حمایت از یوز ایرانی تا انرژی‌های تجدیدپذیر؛ صندوق محیط زیست به چه پروژه‌هایی تسهیلات داده است؟معاون اقتصادی و فنی صندوق ملی محیط زیست با ارائه گزارشی از میزان تسهیلات پرداخت شده به پروژه‌های محیط‌ زیستی اظهار کرد: معرفی پروژه‌های زیست محیطی به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات بعد از دولت سیزدهم از نظر تعداد ۲۱۱ درصد و از نظر میزان تسهیلات پرداختی  حدود ۲۳۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا، بر اساس داده‌های سازمان حفاظت محیط زیست، صندوق ملی محیط زیست با هدف کاهش آلاینده‌های زیست محیطی، جلوگیری از تخریب محیط زیست و به منظور حفاظت و احیای پایدار از محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع زیستی تاسیس شد که وظایف مهمی بر عهده دارد.

این صندوق در زمینه‌های مختلفی همچون اعطای تسهیلات مالی به کارخانجات و کارگاه‌ها در جهت کاهش آلودگی‌های زیست محیطی وظیفه دارد. از جمله دیگر اهداف و وظایف آن نیز می‌توان به اعطای تسهیلات مالی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست، حمایت مالی و همکاری در طرح‌ها و پروژه‌های زیست محیطی، حمایت  مالی و همکاری در طرح‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی برای بهبود شرایط زیست محیطی و اعطای تسهیلات مالی به مخترعان و محققان محیط زیست اشاره کرد.

مازیار سلیمان‌نژاد در گفت و گو با ایسنا، درباره عملکرد صندوق ملی محیط زیست در اعطای تسهیلات اظهار کرد: برخی اقدامات مقایسه‌ای برای کسب اطلاعات از عملکرد اعطای تسهیلات انجام شده است. بر اساس آن مقایسه اعطای تسهیلات به واحدهای تولید و صنعتی برای پروژه‌های کاهش آلودگی و جلوگیری از تخریب محیط زیست و معرفی پروژه‌ها برای دریافت تسهیلات بعد از دولت سیزدهم نسبت به بازه زمانی پایان مرداد ۱۴۰۰ (قبل از دولت سیزدهم) از نظر تعداد ۲۱۱ درصد و از نظر میزان تسهیلات پرداختی  حدود ۲۳۰ درصد رشد داشته است، به این معنی که تعداد پروژه‌هایی که به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات معرفی شدند از ۶۳ به ۹۴ پروژه افزایش یافته‌اند. 

وی با بیان این که تسهیلات پرداختی به پروژه‌ها نشان‌دهنده رشد ۲۳ درصدی یعنی افزایش ۹ پروژه به ۲۸ پروژه است، گفت: این تسهیلات پرداختی طی سال ۱۴۰۱ به طرح‌هایی که در راستای کاهش آلودگی‌های محیط زیستی شامل تصفیه خانه‌های فاضلاب فعالیت می‌کنند، سیستم‌های کنترل آلودگی هوا در کارخانجات، پروژه‌های انرژی‌های تجدید پذیر که عمدتا انرژی‌های خورشیدی‌ هستند و پروژه‌هایی که کاهش آلودگی‌های محیط زیستی را در واحد صنعتی دارند، تخصیص یافته است.

معاون اقتصادی و فنی صندوق ملی محیط زیست ادامه داد: در این میان به پروژه‌هایی که در راستای کاهش آلودگی محیط زیست هستند در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲۵ میلیارد تومان تسهیلات پرداختی تخصیص یافته و به پروژه‌هایی همچون مدیریت پسماند که از تخریب محیط زیست جلوگیری می کنند نیز حدود ۱۶ میلیارد تومان پرداخت تسهیلات انجام شده است.

وی درباره حمایت‌های مالی نیز یادآور شد: حدود ۲۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان حمایت‌های مالی در حوزه‌های مختلف بیمه جهت خسارت‌های حیات وحش، تامین علوفه برای حیات وحش در استان‌هایی که به دلیل کاهش بارندگی‌ها کبود علوفه داشتند، فرهنگسازی و آموزش‌های محیط زیستی، حمایت از یوز ایرانی، حمایت از کنوانسیون بین‌المللی رامسر و حمایت مالی از محیط‌بانان که در قالب همکاری وحمایت در حوزه محیط زیست پرداخت شده است.

سلیمان‌نژاد در پایان تصریح کرد: طی سال ۱۴۰۱ حدود ۷۵ پروژه به بانک‌های عامل-  که شامل بانک ملی ایران و بانک‌های توسعه تعاون می‌شوند – معرفی شدند. رقم تسهیلات آن‌ها ۱۱۰۰ میلیارد تومان یعنی ۱۱ هزار میلیارد ریال بوده که از این تعداد ۱۷ پروژه در حوزه کاهش آلودگی محیط زیستی نظیر احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و سیستم‌های کنترل آلودگی هوا و انرژی تجدید پذیر و چهار پروژه در حوزه جلوگیری از تخریب محیط زیست از طریق حفظ،‌ احیا و مدیریت تنوع زیستی شامل زیستگاه‌ها، زیست‌بوم،‌گونه و ژن درجهت جلوگیری از تخریب محیط زیست و آلودگی خاک در قالب پروژه‌های مدیریت پسماند بودند که موفق به دریافت تسهیلات شدند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا