خرید تیرآهن دست دوم؛صرفه جویی هزینه ها یا انتخاب یک فاجعه؟

آیا استفاده از تیرآهن دست دوم اصولی است؟ وقتی صحبت از تامین مقاطع فولادی موردنیاز برای پروژه می‌شود، خرید تیرهای دست دوم می‌تواند یک گزینه عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشد. مقاطع فولادی از طول عمر و مقاومت بالایی برخوردارند. به همین دلیل به نظر می‌رسد که حتی اگر قبلا در پروژه‌ای استفاده شده باشند،

کد خبر : 193897
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 نوامبر 2023 - 11:42

آیا استفاده از تیرآهن دست دوم اصولی است؟ وقتی صحبت از تامین مقاطع فولادی موردنیاز برای پروژه می‌شود، خرید تیرهای دست دوم می‌تواند یک گزینه عالی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها باشد. مقاطع فولادی از طول عمر و مقاومت بالایی برخوردارند. به همین دلیل به نظر می‌رسد که حتی اگر قبلا در پروژه‌ای استفاده شده باشند، باز هم کارایی لازم را داشته باشند؛ اما آیا واقعا همین‌طور است؟

به طورکلی می‌توان از مقاطع کارکرده استفاده کرد؛ اما فقط در پروژه‌های محدود و خیلی خاص. به علاوه، همه تیرآهن‌ها هم قابلیت استفاده دوباره را ندارند و حتی اگر هم چنین باشد، نمی‌توان آن‌ها را در هر موقعیتی استفاده کرد. بنابراین، قبل از این که برای خرید این مقاطع اقدام کنید، باید بدانید که دقیقا منظور از تیراهن دست دوم چیست و در چه پروژه‌هایی می‌توان از آن استفاده کرد و در چه سازه‌هایی نه. از همه مهم‌تر باید بتوانید کیفیت این مقاطع را تشخیص بدهید تا به اشتباه برای مقاطعی که کارایی خود را از دست داده‌اند، هزینه نکنید. در ادامه ما تمام بایدها و نبایدهای استفاده از این تیرآهن‌ها را مرور خواهیم کرد.

اصلا منظور از تیرآهن دست دوم چیست؟

خیلی ساده است که تیرهای دست دوم، مقاطعی هستند که قبلا در یک پروژه به صورت موقت یا دائم مورد استفاده قرار گرفته‌اند. با وجود این همیشه تیرهای دست دوم کارکرده نیستند. گاهی ممکن است به دلایلی مثل لغو یک پروژه یا تغییر برنامه‌ها تیرآهنی مورد استفاده قرار نگرفته باشد. این مقطع هم جز مقاطع دست دوم به شمار می‌رود؛ اما مسلما کیفیت بالاتری در مقایسه با تیرهایی دارد که قبلا در پروژه‌ای به کار گرفته شده‌اند و تحت فشار بوده‌اند.

البته ناگفته نماند که مقاطع فولادی حتی اگر مورداستفاده هم قرار نگیرند، بعد از مدتی دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. به ویژه اگر در شرایط مناسبی انبارداری نشده باشند. به همین دلیل است که تیرهای خریداری شده؛ اما استفاده نشده هم به اندازه تیرهای دست اول ارزش ندارند؛ چه برسد به تیرهای کارکرده.

در چه مواقعی استفاده از تیراهن کارکرده ممنوع است؟

به طور کلی تیرهای کارکرده آهن قراضه به شمار می‌روند. به همین دلیل استفاده مجدد از آن‌ها در صنعت ساخت‌وساز ممنوع است و اصلا توصیه نمی‌شود. تیرهایی که در سازه‌های مختلف نصب می‌شوند، تحت فشار بارهای جانبی قرار می‌گیرند و بدون شک فرسودگی پیدا می‌کنند. این موضوع روی کیفیت آن‌ها تاثیر می‌گذارد. تیرآهن دست دوم به اندازه تیر استفاده نشده مقاومت ندارد. بنابراین، طبیعی است که استفاده مجدد از آن در هیچ پروژه‌ای توصیه نشود.

با وجود این، گاهی مدیر پروژه به دلیل بالابودن قیمت تیرآهن و کمبود بودجه به سراغ این مقاطع می‌رود. حتی در این صورت هم فقط تحت شرایط خاصی باید از این تیرآهن‌ها استفاده کرد و تمام جوانب را سنجید؛ چرا که کوچک‌ترین بی‌احتیاطی می‌تواند علاوه بر ضررهای مالی، جان‌ها را هم به خطر بیندازد.

در چه شرایطی استفاده از مقاطع دست دوم امکان پذیر است؟

بعد از تخریب یا نیمه‌کاره‌ماندن یک پروژه تیرآهن‌ها و سایر مقاطع به کار رفته در آن‌ها جدا می‌شوند. اگر در همان نگاه اول هم مشخص باشد که دیگر کارایی ندارند، به عنوان قراضه وارد چرخه بازیافت خواهند شد. این تیرها بعد از ذوب‌شدن دوباره برای تولید مقاطع مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در غیر این صورت، اگر تیرآهن از نظر ظاهری بدون مشکل باشد، باز هم توسط متخصصان بررسی‌های بیشتری روی آن انجام می‌شود. چرا که احتمال دارد مشخصات مکانیکی تیرآهن‌ها تحت فشار موقعیتی که در آن به کار گرفته شده‌اند، تغییر کرده باشد. مسلم است که در این صورت اصلا نباید مورد استفاده مجدد قرار بگیرند. برای مثال تیرآهن‌های که نقش عضو باربر را در سازه قبلی برعهده داشته‌اند، به دلیل فشار بالایی که تحمل کرده‌اند، معمولا غیرقابل مصرف هستند.

اگر پس از بررسی‌های بیشتر مشخص شد که تیرآهن در سطح کیفی قابل قبولی قرار دارد، برای مصرف دوباره تایید و برای ورود به چرخه مصرف وارد بازار می‌شود؛ اما حتی در این صورت هم نباید برای هر پروژه‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

سرمایه گذاری در بازار آهن آلات؛سود یا زیان مالی؟

بعضی از افراد تصمیم می‌گیرند تیرآهن‌های دست دوم را نگه دارند و از آن‌ها به عنوان یک منبع سرمایه‌گذاری در بازار آهن‌آلات استفاده کنند. این رویکرد ممکن است به نظر خوش‌شانس به نظر بیاید، زیرا در امید به افزایش قیمت‌های آهن و فلزات، انتظار دارند که ارزش تیرآهن‌های دست دوم نیز به مرور زمان افزایش یابد. این استراتژی سرمایه‌گذاری ممکن است به عنوان یک راه برای کسب سود در بازار معاملاتی آهن‌آلات مورد توجه قرار گیرد.با این حال، این رویکرد نیاز به مدیریت دقیق ریسک و شناخت عمیق از بازار دارد. قبل از تصمیم به نگه‌داشتن تیرآهن دست دوم به عنوان سرمایه‌گذاری، باید موارد زیر را در نظر داشت:

1. تحلیل بازار: شناخت عمیق از بازار آهن‌آلات و عوامل تأثیرگذار بر قیمت‌ها ضرور است. شما باید به تغییرات در تقاضا و عرضه، تغییرات قیمت مواد اولیه، رقبا، و شرایط جاری بازار دقت کنید.

2. ریسک‌های مرتبط: قیمت آهن آلات متأثر از عوامل مختلفی است و تغییرات ناگهانی در بازار ممکن است منجر به آسیب به سرمایه شما شود. باید آماده باشید که با ریسک‌های مرتبط با سرمایه‌گذاری در این بازار روبرو شوید.

3. مدیریت نگهداری: نگه‌داری تیرآهن‌های دست دوم نیازمند مکان مناسب و شرایط مناسب است تا ارزش این دارایی‌ها حفظ شود.

کاربرد تیراهن دست دوم چیست؟

تحت هیچ شرایطی نباید از تیر دست دوم برای ساخت سازه‌های مسکونی، تجاری، مرتفع و غیره استفاده کرد. به کارگیری تیرآهن استوک یا دست دوم تنها در صورتی مجاز است که سازه تحت فشار زیاد و از طرف دیگر، پرتردد نباشد. برای مثال، انبارها، سوله‌های کوچک، اتاقک‌های نگهبانی، سازه‌های موقت و غیره از جمله سازه‌هایی هستند که شاید استفاده از تیر دست دوم در آن‌ها خطر کمتری به همراه داشته باشد.

در غیر این صورت، استفاده در سازه‌های مسکونی، تجاری یا سنگین به احتمال زیاد خسارات مالی و جانی زیادی به بار می‌آورد. خساراتی که متاسفانه در اغلب اوقات غیرقابل جبران هستند.

چگونه می‌توان کیفیت مقاطع دست دوم را تشخیص داد؟

همان طور که گفتیم تیراهن دست دوم بعد از کنترل کیفیت توسط متخصصان و تنها در صورت تایید وارد بازار می‌شوند تا دوباره مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال لازم است که خود شما هم بتوانید تا حدودی کیفیت تیرآهن‌های استوک را تخمین بزنید تا از شگرد های رایج کلاهبرداری در بازار آهن آلات در امان باشید . پس قبل از خرید این مقاطع به نکات حتما زیر دقت کنید:

 • تیرآهن‌ها نسبت به شرایط آب‌وهوایی بسیار حساس هستند و خیلی زود دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. بنابراین، وجود مقدار کمی آثار زنگ‌زدگی روی این مقاطع طبیعی است. با این حال، باید حتما میزان زنگ‌زدگی آن‌ها کنترل شود. اگر پوسیدگی فقط سطح مقطع را درگیر کرده باشد، می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد. در غیر این صورت، اگر خوردگی به عمق نفوذ کرده باشد، مسلما تیرآهن کیفیت خود را هم از دست داده است و نباید مورد استفاده قرار بگیرد. پیشنهاد می‌کنیم، اگر خودتان قادر به تشخیص عمق زنگ‌زدگی نیستید، حتما از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید.
 • در نظر داشته باشید که تیرآهن دست دوم را معمولا به روش سند بلاست، زنگ زدایی می‌کنند. این عمل باعث از بین رفتن آثار زنگ‌زدگی از روی سطح تیر می‌شود و کیفیت ظاهری آن را افزایش می‌دهد. پس خیلی به ظاهر تیرآهن استوک اعتماد نکنید.
 • جوش‌خوردگی یکی دیگر از فاکتورهایی است که روی کیفیت تیرآهن اثر منفی می‌گذارد. در صورتی که روی سطح مقطع تیر موردنظر جای جوش‌ مشاهده می‌کنید، از خرید آن خودداری کرده یا حداقل آن محل را با دقت بیشتری بررسی کنید.
 • برش‌خوردگی‌های روی بدنه تیرآهن را هم باید در نظر بگیرید. انتظار نداشته باشید که تیرآهن در این نقاط مقاومت خوبی از خود نشان دهد.
 • اگر سطح مقطع تیرآهن صاف نیست و در امتداد آن خمیدگی دیده می‌شود، حتما به کیفیت آن شک کنید. توصیه می‌کنیم اصلا از این نوع تیرآهن استفاده نکنید.
 • برای خرید تیرآهن استوک به هر مرکزی اعتماد نکنید. اگرچه مراکز معتبر کمتر این محصولات را عرضه می‌کنند؛ با این حال در انتخاب مرکز فروش هم دقت بیشتری داشته باشید.
 • حتی تیرآهن‌هایی که زنگ‌زدگی سطحی دارند، باز هم خوردگی پیدا کرده‌اند. در نتیجه، ابعاد آن‌ها در مقایسه با استانداردها کمتر است. شما می‌توانید با مقایسه ابعاد تیراهن دست دوم موردنظر خود هم با آن‌چه در استانداردها تعیین شده است، تاحدودی از کیفیت تیرآهن مطمئن‌تر شوید. هرچه اختلاف ابعادی تیرآهن مورنظر شما با استانداردها بیشتر باشد، کیفیت کمتری دارد.

مزایای خرید تیرآهن استوک

قیمت مقاطع فولادی از جمله تیرآهن در بازار کم نیست. از طرف دیگر، این مقاطع در پروژه‌ها به صورت عمده مصرف می‌شوند، به همین دلیل، برای تامین آن‌ها باید بودجه بالایی در نظر گرفته شود. همین موضوع افراد را برای خرید تیرآهن دست دوم وسوسه می‌کند. در واقع تنها مزیت این تیرآهن‌ها قیمت مناسب آن‌هاست. وگرنه، شکی نیست که تیرآهن‌های کارکرده مقاومت و کیفیت کمتری در مقایسه با تیرهای استفاده نشده دارند.

اگر شما هم برای کاهش هزینه‌های ساخت سازه خود به فکر خرید این مقاطع افتاده‌اید، توصیه می‌کنیم از این تصمیم خود صرفه نظر کنید. پیشنهاد می‌کنیم که جای این انتخاب اشتباه، به سراغ مراکزی مثل بازرگانی آرادآهن بروید که تیرآهن‌های نو را با کمترین قیمت عرضه می‌کنند. در ادامه معایب تیراهن کارکرده را بیشتر بررسی می‌کنیم. در صورتی که قصد آشنایی بیشتر با سایر مقاطع فولادی را دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله هر آنچه باید در مورد خرید پروفیل Z بدانید مطالعه و محصول خود را سفارش دهید.

معایب استفاده از تیراهن دست دوم

دلایل زیادی وجود دارند که ثابت می‌کنند استفاده از تیرهای دست دوم اشتباه است. در ادامه ما به بعضی از معایب این مقاطع اشاره می‌کنیم:

 • تیرآهن‌های استوک در اثر استفاده قبلی قطعا مقاومت خود را از دست داده‌اند. بنابراین، در برابر بارهای جانبی قابل اعتماد نیستند. به ویژه در هنگام زلزله، طوفان وغیره.
 • یکی از ملاک‌های تشخیص کیفیت مقاطع فولادی استانداردبودن ابعاد و وزن آن‌هاست. در پروژه‌ها به این موضوع بسیار اهمیت داده می‌شود که حتما مقاطع فولادی از نظر ابعاد و وزن مطابق با استانداردها باشند. درصورتی که تیرهای استفاده‌شده ابعاد غیراستانداردی پیدا می‌کنند. این مقاطع پس از به‌کارگیری در پروژه‌ها حتی در بهترین شرایط هم به مرور زمان دچار زنگ‌زدگی می‌شوند. این زنگ‌زدگی معمولا به خوردگی می‌رسد که کاهش ابعاد و وزن تیرآهن را به همراه دارد.
 • تیرآهن‌های کارکرده تحت فشار خمیدگی پیدا می‌کنند. مسلم است که استفاده از این مقاطع خمیده باعث کج‌شدن سازه خواهد شد.
 • تیرآهن‌های کارکرده قیمت‌های مشخصی هم ندارند. این مقاطع بسته به کیفیت ظاهری، عمق زنگ‌زدگی و میزان خوردگی قیمت گذاری می‌شوند. به همین دلیل، شما نمی‌توانید در هیچ مرجع معتبری قیمت دقیق این مقاطع را پیدا کنید. این موضوع، زمینه را برای سواستفاده بعضی از فروشندگان فراهم کرده است. در مقابل، قیمت انواع تیرآهن‌های نو در هر سایز و هر برندی در سایت‌های مرجع به صورت روزانه منتشر می‌شود.

چرا نباید از تیرآهن دست دوم استفاده کرد؟

تیراهن دست دوم در بازار با قیمت مناسب‌تری در مقایسه با تیرهای نو پیدا می‌شود. همین مشتریان را وسوسه می‌کند که برای صرفه‌جویی در هزینه‌های ساخت سازه خود به سراغ این مقاطع بروند. فراموش نکنید؛ خرید این مقاطع دست دوم هر چقدر هم که از نظر قیمتی به سود شما باشد، باز هم اشتباه است. به طور قطع، این تیرآهن‌ها مقاومت لازم را ندارند و حتی با کوچک‌ترین نیرو و فشاری خسارات زیادی به سازه شما وارد می‌کنند.

خساراتی که هزینه‌های جبران آن‌ها بسیار زیادتر از هزینه خرید مقاطع فولادی دست اول است. به ویژه که می‌توانید تیرآهن‌های موردنیاز پروژه خود را از مراکز فروش مستقیم تامین کنید. بازرگانی آرادآهن یکی از معتبرترین مراجع خرید و فروش انواع مقاطع فولادی صنعتی و ساختمانی از جمله تیرآهن است که تمامی محصولات خود را با تضمین کیفیت و اصالت به دست مشتریان خود می‌رساند.. شما می‌توانید با آسودگی خاطر از قیمت و کیفیت محصولات خود را از طریق این بازرگانی تامین کنید. برای اطلاع از قیمت‌های مناسب آرادآهن و دریافت مشاورۀ رایگان با شمارۀ 34055-031 تماس بگیرید.

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
 • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
 • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.