خطر سیلابی شدن رودخانه‌های مازندرانآفتاب‌‌نیوز :

احمد اسدی در گفت‌وگویی در توصیف سامانه مورد انتظار اظهار کرد: با تقویت جریانات خنک و مرطوب شمالی و عبور امواج در تراز میانی جو سامانه‌ بارشی از صبح پنج‏شنبه ۱۳ مهر تا صبح جمعه ۱۴ مهر ۱۴۰۲ در استان فعال خواهد شد.

وی با اشاره به نوع مخاطره گفت: بارش باران گاهی به صورت رگبار، وزش باد شدید موقتی، رعدوبرق پراکنده، احتمال تگرگ، کاهش دما (بین ۴ تا ۱۰ درجه سلسیوس)، در ارتفاعات مه آلود و احتمال بارش برف در قلل مرتفع استان پیش‌بینی می‌شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی مازندران با اشاره به اینکه منطقه اثر این سامانه در سطح استان به‌ویژه مناطق مرکزی و شرقی استان است درباره اثر مخاطره هشدار داد و گفت: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت، صاعقه، ریزش سنگ در محورهای کوهستانی، احتمال خسارت به سازه‌های کم مقاوم، شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی از پیامدهای سامانه‌ی بارشی است.

اسدی در توصیه‌ای گفت: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، خارج کردن ماشین آلات از بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، پرهیز از سفرهای برون شهری، عدم فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی و سایر اقدامات پیشگیرانه مورد تاکید است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا