حسینی: ایران درصورت پایبندی طرف مقابل، آماده بازگشت به مذاکرات وین است

به گزارش ایرنا از المیادین، سید محمد حسینی روز چهارشنبه در خصوص مذاکرات هسته ای تصریح کرد: پس از وقفه‌ای که به دلیل تغییر دولت صورت گرفت، دولت جدید روند ۶ ساله پس از امضای برجام را باید بررسی می‌کرد تا ببیند در مرحله پیش رو چه موضعی باید اتخاذ کند. آقای رئیسی بارها اعلام کرده که ما اهل مذاکرهستیم و کسی که برجام را نقض کرد، طرف مقابل بود و ما آن را ترک نکردیم.

وی افزود: غربی‌ها و بخصوص آمریکا به برجام پایبند نبودند و نه تنها تحریم را برنداشتند بلکه تحریم‌های جدید هم اعمال کردند. تا اینکه دولت دموکرات‌ها پایان یافت و دونالد ترامپ به قدرت رسید. او توافق را پاره کرد و از برجام خارج شد با این وجود ایران همیشه به تعهدات خود پایبند بوده است.

معاون پارلمانی رییس جمهوری در خصوص امکان بازگشت ایران به مذاکرات وین در شرایط کنونی گفت: جو بایدن پیش از اینکه رییس جمهور شود، در کمپین انتخاباتی خود اعلام کرد که به برجام باز می‌گردد و متعهد می‌شود اما اتفاقی رخ نداده است.  

حسینی افزود: مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای دارد که دولت را وادار کرد که باید مواردی را رعایت کند و اینکه همه طرف‌های توافق هسته‌ای بویژه آمریکا باید به رفع تحریم پایبند باشند. نه اینکه کنگره آمریکا بیاید و فشار جدید وارد کند.

وی با تأکید بر اینکه ایران مذاکره خواهد کرد و چرخ زندگی در کشور متوقف نخواهد شد، گفت: خود غربی‌ها و آمریکایی‌ها هم گفته‌اند که این تحریم‌ها نتیجه مطلوب نداده است و سیاست هایشان شکست خورده است؛ بنابراین دم از تهدید و تشدید فشار می‌زنند اما ایران راه خود را ادامه خواهد داد.

حسینی افزود: نمی‌توانیم به آمریکا خوش‌بین باشیم مگر اینکه غرب و آمریکا تصمیم جدی بگیرند و به تعهدات خود عمل کنند. اگر آمریکا به توافق بازگشت و تحریم‌ها را برداشت، خواست ایران محقق می شود.

معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد: ایران یکطرفه به تعهداتی که دیگران با آن پایبند نیستند باز نمی گردد. ما گام به گام حرکت می‌کنیم. هر حرکتی که ما انجام دهیم، اگر اقدام کردند ایران هم ادامه خواهد داد. البته در این مرحله ما گفته‌ایم که باید حسن نیت خود را نشان بدهند.

وی گفت که ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گلایه دارد چون برخلاف همکاری ایران، آژانس آنطور که باید از ایران، عضو خود، حمایت نکرده است. برخی سایت‌های انرژی هسته‌ای ما را هدف قرار دادند. انتظار داشتیم که آژانس اینگونه تحرکات را با قدرت محکوم کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا