بودجه ۱۰۰میلیون دلاری آمریکا؛ گسترش روابط با آسه آن یا مقابله با چین

بایدن روز سه شنبه به وقت محلی با حضور در نشست مجازی اتحادیه جنوب شرق آسیا (آسه آن) و آمریکا  گفت: مشارکت ما برای حفظ هند و اقیانوسیه به عنوان یک منطقه آزاد و باز که پایه و اساس امنیت و رفاه مشترک ما برای چندین دهه بوده است، ضروری است.
رییس جمهوری آمریکا همچنین اعلام کرد این کشور از چشم انداز آسه آن در منطقه و یک نظام بر پایه قانون حمایت می کند.
وی گفت: حرف نهایی ما این است که آسه آن ضروری است، در محور اصلی معماری واقعی منطقه هند و اقیانوسیه قرار دارد و آمریکا به مرکزیت آسه آن متعهد است.
بایدن با اشاره به زمینه های همکاری میان آمریکا و آسه آن گفت: همکاری های مشترک ما برای مقابله با چالش های قرن ۲۱ از جمله مقابله با کرونا، بحران آب و هوا، تحکیم توانایی های دفاعی سایبری، تولید فناوری های جدید، حمایت از آزادی مسیرهای آبی و تجارت دریایی و غیره، هر روز اهمیت بیشتری می یابد.

به گزارش ایرنا، آخرین بار دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۷ در اجلاس آسه آن و  آمریکا در مانیلا  پایتخت فیلیپین شرکت کرده بود. آمریکا اتحادیه جنوب شرق آسیا را بخش مهمی در استراتژی خود برای مقابله با چین می‌داند. 
تحلیلگران معتقدند دیدار بایدن با رهبران این اتحادیه ۱۰ عضوی در راستای تلاش دولت آمریکا برای گسترش همکاری با متحدان و همکاران به منظور مقابله با نفوذ چین است.
رییس جمهوری آمریکا به دنبال متقاعد ساختن کشورهای عضو آسه آن در مورد ائتلاف چهارجانبه این کشور با هند، استرالیا و ژاپن و همچنین پیمان امنیتی با استرالیا برای تجهیز این کشور به زیردریایی هسته ای است.
آمریکا معتقد است این توافق ها به دنبال جایگزین کردن نقش آسه آن در منطقه نیست.
نشست آسه آن در سال جاری بدون حضور میانمار و فرمانده نظامی آن یعنی مین آنگ هلائینگ برگزار خواهد شد. وی در اول فوریه سال جاری میلادی کودتای نظامی میانمار را رهبری کرد.
اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا که بیشتر با نام اختصاری آ سه ‌آن شناخته می‌شود، یک سازمان بین‌المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آسیای جنوب شرقی است.
این سازمان در ۸ اوت ۱۹۶۷ توسط تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و فیلیپین برای همبستگی علیه گسترش کمونیسم در ویتنام و غلبه بر شورش‌های داخلی این کشورها تأسیس شد.
 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا