ.سه‌.آن دشوار خواهد بود.

میانمار از آغاز کودتا در این کشور با سرکوب مرگبار معترضان، فروپاشی اقتصادی و مهاجرت دسته جمعی پناهجویان رو به رو شده است. همچنین افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور سیستم بهداشت را مختل کرده و در ماه های گذشته منجر به وقوع فاجعه انسانی در این کشور شده  است. از ماه آوریل تلاش برای انتصاب فرستاده ویژه آ.سه.آن در قالب ” اجماعِ پنج مساله ” که از سوی رهبرانِ اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا برای رویارویی با آشوب در میانمار پیشنهاد شده بود، ادامه دارد. 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا