روسیه خواستار آزادسازی دارایی‌های بلوکه افغانستان شد

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در افغانستان، امروز (دوشنبه) از اینکه اروپا و آمریکا تمایلی به آزادسازی پول‌های بلوکه شده کابل ندارد، ابراز نارضایتی کرد.

کابلوف در اظهارات خود در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ما در مورد دارایی‌های کشور افغانستان صحبت می‌کنیم، نه دارایی‌های طالبان که در حال حاضر قدرت را در دست دارند.»

او در ادامه افزود: «تا آنجا که ما می‌دانیم، بیش از ۸ میلیارد دلار از کل دارایی‌های ۹ میلیارد دلاری افغانستان در آمریکا مسدود شده است و  ۱.۵ میلیارد دلار باقی مانده آن نیز در اروپا مسدود شده است. این غیرقابل تحمل است و باید این پول‌ها آزاد شوند.»

به گفته دولت طالبان، حدود ۹ تا ۱۰ میلیارد دلار از منابع مالی افغانستان در بانک‌های کشور‌های غربی بلوکه شده است. به گفته سخنگوی دولت افغانستان، کابینه طالبان از آمریکا و حدود ۱۵ کشور اروپایی خواسته بود که این بودجه را آزاد کنند، اما هیچ پاسخی داده نشد.

کمیته بانکداری سنای آمریکا چندی پیش گفته بود که تحت هیچ شرایطی به طالبان اجازه نخواهد داد تا به پول‌هایی که مربوط به مردم افغانستان است دسترسی پیدا کند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا