تخت روانچی: فضای ماورای جو میراث مشترک همه بشریت است

به گزارش ایرنا، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه به وقت محلی در کمیته ویژه سیاسی و استعمار زدایی سازمان ملل ۲۷ اکتبر ۲۰۲۱ افزود: جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یکی از اعضای مؤسس کمیته استفاده‌ صلح‌آمیز از فضای ماورای جو، همچنان بر این اصل مورد توافق جهانی تأکید می‌کند که فضای ماورای جو، میراث و مایملک مشترک برای همه بشریت است و منحصراً می بایست برای مقاصد صلح آمیز و به نفع نسل های کنونی و آینده همه مردم کاوش و استفاده قرار گیرد.
 وی افزود: همچنین این قلمرو برای اکتشاف، استفاده و دسترسی همه کشورها بر اساس برابری و با احترام کامل به اصل عدم تملک هیچ بخشی از آن آزاد خواهد بود. ترویج همکاری های بدون تبعیض در فعالیت های فضای ماورای جو و همچنین عدم مداخله در فعالیت های دولت ها در کاوش و استفاده از فضا برای اهداف صلح آمیز نیز باید به طور کامل رعایت شود.
تخت روانچی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران برای نقش و جایگاه کمیته علمی سازمان ملل متحد در مورد اثرات تشعشعات هسته ای (UNSCEAR) اهمیت زیادی قائل است. ما معتقدیم تمامی کشورهای عضو سازمان ملل متحد می بایست متعهد به همکاری با آن باشند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد افزود: در مقابل، کمیته مذکور نیز بایستی بتواند از کمک ها و دانش همه کشورها به هر طریق ممکن، از جمله از طریق مشارکت آنها در کار کمیته، بهره مند شود.
تخت روانچی گفت: در این راستا، ما از توصیه کمیته آثار تشعشعات هسته ای به مجمع مبنی بر اینکه چهار کشور ناظر معیار های علمی لازم جهت کسب عضویت کامل کمیته را کسب کرده اند، استقبال می کنیم.
وی اظهار داشت: ما انتظار داریم که اعضای ناظر فعلی که از سه منطقه جغرافیایی مختلف هستند به عنوان اعضای اصلی در کار کمیته با بهترین دانشمندان خود منطقه خود را نمایندگی کنند.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اضافه کرد: ما از اداره خدمات مقابله با مین سازمان ملل (UNMAS) به خاطر نقش مهم آن در کمک به کشورهای سراسر جهان که از مین ها و بقایای انفجاری جنگ تاثیرپذیرفته اند، تمجید می کنیم.
تخت روانچی گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با بیشترین اراضی آلوده به مین و بقایای مواد منفجره در جهان، با اقدامات قهری غیرقانونی و مضر یکجانبه مواجه است که تلاش ها برای انجام عملیات موفقیت آمیز پاکسازی میادین مین را به شدت مختل می کند. این اقدامات مانع از دسترسی ایران به تجهیزات، فناوری و منابع مالی پاکسازی مین شده است که جمعیت غیرنظامی محل در معرض پیامدهای آن قرار می گیرند.
سفیر ایران در سازمان ملل اظهار داشت: لذا ما خواستار لغو کامل و فوری همه این محدودیت ها هستیم تا کشورهای هدف، از جمله ایران بتواند به طور موثر از جمعیت غیرنظامی خود در برابر خطرات روزانه ناشی از انفجار مین ها و بقایای مواد منفجره جنگ محافظت کنند.
ارشدترین دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  گفت: ما از نهادهای مربوطه سازمان ملل، به ویژه UNMAS می خواهیم به کمکهای خود به کشورهای آسیب دیده و تسهیل دسترسی کامل آنها به تجهیزات ادامه دهند.
وی افزود: ما مجددا بر ضرورت حمایت از مأموریت «کمیته ویژه برای تحقیق در مورد اقدامات رژیم اسرائیل که بر حقوق بشر مردم فلسطین و سایر اعراب سرزمین‌های اشغالی تأثیر می‌گذارد» که به افزایش آگاهی در مورد فعالیت‌های غیرقانونی این رژیم و همچنین بسیج اقدامات بین‌المللی لازم در راستای پایان دادن به نقض حقوق اساسی مردم فلسطین  کمک می کند، تاکید می‌کنیم.
تخت روانچی اظهار داشت: نزدیک به هفت دهه است که مساله فلسطین، چالش برانگیزترین نگرانی بین المللی بوده است. سیاست‌ها و اقدامات غیرقانونی، غیرانسانی و توسعه‌طلبانه رژیم اسرائیل که همچنان برخلاف قوانین بین‌المللی ادامه دارد، علاوه بر محرومیت فلسطینی ها از اولیه ترین حقوق خود، منجر به وخامت شرایط زندگی مردم فلسطین نیز شده است.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: من حمایت کامل و غیرقابل خدشه دولت خود را از مردم فلسطین در مقاومت مشروع آنها در برابر اشغالگری و تلاش در استفاده از حقوق مسلم خود در تعیین سرنوشت خود از جمله پایه گذاری یک کشور مستقل فلسطینی به مرکزیت قدس شریف اعلام می کنم.
وی تصریح کرد: ما جولان را بخشی جدایی ناپذیر از سوریه می دانیم. ایران مجددا تاکید می‌ کند تمامی سیاست‌های تبعیض‌آمیز و غیرقانونی در قبال مردم سوریه، حضور پایگاه‌های ارتش اسرائیل در مناطق غیرنظامی سوریه و اطراف آن و همچنین شهرک سازی و توسعه آن در آنجا نقض آشکار حقوق بین‌الملل، منشور ملل متحد و قطعنامه‌های مرتبط سازمان ملل و کنوانسیون چهارم ژنو است.
تخت روانچی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در راستای قطعنامه  ۱۵۱۴ سازمان ملل متحد در خصوص اعطای استقلال واستعمار زدایی کشورها، بر حق تعیین سرنوشت مردم صحرا تاکید می کند. ما حمایت خود را از مذاکرات جاری با هدف دستیابی به راه حل سیاسی عادلانه، پایدار و قابل قبول دوجانبه که زمینه تعیین سرنوشت مردم صحرای غربی را فراهم می کند، اعلام می کنیم. ما بر اهمیت تعهد طرفین برای ادامه این روند در چارچوب مذاکرات تحت حمایت سازمان ملل، بدون پیش شرط و با حسن نیت، مطابق با اهداف و اصول منشور ملل متحد تاکید می کنیم.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل اظهار داشت: هیات من با درک اهمیت کمیته اطلاعات به عنوان اصلی ترین نهاد سیاست گذاری بین دولتی برای ارائه راهنمایی در مورد سیاست های سازمان ملل در زمینه ارتباطات و اطلاعات عمومی، اهمیت زیادی برای  کار و عملکرد دپارتمان ارتباطات جهانی (DGC) قائل است.
وی افزود: هیات من ضمن استقبال از پوشش اقدامات مربوط به بحران کووید-۱۹ توسط دپارتمان مذکور، از آن می خواهد که به افزایش آگاهی و انتشار اطلاعات در مورد تأثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه بر ظرفیت کشورهای آسیب دیده جهت مقابله موثر با پاندمی کرونا ادامه دهد.
تخت روانچی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: هیات ایران، ضمن حمایت از چندزبانی که به دستیابی به اهداف سازمان ملل متحد که  در ماده ۱ منشور سازمان ملل آمده است کمک می کند، معتقد است علاوه بر شش زبان رسمی سازمان ملل، اطلاعات بایستی به زبان‌های دیگر از جمله فارسی که ده ها میلیون نفر با آن صحبت می کنند و به عنوان ریشه یک فرهنگ و تمدن بزرگ شناخته می شود، نیز منتشر شود.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران همچنان بر اهمیت عملیات حافظ صلح سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت بین المللی تاکید می کند. ایران از جمله کشورهایی بود که اعلامیه تعهدات مشترک اقدام برای حفظ صلح سازمان ملل را تایید کرد و انتظار دارد که این نقشه راه بلندپروازانه با نتایج عملی مستحکم دنبال شود.
سفیر ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: ما معتقدیم رعایت اهداف و اصول حفظ صلح، یعنی رضایت طرفین، عدم توسل به زور جز در دفاع از خود و بی طرفی، بسیار مهم است. ما قویاً معتقدیم که احترام به اصول برابری حاکمیت، استقلال سیاسی، تمامیت ارضی همه کشورها و عدم مداخله در اموری که اساساً در صلاحیت داخلی آنهاست نیز باید در این زمینه مورد حمایت قرار گیرد.
تخت روانچی گفت: ضمن تکرار تعهد و حمایت قاطع خود از عملیات حفظ صلح سازمان ملل به عنوان فعالیت شاخص این سازمان، دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد سهم خود در عملیات حفظ صلح را از نظر لجستیکی و نظامی و با استقرار نیروها، ناظران نظامی، پلیس و غیرنظامیان افزایش دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا