جابجایی مسئولان باید بر اساس لیاقت و تخصص باشد

آفتاب‌‌نیوز :

مسعود پزشکیان، نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شامگاه یکشنبه در برنامه «بدون تعارف» شبکه دو سیما در رابطه با علت حضور خود در انتخابات اظهار داشت: مردم عزیز ما بدانند من به عنوان فردی که در این آب و خاک زندگی می‌کنم علم، مهارت و مسیر زندگی خود را برای ارتقا و سربلندی مردم و کشور تا جایی که توانستم در طبق اخلاص گذاشته و با آن‌ها تا آخر خواهم ماند.

وی در رابطه با انتقاد به عملکرد گذشته خود، عنوان کرد: چیزی که ما در گذشته انجام دادیم حتماً اشتباهاتی داشته است. یک بار به دلیل تصمیمی که بر مبنای نظر کارشناسی صورت گرفته، بعد متوجه شدیم آن‌ها اسمشان کارشناس بوده و کارشناس نبودند. ما ساختار‌هایی که درست کردیم خیلی‌ها اسمی کارشناس هستند، اما کارشناس نیستند و مشکل مدیران ارشد این است که ظاهراً ایده کارشناسی می‌دهند، اما نتیجه خلاف ان چیزی است که می‌گویند. ما باید هوشیار باشیم تا از کارشناس استفاده کنیم نه اسم کارشناس.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که اگر پیروز انتخابات شوید فکر می‌کنید چه گروه و افرادی در شش ماهه نخست، از عملکرد شما انتقاد می‌کنند؟ و چرا؟ گفت: افرادی که توان ندارند و مراحل را طی نکردند و امروز حضور و رییس شدندباید به عقب برگردند و این مراحل را طی کنند و کسانی که حقشان خورده شده در هر حزب و جناحی که باشد باید حقوقش گرفته شود. اگر می‌خواهیم سیستم اداری درست شود نباید آدمی که از جایی معرفی شده است را رییس کنیم. جابجایی باید بر اساس شایستگی، لیاقت، سابقه، تخصص و مهارت باشد. حق را باید به کسی حقش هست بدهیم.

پزشکیان خاطرنشان کرد: علت نارضایتی‌ها این است که ما حقشان را می‌خوریم. حق را باید به حق دار داد. تلاش می‌کنیم در شش ماه نخست این استیفای حقوق بر اساس ارزیابی‌ها و شاخصه‌ها رخ بدهد.

وی در خصوص خانواده، اموال و دارایی‌ها اضافه کرد: به خانواده خود افتخار می‌کند. علی رغم اینکه نزدیک به سی سال است همسر خود را از دست دادم، خانواده ام نه تنها باعث بی آبرویی من نشدند که به من آبرو دادند. سالم و صادق هستند و نعمتی است که خدا به ما داده و خیلی‌ها این‌طور نیستند. کاری که خلاف قانون باشد نه خودم انجام دادم نه آنها. یادم هست وزیر بودم پسرم اجازه نمی‌داد و می‌گفت ما حق نداریم از ماشین دولتی وزارت که سمند بود استفاده کنم و باید از پژوی خود استفاده کنیم. هیچ وقت از موقعیت من استفاده نکردند.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اذعان داشت: از معرفی خود به نام من اجتناب کردند. نه جایی سهام و امتیاز دارم و حتی مجبور مطب هم نگرفتم. یک روز دوستانی گفتند سهم بگیریم که بعد از بازنشستگی سهم داشته باشیم، گفتم نمی‌خواهم. باغی در ارومیه گرفتم تا بعد از بازنشستگی آنجا کارگری کنم. زندگی راحت در طبیعت و با مردم. خانه‌ای هم در تهران و تبریز هم دارم.

پزشکیان در رابطه با اینکه تا کنون در سابقه مدیریتی و سیاسی خود بین دو راهی سخت و محبوبیت میان مردم رسیده‌اید؟ با بیان اینکه تصمیم سخت ما جایی بود که باید بین مردم و قوانین تصمیم می‌گرفتیم، تصریح کرد: در دوره آیت الله رفسنجانی رییس دانشگاه بودم و تصمیم بر کوچک کردن دولت بود، گفتند باید ۳۰۰ نفر را بیرون بریزیم. گفتم این کار را نمی‌کنم. من را بیرون بیاندازید یا اینکه بگویید بعد از بیرون انداختن چه سرنوشتی خواهند داشت. گفتم حکم من را لغو کنید. سعی کردیم طرف مردم و با مردم باشیم نه با قدرت.

وی ادامه داد: زمان وزارت کارمندان اعتراض داشتند و شعار می‌دانند. حراست می‌گفتند اجازه اعتراض ندهیم. معترضان را جمع کردیم که در نهایت ما طرف مردم بودیم و از آن‌ها معذرت خواهی کردم. به من حقوق نمی‌دانند ما توانستم دو ماه زندگی کنم، اما زندگی کارگر متفاوت است.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به اینکه «فکر می‌کنید کردم در مورد شما چه فکری می‌کنند؟» بیان کرد: این را باید از مردم بپرسید، اما آنچه هست هرگز به آن‌ها دروغ نگفتم و اکنون هم راحت می‌گویم هر چه در زندگی ام بوده همان است که شفاف بوده و چیزی پنهان ندارم.
پزشکیان در پاسخ به این سوال که «فکر می‌کنید چه ویژگی‌ای از شما در ذهن مردم برجسته است؟» اظهار داشت: گمان می‌کنم صداقت ما و دروغ نگفتن ما. من حتی به بچه‌های خود دروغ نگفتم و امکان ندارد وعده‌ای داده باشم و به وعده خود عمل نکرده باشم.

وی در پاسخ به این سوال که «اگر بخواهید شبهه‌ای که از شما در ذهن مردم شکل گرفته برطرف کنید چه می‌کنید؟» گفت: مردم بالاخره سوال و شک دارند از ما بپرسند و ببینند ما شفاف جواب می‌دهیم. زمانی در مجلس گفتند دخترت فلان جا، فلان کاره است. گفتم بیایید ببینید در هیچکدام از خانواده من، حضور در بنگاه‌ها و زد و بند‌های اقتصادی دیده نمی‌شود. اما ببینید آدم‌هایی که انتخاب می‌شوند چه تعداد آدم را با خود به ناحق جابجا می‌کنند؟ در حالی که در خانواده من خواهر زاده و برادرزاده‌هایم بیکار هستند و می‌توانستم توصیه کنم کاری به آن‌ها بدهند. همه هم لیسانس و فوق لیسانس هستند.
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که «آیا قومیت گرا هستید؟» تصریح کرد: اگر قومیت گرا بودم هیچ وقت نمی‌گفتم ایران برای همه، یا برای ایران تا پای مرگ در جبهه‌ها نمی‌جنگیدم و امروز نمی‌گفتم حق همه مردم را باید بدهیم.

پزشکیان افزود: خیلی وقت‌ها با نوه‌های خود گردش می‌رویم و بازی می‌کنیم. آن‌ها به دنبال نوآوری، علم و تازگی هستند. ما تلاش کردیم آنچه حق آن‌ها است و باید شکوفا شود نادیده نگیریم و بستری برای شکوفایی و رشد و بالندگی آن‌ها ایجاد کنیم. آن‌ها با ما مشکل دارند که با ذهن بسته خود مانع رفتن آن‌ها بشویم.

وی در پاسخ به این سوال که «چه زمانی بازشنشسته می‌شوید؟ برای فراغت بعد از آنچه می‌کنید؟» گفت: به همان باغی که گفتم می‌روم کارگری می‌کنم. کارگری که نه بالاخره زندگی راحتی با گل و گیاه و زمین و درخت خواهم داشت. طبق قانون هر زمان لازم باشد بازنشسته می‌شوم.

این موارد انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که «اگر رییس جمهور شوید فکر می‌کنید اختیارات قانونی کافی برای رییس جمهور بودن دارید؟» تاکید کرد: اگر قصد داریم در این کشور به جایی برسیم باید اصولاً بین قوا و سیاست گذاری‌ها تعامل سازنده برای رسیدن به هدف داشته باشیم. اگر بگوییم هر چه ما کی گوییم انجام شود طبیعتاً نمی‌شود. عین این تعامل را باید با مردم و دنیا داشته باشیم. بدترین مدیریت این است که ما بگوییم مردم من رییسم و هر چه ما می‌گوییم باید انجام شود. ما با تعامل و گفتگو می‌توانیم پیش رویم نه امر و نهی. برای رفتن باید با تعامل قوا در جهت منویات و سیاست‌های کلی پیش رفت. با تعامل نه تقابل می‌توان پیش رفت و ما قصد تقابل با هیچکس ندارم نه در درون دولت، نه مردم و نه سیاست‌های جهانی.
 
پزشکیان در پاسخ به جمله «بدون تعارف به هواداران» گفت: با هم، برای ایران و با ایرانیان.
 
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به مخالفان خود بیان کرد: اگر حق با آن‌ها است و باعث پیشرفت ما خواهد بود ما قطعاً صدای آن‌ها را خواهیم شنید و اعمال خواهیم کرد.
وی در پایان «بدون تعارف با مردم» اذعان داشت: ما موظف نیستیم مردم را ناراضی کنیم و ما باید نارضایتی‌ها را برطرف کنیم. دغدغه مردم چیزی است که باید در ذهن مدیران و مسئولان باشد تا راحت زندگی و ارتقا پیدا کنند و حقشان بی دلیل ضایع نشود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا