روش های اصولی برای مراقبت بهتر از رنگ مبلمان

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، در برخی مقالات نکات مهم برای خرید مبلمان مناسب با منزل را در اختیارتان گذاشته شده است. بعد از خرید هر کالایی، نحوه استفاده و نگهداری از آنها نیز مهم است. استفاده از مبلمان در فضای خانه علاوه بر نشستن و ایجاد حس راحتی، در زیباسازی دکوراسیون خانه نیز نقش دارد. در این مقاله به‌دنبال آموزش روش‌های مراقبت از رنگ مبلمان خواهیم بود. برای حفظ زیبایی ست مبلمان خود تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

روش‌های مراقبت از مبلمان

در دوره‌های زمانی مانند مسافرت که از مبلمان استفاده نمی‌کنیم بهتر است آن را با کاورهای ضد رطوبت بپوشانیم.

بخش‌های پارچه‌ای مبل را جارو کرده و سپس با محلول آب و صابون به شستشوی مبل بپردازید.

مبل‌های مانند مبل پلاستیکی که پارچه عضوی از ساختار آن‌ها نیست را می‌توانید با آب بشویید.

بخش‌های چوبی به رنگ روشن را در مقابل تابش نور خورشید قرار دهید تا رطوبت آن از بین رود.

بخش‌های چوبی به رنگ تیره را در دوره‌های طولانی مدت (سالانه) بوسیله روغن پارافین، جلا دهید.

بخش فلزی مبل را به صورت دوره‌ای (هر سه ماه) با محلول آب و سرکه شسته و سریعاً با استفاده از دستمال تمیز، مبل را خشک نمائید. همچنین برای تمیز کردن و خدمات خشکشویی انواع مبل با دستگاه از کمک شرکت‌های معتبر و افراد ماهر استفاده کنید.

بخش فلزی که دچار رسوب و زنگ‌زدگی شده را به وسیله محلول سرکه سفید و آب شسته و سپس با دستمال خشک کنید.

علاوه بر روش‌های بالا در صورت داشتن حیوانات خانگی مانند: سگ و گربه، آن‌ها را مورد آموزش قرار دهید تا برای انجام ادرار و مدفوع به محل خاصی از فضای خانه بروند. کودکان بیش‌فعال نیز در دنیای مبلمان در زمره بلایای طبیعی قرار می‌گیرند. کثیف کردن پارچه مبل در هنگام خوردن و آشامیدن به‌همراه بازی‌های کودکانه در هنگام پرش بر روی مبل سبب نافرم شدن و حتی شکستن مبلمان خواهد شد. با مراقبت و آموزش درست می‌توان از وسایل شیک خانه خود محافظت کنید.

بایدها و نبایدها در نگهداری مبل

روش های اصولی برای مراقبت بهتر از رنگ مبلمان

برای تمیز کردن مبل از مواد شوینده‌ای که خاصیت فرسایشی دارند به هیچ‌وجه استفاده نکنید. برای این کار بهتر است با شوینده‌های مناسب این کار آشنا شوید.

برای جلا دادن چوب در مبلمان از اسپری‌های بدون پارافین بهره ببرید.

تابش نور مستقیم خورشید در طولانی مدت موجب آسیب‌های ظاهری به خصوص تأثیر منفی به رنگ رویه مبل را در پی خواهد داشت.

مبلی که در مسیر رفت‌وآمد قرار دارد را با کاور مناسب بپوشانید تا تحت تأثیر تماس افراد با بدنه، فرسایش کمتری در مبلمان رخ دهد.

استفاده از شلنگ آب، خصوصاً فشار زیاد در شستن مبل یک روش کاملاً غیرمنطقی است و از آن استفاده نکنید.

برای تمیز کردن بالشتک و کوسن از ماشین‌های لباسشویی استفاده نکنید.

جهت کاهش آسیب‌های احتمالی از جابجایی زیاد مبلمان خودداری کنید و در صورت بروز هر مشکلی از خدمات تعمیرات و رنگ کاری مبل در منزل استفاده کنید تا از ایجاد خطوط و آسیب به رنگ مبلمان جلوگیری کنید.

مبلمان را در مسیر مستقیم باد کولر قرار ندهید. رطوبت زیاد سبب آسیب بخش‌های مختلف مبلمان می‌شود.

حداقل فاصله یک متری تا وسایل گرمایشی رعایت شود.

از تماس اجسام تیز مانند کلید با سطح رویه و بدنه خودداری کنید.

لازم به ذکر است که موارد گفته شده نکات عمومی جهت نگهداری تمامی مدل‌های مبلمان است. هر مدل مبلمان دارای ویژگی‌های خاص خود بوده و برای مراقبت نیازمند روش‌های نگهداری خود است.

مبلمان کثیف را چطور تمیز کنیم؟

روش های اصولی برای مراقبت بهتر از رنگ مبلمان

شستن و نوسازی ظاهر انواع مبلمان با یکدیگر متفاوت است و بر حسب میزان آلودگی، روش تمیز کردن خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو بهتر است برای مبل شویی از خدمات ارائه شده مراکز معتبر و دارای مهارت کمک بگیرید. نفوذ گرد و خاک یا موی حیوانات خانگی در بدنه پارچه‌ای مبل به راحتی از بین نمی‌رود؛ برای رفع چنین مواردی باید از افراد متخصص بهره برد.

این مراکز با انجام شست‌وشو و خشکشویی مبل در منزل سبب کاهش میزان آسیب در هنگام جابجایی خواهند شد. همچنین اگر مبلمان شما نیاز به سرویس و تعمیرات اساسی‌تر مانند: تعویض پارچه مبل یا رنگ کاری مبل داشته باشد با راهنمایی شما اقدام به تغییر جنس و رنگ پارچه طبق سلیقه شما خواهند کرد.

با توجه به استفاده طولانی مدت و همیشگی از مبلمان به صورت دوره‌ای (سالانه) اقدام به شست‌وشوی مبلمان با دستگاه حرفه‌ای کنید تا طول عمر و زیبای مبلمان افزایش یابد.

مبلمان آسیب دیده را چطور تعمیر کنیم؟

جابجایی غیراصولی و استفاده از قسمت تاج مبلمان برای حرکت یا کشیدن رو زمین سبب ایجاد آسیب‌های در ساختار بدنه مبل می‌شود. گذاشتن لوازم سنگین خانگی در طولانی مدت بر روی مبلمان، فرو رفتگی عمیق در قسمت‌های اسفنجی و ابری مبلمان را در پی دارد. پریدن کودکان و نشستن افراد سنگین وزن نیز از دیگر عوامل شکستگی بدنه اصلی مبلمان می‌باشند.

توجه داشته باشید که تعمیر اصولی و صحیح مبلمان نیازمند افراد باتجربه و حرفه‌ای است. انجام کار تعمیرات در منزل، اصولی نبوده و مبلمان شکسته را برای تعمیرات به مراکز تعمیر مبل انتقال دهید. گاهاً با رفع ایراد مبلمان می‌توان در طولانی مدت از آن مانند روز اول استفاده کرد اما در مبلمان قدیمی‌تر به دلیل عدم نگهداری درست و اصولی توسط رطوبت و حرارت زیاد دچار پوسیدگی‌های زیادی است و تعمیر و رنگ کردن مبلمان از لحاظ صرف هزینه تعمیر به صرفه نخواهد بود.

رعایت نکات مراقبتی از ابتدا

رعایت نکات مراقبت از مبلمان از لحظه خرید ست مبلمان شروع می‌شود. شما باید با مد نظر قرار دادن محل قرارگیری و اشخاص استفاده کننده نسبت به خرید مبلمان در انواع مدل، جنس و رنگ اقدام کنید. همچنین در ادامه با رعایت نکات زیر هم یاری‌دهنده شما در نگهداری از مبلمان خواهد بود.

در هنگام جابجایی از قسمت کف مبل آن را بگیرید نه بدنه و تاج دچار آسیب و خط و خش روی رنگ مبل نشوید.

محل قرارگیری مبلمان در فاصله حداقل یک متری با وسایل سرمایشی، گرمایشی است.

به صورت هفتگی در هنگام جارو زدن کف خانه، پارچه رویه و فضای بین بخش‌های مبلمان را نیز جارو کنید.

از اسپری‌های خاص برای جلوگیری از خشکی و پوسته پوسته شدن چرم مبل و بدنه چوبی مبل بهره ببرید.

از تماس آب با بخش‌های چوبی مبل شدیداً خودداری کنید زیرا باعث آسیب جدی به رنگ مبل می‌شوند.

در صورت طی زدن کف منزل، اطراف پایه‌های مبل را به خوبی خشک کنید تا رطوبت به مبل منتقل نشود و رنگ آن را دچار آسیب نکنند.

به صورت دوره‌ای (شش ماه یا سالانه) برای تمیز کردن با دستگاه از خدمات اصولی شست‌وشوی مبلمان کمک بگیرید

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا