حمله به کنگره از پیش برنامه‌ریزی شده بود

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از هیل، «بنی تامسون» رئیس کمیته رسیدگی به پرونده حمله به کنگره آمریکا در واشنگتن دی‌سی، اعلام کرد که یورش به کنگره در تاریخ ۶ ژانویه (۱۷ دی ۱۳۹۹) «بدون شک از پیش برنامه‌ریزی شده» بوده است.

این مقام با یک برنامه رادیویی در شبکه سی‌بی‌اس مصاحبه می‌کرد، مجری این برنامه بخشی از صحبت‌های «استیو بنن» استراتژیست سابق با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا را پخش کرد، که در آن می‌گفت: «فردا تمام جهنمی‌ها می‌بازند، همه چیز در حال حرکت است و زود سپری می‌شود. فردا روز بازی است.»

سپس مجری از تامسون پرسید: «این حمله چه قدر از پیش طراحی شده بود؟»

این مقام آمریکایی در پاسخ گفت: «جای سوالی نیست که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، اما هدف کمیته این است که به تفکرات پیش از آن بنگرد و مطمئن شود که شناسایی درستی انجام داده‌ایم. بدترین مسئله برای آمریکا این است که ترامپ خودش افراد را به شورش کنگره دعوت کرد.»

او در ادامه افزود: «صحبت‌های استیو بنن تنها بخشی از تبلیغ برای ۶ ژانویه بود، بنن در اتاق جنگ بود و کارهای بسیاری انجام می‌داد. به همین دلیل برای کمیته مهم بود او احضار شود، اما دیدید که او امتناع کرد.»

به تازگی کمیته بررسی‌های کنگره آمریکا برای تکمیل پرونده حادثه ۶ ژانویه و حمله به ساختمان کنگره در زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، استیو بنن را برای ارائه توضیحات و اسناد و مدارک به دادگاه احضار کرده بود.

استیو بنن هم بار‌ها اعلام کرد تا زمان حل نشدن اختلاف میان دونالد ترامپ و اعضای کمیته بررسی‌های کنگره به دادگاه مراجعه نخواهد کرد.

به همین دلیل مجلس نمایندگان آمریکا در جلسه رأی‌گیری به کنگره اجازه داد تا استیو بنن را به دلیل عدم همکاری با کمیته تحقیقات مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

همچنین به تازگی دونالد ترامپ علیه کنگره این کشور اقامه دعوا کرد و مدعی شد که کمیته مسئول رسیدگی به آن حمله حق درخواست اسناد کاخ سفید مرتبط با این اتفاق را ندارد و این درخواست غیرقانونی است.

در ۶ ژانویه سال جاری میلادی و پس از اعلام نهایی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا و پیروزی جو بایدن، دونالد ترامپ از طرفداران خود خواست در اعتراض به نتیجه رای گیری راهپیمایی کنند. این تظاهرات در نهایت به حمله به ساختمان اصلی کنگره و تعطیلی چند ساعته تمامی جلسات آن منجر شد که طی آن شش تن جان خود را از دست دادند.

مجلس نمایندگان آمریکا که دونالد ترامپ را مسئول اصلی این حادثه می‌دانست، پس از این ماجرا چند صد را در رابطه با این حادثه دستگیر کرد. به گفته مقامات آمریکایی این حادثه بدترین حمله در طول تاریخ آمریکا به شمار می‌رود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا