بایدن: اقدام اخیر آمریکا در قبال فرانسه مدبرانه نبود

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در رم گفت: جایی در جهان وجود ندارد که نتوانیم با فرانسه در آن همکاری کنیم و از نقش فرانسه در مبارزه با تروریسم و شراکتمان در افغانستان تمجید می کنیم. بایدن در نخستین دیدار

کد خبر : 1764
تاریخ انتشار : جمعه 29 اکتبر 2021 - 23:16
بایدن: اقدام اخیر آمریکا در قبال فرانسه مدبرانه نبود

به گزارش خبرگزاری مهر، رئیس جمهور آمریکا در دیدار با «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی خود در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در رم گفت: جایی در جهان وجود ندارد که نتوانیم با فرانسه در آن همکاری کنیم و از نقش فرانسه در مبارزه با تروریسم و شراکتمان در افغانستان تمجید می کنیم.

بایدن در نخستین دیدار با ماکرون پس از بحران قرارداد زیردریایی با استرالیا که موجب بروز تنش بین پاریس و واشنگتن شد، افزود: اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا در قبال فرانسه ناشیانه و غیرمدبرانه بود.

رئیس جمهور آمریکا در عین حال از فرانسه به عنوان قدیمی ترین و وفادارترین هم پیمان آمریکا و شریکی مهم که همواره در کنار واشنگتن ایستاده است، یاد کرد.

گفتنی است که استرالیا در ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) قرارداد ساخت زیردریایی با فرانسه را لغو و در اقدامی در راستای سیاست‌های ایندوپاسیفیک و چین ستیزانه واشنگتن، با آمریکا و انگلیس وارد توافق تسلیحاتی جدیدی موسوم به «آکوس»(AUKUS) شده بود.

مطابق این معاهده تسلیحاتی، آمریکا و انگلیس متعهد شدند که تعداد هشت فروند زیردریایی اتمی برای استرالیا تولید کنند.

اقدام کانبرا دولت فرانسه را بسیار خشمگین کرد به طوری که پاریس از این حرکت به عنوان خنجر خوردن از پشت یاد کرد و در همین راستا سفرایش را از استرالیا و آمریکا فراخوانده بود.

برچسب ها :

ناموجود