راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش ها

بافت و نوع فرش‌های ایرانی به‌گونه‌ای است که عمری چندین و چندساله دارد، اما بدون نگهداری و مراقبت صحیح از آنها ممکن است طول عمر مفید فرش کوتاه‌تر شود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای افزایش طول عمر مفید فرش‌ها به شما پیشنهاد کنیم. نکاتی برای مراقبت صحیح از فرش بی‌شک توجه و رعایت

کد خبر : 67425
تاریخ انتشار : چهارشنبه 23 نوامبر 2022 - 8:51
راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش ها

بافت و نوع فرش‌های ایرانی به‌گونه‌ای است که عمری چندین و چندساله دارد، اما بدون نگهداری و مراقبت صحیح از آنها ممکن است طول عمر مفید فرش کوتاه‌تر شود. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای افزایش طول عمر مفید فرش‌ها به شما پیشنهاد کنیم.

نکاتی برای مراقبت صحیح از فرش

بی‌شک توجه و رعایت نکاتی در رابطه با مراقبت از فرش باعث می‌شود تا عمر مفید آن بیشتر شود و مشکلاتی مانند سوختگی قسمت‌هایی از فرش، خرابی الیاف و… پیش نیاید. در ادامه به ذکر این نکات می‌پردازیم:

جلوگیری از ریختن غذا و نوشیدنی

بهتر است صرف غذا را در محلی مانند آشپزخانه انجام دهید و از آوردن و گذاشتن قابلمه‌های داغ و غذا خوردن بر روی فرش پرهیز کنید؛ چراکه این کار باعث ایجاد لکه‌های غذا و چربی روی فرش و حتی ممکن است آسیب‌های جدی‌تری مانند سوختن قسمتی از فرش بر اثر گذاشتن قابلمه و ظروف داغ شود.

ایجاد لکه‌هایی براثر نوشیدن نوشیدنی‌ها و خورد غذا بر روی سطح فرش در دراز مدت، کثیفی و کدر شدن آن را به‌دنبال دارد.

اگر مایل هستید در قسمت پذیرایی منزل و روی فرش‌ غذا، نوشیدنی و… میل کنید بهتر است از یک زیرانداز مخصوص برای این کار استفاده کنید تا هنگامی که به‌صورت اتفاقی ذرات غذا و نوشیدنی می‌ریزد، لکه و کثیفی به خود فرش نرسد.

پهن نکردن فرش روی زمین مرطوب

توجه داشته باشید سطح زمینی که فرش را در آنجا پهن می‌کنید مرطوب نباشد، چرا‌که رطوبت باعث خرابی فرش در دراز مدت می‌شود؛ اگر فرش را بر روی محیط مرطوب یا در کنار دیوارهایی که رطوبت دارند بگذاریم، این رطوبت باعث رشد باکتری قارچ و آفات می شود و نوعی بیدزدگی ایجاد می‌کند.
بید نوعی حشره است که در بافت ریز الیاف فرش تخم‌گذاری می‌کند و باعث ایجاد خرابی فرش می‌شود.

گاهی اوقات هم یکی از دلایلی که باعث پوسیدگی یا خراب شدن الیاف فرش می‌شود آن است که پس از شستشوی فرش زمان کافی برای خشک شدن آن در نظر نمی‌گیرید.

اگر با مرطوب یا خیس شدن فرش مواجه شده‌اید بهتر است که فرش‌های خود را در معرض هوای آزاد بگذارید تا به‌صورت کامل خشک شوند یا آن را به چهار طرف داربست ببندید تا خشک شدن آن به‌طور کامل انجام گیرد.

همچنین اگر فرش‌های شما کثیف شده‌اند و نیاز به شستشوی حسابی دارند آن را به متخصصان این حوزه یعنی قالیشویی‌های معتبر بسپارید تا مراحل شستشو و خشک کردن آن به‌صورت کامل انجام شود؛ برای همشهریانی که در شمال تهران ساکن اند، قالیشویی در الهیه یک انتخاب خوب برای سپردن کار شستشوی فرش‌ها به پرسنل کاربلد آن است.

تمیز کردن و لکه‌گیری فرش

گاهی اوقات نیز ممکن است لکه‌های مختلف بر روی سطح فرش پدید آیند. این لکه‌ها اگر سریعا و در اولین فرصت پاک شوند هم تمیز کردن آنها راحت‌تر است و هم آلودگی وارد بافت و لایه‌های زیرین فرش نمی‌شود.

 

 

بسته به نوع لکه، شما می‌توانید از محلول‌ها و راهکارهایی که برای پاک کردن لکه از روی فرش پیشنهاد می‌شود استفاده کنید و از این طریق به تمیزی و سلامت بافت و الیاف فرش خود کمک کنید.

گاهی اوقات آنقدر لکه‌های سطح فرش زیاد می‌شوند که لکه‌گیری جواب نمی‌دهد و باید برای شستشوی اصولی و کامل فرش اقدام کنید. در این صورت پیشنهاد می شود از متخصصان این حوزه یعنی پرسنل حرفه‌ای قالیشویی‌های معتبر استفاده کنید و مراحل لکه‌گیری، شستشو و خشک کردن کامل فرش‌های خود را به‌دست آنها بسپارید. قالیشویی شاه عباسی تهران با روش‌های مکانیزه و مدرن به شستشوی فرش و موکت‌های شما عزیزان می‌پردازد و همه روزه در خدمت همشهریان تهرانی است.

استفاده نکردن از کفش بر روی فرش

هنگامی که شما بر روی سطح فرش با کفش‌های خود راه می‌روید، این کار باعث ایجاد لکه و کثیفی‌ روی سطح فرش می‌شود که حجم زیادی از آنها مربوط به محیط آلوده بیرون منزل هستند.

استفاده‌ی همیشگی از کفش روی فرش‌های منزل باعث کدر شدن سطح فرش می‌شود؛ آنگاه شما ناچار هستید هر چند وقت یک‌بار فرش‌های خود را بشویید و همین زیاد شستن و شستشوی بیش از حد فرش باعث کوتاه شدن عمر مفید آن می‌شود.

پیشنهاد می‌شود برای منزل خود قانونی وضع کنید که اعضای خانه با کفش روی سطح فرش راه نروند تا به الیاف و بافت فرش آسیب نرسد چراکه پاشنه تیز و بلند بعضی از کفش‌ها ممکن است قسمت‌هایی از فرش را خراب کند.

به‌کارگیری نکاتی ریز و کاربردی

غیر از مواردی که عنوان شد نکات ریز و کاربردی وجود دارند که رعایت این نکات در دراز مدت به افزایش طول عمر مفید فرش کمک می‌کنند.

یکی از این نکات آن است که از تا کردن فرش بپرهیزید؛ چراکه تا کردن فرش باعث شکسته شدن آن می شود.

بهتر است برای جابجایی فرش آن را لوله کنید. فرش را در معرض حرارت و نور مستقیم خورشید قرار ندهید. فرش‌هایی که در کنار درها قرار می‌گیرند را به‌گونه‌ای قرار دهید که با هر بار باز و بسته کردن در، آسیبی به کناره‌های فرش نرسد.

شستن فرش را به‌صورت اصولی و درست انجام دهید و اگر شرایط شستشوی مناسب را ندارید این کار را به تیم شستشوی حرفه‌ای قالیشویی شاه عباسی تهران بسپارید و نگرانی‌ای بابت تمیزی فرش‌های خود نداشته باشید؛ این قالیشویی شعبه‌های مختلفی در سراسر تهران دارد.

جمع‌بندی

فرش‌ها همواره زیر پای ما و در معرض رفت آمد اعضای خانه هستند و از این رو ایجاد لکه، کثیف و کدر شدن آنها امری طبیعی است.

برای آنکه فرش‌ زیبایی و ظرافت اولیه خود را حفظ کند نیاز مراقبت ویژه است. بنابراین برای افزایش طول عمر مفید آن باید نکاتی را مد نظر داشته باشیم که ضمن حفظ تمیزی و زیبایی اولیه آن به سلامت بافت و الیاف فرش کمک کنیم.

هنگامی که روی فرش لکه‌ای ایجاد می‌شود بهتر است قبل از آنکه کار پاک کردن لکه‌ها سخت شود سریعا به لکه‌گیری قسمت‌های مختلف فرش بپردازید.  همچنین اگر فرش‌هایتان نیاز به شستشو دارد با روش‌های اصولی و مناسب به شستشوی آنها بپردازید.

درصورتی که در آپارتمان سکونت دارید و امکان شستشوی فرش‌ها توسط خودتان وجود ندارد می‌توانید به‌صورت کامل کار لکه‌گیری، شستشو و خشک کردن فرش‌هایتان را به قالیشویی‌ بسپارید. اگر ساکن تهران هستید و به‌دنبال قالیشویی در شمال تهران هستید، قالیشویی شاه عباسی یکی از بهترین گزینه‌‌های پیش روی شما خواهد بود‌‌.

پیشنهاد می‌شود هر ۶ ماه یکبار فرش‌های خود را ۱۸۰ درجه بچرخانید تا تنها یک قسمت فرش زیر بعضی از وسایل قرار نگیرند و در سطح فرش فرورفتگی ایجاد نشود‌.

فرش‌ها را در معرض نور مستقیم آفتاب و گرما قرار ندهید، همچنین رعایت نکاتی مانند جلوگیری از ریختن غذا و نوشیدنی روی سطح فرش، راه نرفتن با کفش روی آن، قرار ندادن اجسام بیش از حد سنگین روی سطح فرش و… باعث می‌شود که عمر مفید فرش بیشتر شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =