جنجال آفرینی سعودی‌ها علیه لبنان، ارعاب و باج خواهی است

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالباری عطوان، تحلیلگر مشهور عربو سردبیر روزنامه رأی الیوم به اقدامات عربستان علیه لبنان در پی پخش مصاحبه‌ای از جورج قرداحی، وزیر اطلاع رسانی این کشور در مخالفت با جنگ یمن واکنش نشان داد.

وی گفت: درباره جنجالی که در لبنان، عربستان و خلیج (فارس) بر سر سخنان جورج قرداحی به راه انداخته اند، سخن خواهیم گفت. دنیا برعکس شده است. شاهد اخراج سفیران و تهدید به قطع روابط و بیانیه شدیداللحن شورای همکاری و درخواست از قرداحی برای عذرخواهی هستیم. وزیر فرهنگ در دولت عبدربه منصور هادی به قرداحی درباره تاریخ و انقلاب یمن درس می‌دهد و از او می‌خواهد تا این تاریخ را مطالعه کند. این همه جنجال برای چیست؟ مگر قرداحی چه گفته است؟ این اقدامات برای ارعاب و باج خواهی رسانه‌های سعودی است. این نوع برخورد، بداخلاقی است. او فقط گفته است، این جنگ یمن، بیهوده است و حوثی‌ها حق دارند از خودشان در برابر تهاجم سعودی- اماراتی دفاع کنند. این حرف را یک ماه پیش از آنکه وزیر شود، بیان کرده است. چرا با نبش قبر سخنان گذشته، او را تحت این تعقیب قرار داده اند؟ بدون شک این جنگ بیهوده و تجاوزگری است.

عطوان افزود: چه کسی عملیات طوفان قاطعیت را به راه انداخت و صد‌ها فروند جنگنده آمریکایی را فرستاد و یمن را ویران کرد؟ به عروسی‌ها و مراسم عزاداری حمله و بیمارستان‌ها و مدارس را بمباران کردند و غیرنظامیان را کشتند. بر اساس ارزیابی‌ها ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار یمنی در این جنگ شهید شدند. بگذارید یمنی‌ها خودشان مشکلات شان را حل کنند، اما زورگویی، قلدرمآبی و تکبر آن‌ها نمی‌پذیرد که قرداحی از این جنگ انتقاد کند. همه ما باید از این جنگ بیهوده انتقاد کنیم. برخورد با قرداحی یادآور تفتیش عقاید و همان برخوردی است که اسرائیلی‌ها دارند. علیه عبدالباری عطوان هم می‌گویند که تروریست و یهودی ستیز است. آن‌ها در هر دانشگاهی که می‌رویم و در هر نشریه غربی که مطلبی می‌نویسیم، با ما مبارزه می‌کنند.

سعودی‌ها چرا از «گاوشیرده» خطاب شدن انتقاد نکردند

وی تصرح کرد: آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، تاکید کرد جنگ یمن بیهوده است. گزارش‌های سازمان ملل هم از وقوع جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت در یمن سخن می‌گوید. در حرف‌های قرداحی چه چیز جدیدی وجود داشته است؟ قرداحی با حماقت شما پیروز خواهد شد. او به یک قهرمان ملی تبدیل شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، شما را گاو شیرده توصیف کرد و گفت، اگر او نبود، شما سرنگون می‌شدید و مجبور می‌شدید به زبان فارسی حرف بزنید و این آمریکاست که کرسی قدرت شما را حفظ می‌کند. آیا یک نفر از ترامپ انتقاد کرد؟ آیا سفیر آمریکا را احضار کردند؟ ارتش‌های سایبری که تشکیل داده اید، نمی‌تواند از شما دفاع کند. بلکه برعکس شما را درگیر و وجهه شما را نابود می‌کند و باعث شده است همه جهان از شما نفرت داشته باشد. یک مقدار درس عبرت بگیرید.


بیشتر بخوانید:


دخالت عربستان در سایر کشور‌ها با هدف ویرانی است

سردبیر رأی الیوم خطاب به سعودی‌ها گفت: شما برای لبنان چه کاری انجام داده اید؟ آیا یک بشکه نفت به آن داده اید؟ ۸۰ درصد مردم لبنان با خطر گرسنگی روبرو هستند، آیا نان به آن‌ها داده اید؟ شما به یمنی‌ها چه داده اید، در حالی که صد‌ها میلیارد دلار برای جنگ در این کشور هزینه کرده اید؟ شما مردم عربستان را با مالیات نابود کردید. شما با جنگنده‌های ساخت آمریکا در امور داخلی دیگر کشور‌ها دخالت می‌کنید، اما نمی‌توانید حرف زدن دیگران را هم تحمل کنید. دخالت ما برای اصلاح و توصیه است، اما دخالت شما برای ویران کرده است. آنچه علیه قرداحی صورت می‌گیرد، تجاوز به آزادی بیان و سرکوب همه ماست. آمریکا که بیش از هشتاد سال از شما حمایت می‌کرد، شما را تنها گذاشته و موشک هایش را از عربستان خارج کرده است. به علت این قلدرمآبی بسیاری از جهان شما را رها کرده است.

وی تاکید کرد که روابط امروز سعودی‌ها با یمن و نیز شام، بد است. ما از همان نخستین روز، مخالف تهاجم علیه یمن بودیم. به خدا سوگند در یمن شکست خواهید خورد. یمن گورستان متجاوزان است. سیاست‌های شما اشتباه و جنگ در یمن بیهوده است. اگر عربستان هدف حمله قرار گیرد، ما مخالف آن خواهیم بود. ما در زمان جنگ افروزی علیه سوریه هم از این کشور حمایت کردیم و از مصر هم در برابر توطئه سد النهضه حمایت می‌کنیم. شما قبلا علیه عراق موضع گیری می‌کردید، اما امروز به دنبال روابط با آن هستید. شما دست به دامن ایرانی‌ها هم شده اید. شما به ما دشنام می‌دادید که توصیه می‌کردیم به دنبال تفاهم با ایران باشید. در طرز تفکر خودتان بازنگری کنید. شما ما را از حج و عمره محروم کرده اید. به خدا سوگند، ما به زودی در مراسم حج شرکت خواهیم کرد.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا