بوستر پمپ چیست و تفاوت آن با پمپ‌های آب معمولی در چیست؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، پمپ آب برای تأمین آب در مکان‌هایی که فشار آب کم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. پمپ آب وسیله‌ای هست که آب را از لوله‌های متصل به آبرسانی شهر باعث افزایش سطح دبی می‌شود که فشار مورد نیاز را برای استفاده فراهم می‌کند. در ساخمان های مرتفع با طبقات زیاد

کد خبر : 10375
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 دسامبر 2021 - 18:20
بوستر پمپ چیست و تفاوت آن با پمپ‌های آب معمولی در چیست؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، پمپ آب برای تأمین آب در مکان‌هایی که فشار آب کم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. پمپ آب وسیله‌ای هست که آب را از لوله‌های متصل به آبرسانی شهر باعث افزایش سطح دبی می‌شود که فشار مورد نیاز را برای استفاده فراهم می‌کند. در ساخمان های مرتفع با طبقات زیاد وجود پمپ برای تأمین فشار مورد نیاز و آب مصرفی در طبقات باالای ساختمان واجب است.

در برخی ساختمان‌ها فشار اب دارای نوسان است که عملکرد پمپ اب را تحت تأثیر قرار می‌دهد در این مواقع استفاده از بوستر پمپ‌ها به کار می‌آید.

بوستر پمپ چیست؟

بوستر پمپ به اجتماع چند پمپ که به صورت موازی در کنار هم قرار دارند و توسط یک تابلوی کنترل سرعت تحت فرمان قرار می‌گیرد تا بتواند دبی آب را در ساختمان در سطح مطلوبی به طور ثابت حفظ کند. بوستر پمپ برای تأمین آب در ساختمان‌های بزرگ که مصرف کننده‌های بسیاری دارد و مکان‌هایی همچون کارخانه‌ها به کار می‌آید. در ساختمان‌هایی که مصرف کننده ها دارای میزان منظمی مصرف اب نسب به سایر واحدها نیستند و بعضی اوقات کم و بضی اوقات زیاد می‌شود یک پمپ اب ساده پاسخگو سطح دبی مورد نیاز نمی‌باشد و باید یک سیستمی برای ساختمان تعریف شود که سطح دبی آب را با توجه به میزان مورد نیاز ساخنمان ثابت نگهدارد.

بوستر پمپ‌ها در مواقعی که میزان مصرف آب حداکثر شود از همه ی ظرفیت پمپ‌های تحت نظر بوستر پمپ بهره می‌گیرد به دلیل اینکه بوستر پمپ‌ها با این هدف که در ساختمان‌های بزرگ مسکونی و شبکه‌های آبرسانی بزرگ استفاده شوند ساخته می‌شوند. کنار هم قرار گرفتن پمپ‌ها در بوستر پمپ‌ها باعث افزایش قدرت و بهره وری دستگاه شده و سرعت انتقال آب بهتر و سریع‌تر می‌شود.

بوستر پمپ‌ها دارای کاربردهای مختلفی می‌باشد و در هر کدام تکنولوژی خاص خود شأن به کار گرفته شده است و ناگفته نماند که هر بوستر پمپی با هر کاربردی قدرت بالایی دارد.

انواع بوستر پمپ آب

بوستر پمپ‌ها از نظر عملکرد دارای دو دسته کلی شامل بوستر پمپ دور ثابت و بوستر پمپ دور متغیر می‌باشند. بوستر پمپ‌های دور ثابت دارای الکترو پمپ‌هایی با سرعت چرخش ثابت می‌باشند که همان سرعت نامی آن هاست اما در بوستر پمپ‌های دور متغیر سرعت چرخش الکترو پمپ‌ها متغیر می‌باشد که از صفر تا سرعت نامی تغییر می‌کند. بوستر پمپ دور متغیر خاموش روشن شدن الکترو پمپ همانند بوستر پمپ ثابت طی یک مرحله و سخت و سریع صورت نمی‌گیرد بلکه به صورت نرم روشن خاموش می‌شود که توسط یک برنامه انجام می‌شود. به عبارت دیگر می‌توان گفت با توجه به مقدار فشار آب و فرکانس برق ورودی، مقدار آب مصرفی و در اخر چرخش آنها دور بوستر پمپ تغییر می‌کند.

بوستر پمپ چیست و تفاوت آن با پمپ‌های آب معمولی در چیست؟

انواع پمپ خانگی چیست؟

تمامی انواع بوستر پمپ‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند. هر نوع بوستر پمپ دارای ساخار و ویژگی‌های خاص خود می‌باشند که باعث کاربرد آن در بخش‌های مختلفی می‌شوند. در این میان پمپ‌های خانگی نیز دارای انواع مختلفی می‌باشند که عبارتند از:

۱. پمپ خانگی دارای مخزن انبساط

۲. پمپ بشقابی خانگی

۳. پمپ خانگی دارای کلید اتوماتیک

۴. پمپ جتی خانگی

۵. پمپ سانتریفیوژ خانگی

۶. بوستر پمپ خانگی

بوستر پمپ خانگی

از پرکاربرد ترین بوستر پمپ‌ها می‌توان بوستر پمپ خانگی را نام برد که در مجتمع‌های مسکونی بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه برای آبرسانی و بالا بردن فشار آب برای واحدهای مجتمع مسکونی که در ارتفاعات بالا قرار دارند یا اینکه تعداد واحدهای مصرف کننده بسیار بالاست استفاده می‌شوند و میزان آب مصرفی آنها را تأمین می‌کند. وجود بوستر پمپ در چنین مجتمع‌هایی بسیار واجب می‌باشد اما در خانه‌های عادی پمپ‌های آب معمولی نیز پاسخگو می‌باشد و هیچ نیازی به بوستر پمپ وجود ندارد.

بوستر پمپ خانگی به دلیل ویژگی‌های خاص خود در مکان‌هایی همچون آپارتمان، مجتمع مسکونی و ویلاهای بزرگ به کار گرفته می‌شود.

بوستر پمپ چیست و تفاوت آن با پمپ‌های آب معمولی در چیست؟

کدام نوع بوستر پمپ آب خانگی است؟

بوستر پمپ‌های آبرسان به دلیل اینکه اغلب در مجتمع‌های مسکونی مورد استفاده قرار می‌گیرند به بوستر پمپ خانگی معروف شده اند. این نوع بوستر پمپ‌ها به دو گروه دور متغیر و دورثابت تقسیم می‌شوند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی می‌باشند.

بوستر پمپ خانگی دور متغیر: با توجه به اینکه در مجتمع‌های بزرگ با واحدهای زیاد و میزان مصرف آب نوسانی فشار آب پایین بوده و آب مصرفی واحدها ممکن است تأمین نشود؛ ضروری است که سیستمی برای تقویت و یکنواخت کردن فشار آب مخصوصاً در زمان‌های اوج مصرف به کار گرفته شود. برای رفع این مشکل باید تجهیزات پمپاژ آب استفاده شود که بوستر پمپ دور متغیر نام دارد. این سیستم به ما کمک می‌کند تا هم فشار آب استاندارد تأمین شود و هم مصرف برق نیز به بهترین نحو ممکن انجام شود و دلیل این امر این است که پمپ‌ها با توجه به مصرف در زمان مورد نیاز استفاده می‌شود.

بوستر پمپ خانگی دور ثابت: در بوستر پمپ خانگی دور ثابت سوئیچ های فشار به کار گرفته شده اند. سوئیچ فشار دارای قابلیت فرمان نوبتی و اضافه شدن پمپ‌ها به شبکه مصرف بر حسب نیاز می‌باشد. در این حالت هر یک از پمپ‌ها با توجه به فشار پمپ قبلی و اختلاف فشار میانشان تنظیم می‌شود که باعث می‌شود کنترل دبی و فشار متعادل و بهینه شکل بگیرد. بوستر پمپ‌های خانگی دور ثابت از برق تک فاز، سه فاز و یا در مواقع مورد نیاز از ترکیب این دو استفاده می‌کند. موتورهای الکتریکی سیستم در حالت پیشرفته‌تر به صورت نوبتی می‌تواند روشن و خاموش شود که در این حالت کنترل فشار فقط با استفاده از دو سوئیچ فشار صورت می‌گیرد. این دو سوئیچ یکی در حالت حداکثر و دیگری در حداقل فشار به کار گرفته می‌شود.

منبع: Masterico.com

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

18 + هفده =