دیدار سفرا با نخست وزیر سودان پس از آزادی از حبس خانگی

به گزارش ایرنا، نمایندگی سازمان ملل در پیام توییتری نوشت: سفرای فرانسه، آلمان، نروژ، بریتانیا، آمریکا، اتحادیه اروپا و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد با حمدوک نخست وزیر سودان در اقامتگاه وی دیدار کردند.

نمایندگی سازمان ملل افزود: خوشحالیم که او را در سلامت کامل یافتم. ما همچنان خواستار آزادی کامل او هستیم.

علاوه براین دفتر نمایندگی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، پادشاهی هلند، نروژ، اسپانیا، سوئد، بریتانیا، ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد، به عنوان اعضای گروه دوستان سودان، تسلط نظامی بر این کشور را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی فوری مقاماتی هستند که غیرقانونی بازداشت شده‌اند.

دوستان سودان همچنین خواستار احیای همه ترتیبات و نهادهای انتقالی هستند که در سند قانون اساسی تعریف شده است. هرگونه تلاش ارتش برای اصلاح یکجانبه این مفاد و تعدیل مشارکت حیاتی غیرنظامی-نظامی غیرقابل قبول است.

حمدوک نخست وزیر سودان که از روز دوشنبه با کودتای نظامیان در حبس خانگی قرار داشت، به محل اقامتش در خارطوم پایتخت این کشور بازگشت.

از زمان کودتای روز دوشنبه در سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان فرمانده نیروهای مسلح، هزاران نفر در مخالفت با این کودتا به خیابان ها ریخته و چندین نفر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شده اند.

از سوی دیگر البرهان، شورای حاکمیتی و کابینه را منحل و در سراسر کشور وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

البرهان فرمانده ارتش سودان روز سه شنبه در مصاحبه‌ای با بیان این‌که نخست وزیر این کشور در منزل او بسر می‌برد، خاطرنشان کرد که وی در صحت کامل است و به زودی به خانه اش بازخواهد گشت.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا