روند صعودی مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی/سمنان ۱۷ هزار نفر جمعیت و ۴۰ هزار بیمه‌شده دارد

ایسنا/سمنان مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان از ثبت دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی در این استان حدوداً ۷۰۰ هزار نفری خبر داد و گفت: مهمترین دلیل روند افزایشی مراجعه‌ها به مراکز در این یکی دو سال، رایگان بودن خدمات در این مراکز است. دکتر محمدکاظم

کد خبر : 233233
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 فوریه 2024 - 15:18
روند صعودی مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی/سمنان ۱۷ هزار نفر جمعیت و ۴۰ هزار بیمه‌شده دارد

ایسنا/سمنان مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان از ثبت دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مراجعه به مراکز درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی در این استان حدوداً ۷۰۰ هزار نفری خبر داد و گفت: مهمترین دلیل روند افزایشی مراجعه‌ها به مراکز در این یکی دو سال، رایگان بودن خدمات در این مراکز است.

دکتر محمدکاظم امیدیان در قالب سلسله نشست‌های «مشارکت قوی، ایران قوی» در دفتر ایسنای سمنان، اظهار کرد: مراجعه‌ها به مراکز درمانی تامین اجتماعی استان سمنان از ابتدای سال تا کنون بین ۱۵ تا ۲۰ درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه تعداد مراجعه‌ها سال قبل نیز افزایش داشت، ادامه داد: سال گذشته در مقایسه با سال قبل از آن، میزان مراجعه‌ها به مراکز درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی در استان سمنان بیش از ۲۰ درصد افزایش داشت.

او از میزان بالای رضایت مردمی از خدمات درمانی تامین اجتماعی در استان خبر داد و بیان کرد: حمایت‌های دولت از سازمان تامین اجتماعی در سطح ملی سبب شد زمینه برای خدمات‌دهی بهتر به بیمه‌شدگان این سازمان فراگیر چه در سطح ملی و چه در استان سمنان، بیش از پیش فراهم شود.

وی از مدیریت درمان به‌عنوان متولی درمان بیمه‌شدگان نام برد و گفت: استان سمنان به‌دلیل صنعتی بودن و تعدد نیروی کارگری و بیمه‌شده، یکی از استان‌های مهم در حوزه تامین اجتماعی است. آمار بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در کشور معمولاً ۵۲ تا ۵۳ درصد است و این آمار در استان سمنان ۷۳ تا ۷۴ درصد است.

امیدیان از ارائه خدمات درمانی رایگان در تمام مراکز درمانی ملکی تامین اجتماعی در استان و کشور خبر داد و اظهار کرد: اکنون دو بیمارستان وابسته به تامین اجتماعی در استان وجود دارد که همه خدمات آن برای بیمه‌شدگان تامین اجتماعی رایگان است.

بیمارستان امام حسین شاهرود باید خدمات کاملاً رایگان به بیمه‌شدگان بدهد

وی با بیان اینکه بیمارستان امام حسین شاهرود از مراکز بیمارستانی تامین اجتماعی است که در گذشته به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود واگذار شده است، گفت: براساس تفاهم‌نامه بسته‌شده، این بیمارستان همچنان بیمارستان ملکی تامین اجتماعی است و مسئولان دانشگاه موظفند همه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی را کاملاً رایگان ارائه دهند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان با اشاره به رعایت نشدن برخی تفاهم‌ها از سوی دانشگاه علوم پزشکی، افزود: دو هفته قبل در همین ارتباط نشستی با مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود داشتیم و قرار است مشکلات پیش‌آمده حل و خدمات رایگان ارائه شود.

وی با اشاره به مالکیت تامین اجتماعی استان بر بیمارستان شفا در سمنان، بیان کرد: همه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در این بیمارستان رایگان است.

ارتقای سطح بیمارستان شفا از تخصصی به فوق‌ تخصصی

امیدیان از ارتقای سطح بیمارستان شفا از تخصصی به فوق‌ تخصصی به‌عنوان یکی از مهمترین برنامه‌های این اداره کل در استان نام برد و گفت: بخش تخصصی گوارش در بیمارستان شفا راه‌اندازی شده، بخش تخصصی ریه نیز که از گذشته در بیمارستان راه‌اندازی شده بود، اکنون به‌دنبال گرفتن مجوز بخش تخصصی سرطان است.

وی ادامه داد: به‌تازگی یک متخصص طب اورژانس در بیمارستان جذب شده است تا با تکمیل زیرساخت‌ها، زمینه ارتقای بیمارستان از تخصصی به فوق‌ تخصصی فراهم شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان با بیان اینکه سال گذشته با دو دانشگاه علوم پزشکی سمنان و شاهرود برای جذب ۲۷ متخصص تفاهم شد، اظهار کرد: شرایط برای جذب پزشکان متخصص فراهم شده و در یکی دو سال اخیر تعداد متخصصان در مراکز درمانی و بیمارستانی تامین اجتماعی افزایش یافته است.

شهری با ۱۷ هزار جمعیت و ۴۰ هزار بیمه‌شده

وی با اشاره به خدمات ارائه‌شده در مراکز درمانی و درمانگاه‌های تامین اجتماعی در استان، بیان کرد: برخی از درمانگاه‌ها سه‌ شیفت و شبانه‌روزی هستند، برخی نیز دو شیفت و درمانگاه‌هایی مانند ایوانکی نیز که تنها درمانگاه غیرملکی تامین اجتماعی در استان است، تک شیفت است.

امیدیان با اشاره به تعدد واحدهای صنعتی و تولیدی در ایوانکی و تعداد بالای بیمه‌شدگان در آن، اظهار کرد: این شهر اگرچه ۱۷ هزار نفر جمعیت دارد، اما بیش از ۴۰ هزار بیمه‌شده تامین اجتماعی در واحدهای آن فعالیت می‌کنند و همین می‌طلبد که خدمات درمانی در این بخش افزایش یابد.

وی با اشاره به همجواری این شهر با پایتخت، ادامه داد: تعداد قابل توجهی از نیروهای واحدها از تهران و شهرهای همجوار تامین می‌شود. با این همه با توجه به تعدد بیمه‌شدگان، ارتقای کیفی خدمات درمانی در این بخش از اهداف اداره کل تامین اجتماعی استان است.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان با بیان اینکه به‌دنبال گرفتن مجوز برای احداث و راه‌اندازی یک درمانگاه تامین اجتماعی در این شهر هستیم و افزود: منتظر صدور مصوبه هیأت مدیره سازمان هستیم تا فرآیند احداث درمانگاه تامین اجتماعی در ایوانکی را آغاز کنیم.

درمانگاه تامین اجتماعی گرمسار توسعه می‌یابد

وی با بیان اینکه درمانگاه تامین اجتماعی گرمسار به‌صورت سه‌ شیفت فعالیت می‌کند، اظهار کرد: با وجود کیفیت خدمات و سه شیفت بودن درمانگاه گرمسار، این درمانگاه فضای مطلوبی ندارد.

او از برنامه‌ریزی برای افزایش فضای درمانی درمانگاه گرمسار خبر داد و گفت: زمینه‌سازی لازم برای الحاق و افزوده شدن ۶۰۰ متر به زیربنای این درمانگاه فراهم شده که پیش‌بینی ما این است که تا سال آینده این امر در گرمسار محقق شود.

وی با اظهار خرسندی نسبت به ارتقای کیفی خدمات درمانی در گرمسار، افزود: برای اولین‌بار سطوح تخصصی درمانی در درمانگاه تامین اجتماعی گرمسار فراهم شده است که امیدواریم با افزایش رضایتمندی مردم از خدمات سازمان در این شهرستان همراه باشد.

آرادان و سرخه و جمعیت کم بیمه‌شدگان

امیدیان با اظهار رضایت از خدمات درمانگاه تامین اجتماعی در آرادان، بیان کرد: این درمانگاه به‌دلیل تعداد کم بیمه‌شدگان در این شهرستان، تک شیفت است و خدمات خوبی در آن ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه شهرستان سرخه از جمله شهرستان‌هایی است که تعداد بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در آن زیاد نیست، اظهار کرد: با این وجود، سطح خدمات درمانی در درمانگاه تامین اجتماعی سرخه مناسب است. ضمن اینکه این درمانگاه دارای متخصص اطفال و داخلی نیز هست.

او از درمانگاه تامین اجتماعی مهدیشهر به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین درمانگاه‌های تامین اجتماعی در استان نام برد و افزود: این درمانگاه قدیمی‌ترین و یکی از اولین درمانگاه‌های تامین اجتماعی است که به‌صورت دو شیفت خدمات ارائه می‌دهد، اما مجوز سه‌ شیفت شدن آن گرفته شده است و درصدد زمینه‌سازی برای افزایش سطح خدمات در آن هستیم.

ارتقای خدمات درمانی مهدیشهر معطل آزمون استخدامی

وی با اشاره به گرفتن مجوزهای لازم برای شبانه‌روزی شدن درمانگاه مهدیشهر، گفت: مشکل فعلی ما در این مرکز، تامین نیروی انسانی است که مجوزهای لازم برای آن گرفته شده و قرار است که امسال آزمون استخدام ۱۵ نفر برای درمانگاه تامین اجتماعی مهدیشهر برگزار شود.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان وعده داد که به محض تامین نیروی انسانی، درمانگاه سه شیفت شود و سطح خدمات درمانی نیز ارتقا یابد.

روند صعودی مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی/سمنان ۱۷ هزار نفر جمعیت و ۴۰ هزار بیمه‌شده دارد

وی از وجود یک درمانگاه شبانه‌روزی در مرکز استان خبر داد و گفت: این مرکز یک درمانگاه تخصصی است و در آن، تخصص‌های اطفال، داخلی، جراحی و … خدمت ارائه می‌دهند.

امیدیان اضافه کرد: در مرکز استان علاوه بر این درمانگاه، یک درمانگاه نیز در مجموعه بیمارستان شفا به بیمه‌شدگان خدمات درمانی ارائه می‌دهد و مشکلی از این نظر در سمنان نداریم.

افتتاح اولین کلینیک تخصصی تامین اجتماعی تا سال آینده

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان از نبود کلینیک‌های تخصصی در تامین اجتماعی به‌عنوان یک مشکل نام برد و گفت: سال گذشته مجوز راه‌اندازی اولین کلینیک تخصصی تامین اجتماعی در استان سمنان گرفته و کلنگ آن در زمینی به وسعت ۳۸۰۰ مترمربع با حضور استاندار به زمین زده شد.

امیدیان از پیش‌بینی اعتبار ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیارد تومانی برای این پروژه خبر داد و اظهار کرد: فرآیند احداث این پروژه اکنون در حال انجام است و حدوداً ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. با تلاش کارفرما، این پروژه درمانی تا اواخر سال آینده تکمیل و اولین کلینیک تخصصی تامین اجتماعی راه‌اندازی شود.

ایجاد فضای استاندارد برای مادران باردار

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان از اجرای پروژه لیبل در بیمارستان شفا سمنان خبر داد و بیان کرد: این پروژه بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی از ارتقای خدمات‌دهی به مادران باردار در این مجموعه خبر داد و اظهار کرد: قرار است در این پروژه، در یک فضا زمینه حضور همزمان همراه بیمار و ماما و … فراهم و فضاییا استاندارد برای زایمان‌ ایجاد شود. این پروژه، آخرین مراحل تکمیل خود را طی می‌کند و امید می‌رود تا پایان امسال به‌طور رسمی افتتاح شود.

او با بیان اینکه بازسازی اورژانس بیمارستان شفای سمنان در حال انجام است، گفت: سیستم هتلینگ بیمارستان شفا بسیار مناسب است، اما متاسفانه در بخش اورژانس با کمبودها و مشکلاتی در این مجموعه روبه‌رو هستیم که امسال ۴۰ میلیارد تومان برای بازسازی اورژانس جذب شد.

امیدیان ادامه داد: پروژه ارتقای اورژانس شفا در حال پیگیری است و با جذب اعتبار لازم در فاز مطالعه و طراحی قرار دارد. انتظار می‌رود به مرور فضای اورژانس شفا به یک فضای کاملاً تخصصی و مناسب تبدیل شود.

وی از وجود یک درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی در شهرستان دامغان خبر داد و افزود: فضای فیزیکی درمانگاه دامغان مناسب نیست و فضای آن مربوط به پیش از انقلاب است.

روند صعودی مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی/سمنان ۱۷ هزار نفر جمعیت و ۴۰ هزار بیمه‌شده دارد

امیدیان از تلاش برای گرفتن مجوز از هیأت مدیره سازمان تامین اجتماعی برای ساخت یک درمانگاه جدید در دامغان خبر داد و بیان کرد: قبلاً مقرر شده بود که فضای کنونی درمانگاه تخریب و یک فضای جدید در آن ساخته شود. به‌دنبال این هستیم که با تهیه یک زمین، درمانگاه جدید را در مکان دیگری بسازیم که در طول فرآیند اجرای پروژه، خدمات در درمانگاه فعلی همچنان ارائه شود.

وی با بیان اینکه کار تامین زمین درمانگاه انجام شده است، اظهار کرد: امیدواریم هرچه سریع‌تر با رفع مشکلات این بخش و گرفتن مجوزهای لازم، با کلنگ‌زنی درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی آرزوی دیرین مردم و بیمه‌شدگان دامغانی محقق شود.

وی با اشاره به نبودن درمانگاه تامین اجتماعی در شهرستان میامی، گفت: براساس یک مصوبه کشوری، اگر در مرکز شهرستانی درمانگاه نداشته باشیم می‌توانیم فرانشیز را صفر و خدمات را کاملاً رایگان ارائه دهیم. در میامی نیز همین کار انجام شده و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی براساس توافق انجام‌شده با علوم پزشکی شاهرود می‌توانند خدمات رایگان از بیمارستان شهر میامی بگیرند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان از وجود دو کلینیک تامین اجتماعی در شاهرود خبر داد و گفت: کلینیک تخصصی تامین اجتماعی در شاهرود، یکی از بهترین کلینیک‌های سازمان تامین اجتماعی است و نیروی متخصص استخدامی را در این کلینیک داریم و این در حالی‌ است که هیچ کلینیکی در سازمان، نیروی متخصص استخدامی ندارد.

کلینیک دوم شاهرود به بسطام منتقل می‌شود

وی با بیان اینکه یک کلینیک دو شیفت در شاهرود وجود دارد، اظهار کرد: فضای فیزیکی این کلینیک مربوط به سال‌های قبل از انقلاب است و هیچ‌کدام از استانداردهای لازم را ندارد.

او با اشاره به تعدد مراکز درمانی و بیمارستانی در شاهرود، بیان کرد: قرار است این کلینیک از شاهرود به بسطام منتقل شود. مقدمات لازم برای این جابه‌جایی در حال انجام است. قرار است در بسطام یک زمین با هدف ساخت کلینیک در اختیار اداره کل تامین اجتماعی استان قرار گیرد تا یک درمانگاه مناسب در این شهر تاریخی بسازیم.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم تمام فضاهای درمانی و بیمارستانی وابسته به تامین اجتماعی را به‌روز کنیم، افزود: ارتقای مراکز به سطح تخصصی، از دیگر برنامه‌های سازمان در استان است.

معضل ماندگاری کم پزشکان متخصص در استان‌ها

امیدیان از پایین بودن ماندگاری پزشکان متخصص در استان‌ها به‌عنوان یک معضل نام برد و افزود: بسیاری از پزشکان عمومی تمایلی به برخی رشته‌های تخصصی ندارند. ضمن اینکه در برخی رشته‌ها نیز اصولاً قابلیت حضور پزشکان وجود ندارد.

وی با اشاره به همجواری استان سمنان با پایتخت، بیان کرد: درآمد پزشکان متخصص در تهران بالااست و متخصصان تمایل زیادی برای حضور در تهران دارند. به همین دلیل، ماندگاری متخصص‌ها در استان سمنان کمتر است.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان ادامه داد: خیلی از پزشکان متخصص به استان می‌آیند، تعهد چند ساله خود را انجام می‌دهند و از استان می‌روند. البته با وجود همه این مشکلات، مدیریت درمان تامین اجتماعی استان سمنان به دنبال جذب و استخدام پزشکان متخصص است. در همین راستا نیز متخصصان قلب، عفونی و … جذب کرده‌ایم و اکنون برای جذب متخصص رادیولوژی و چند رشته تخصصی دیگر برنامه‌ریزی کرده‌ایم.

جذب فقط یکی از ۸ متخصص فراخوان‌شده!

وی با اشاره به اقبال نداشتن پزشکان متخصص به این بخش، اظهار کرد: سال قبل مجوز استخدام هشت پزشک متخصص در تامین اجتماعی استان گرفته و فراخوان آن اعلام شد؛ اما فقط موفق به جذب یکی از هشت ظرفیت استخدامی شدیم.

وی با اشاره به تعامل خوب دانشگاه‌های علوم پزشکی سمنان و شاهرود با مجموعه تامین اجتماعی، گفت: در سایه این تعامل و همکاری، بخش مهمی از نیازهای تامین اجتماعی استان را رفع کردیم که جای تقدیر دارد. البته سطح تعامل در برخی استان‌های دیگر بسیار بالاست و متخصصان لازم از طریق دانشگاه‌ها در اختیار تامین اجتماعی قرار گرفته است، اما ما در استان در برخی حوزه‌ها با مشکلاتی روبه‌رو هستیم که امید می‌رود این مشکلات نیز حل شود.

وی با بیان اینکه همچنان فضا برای جذب پزشکان متخصص و فوق‌ تخصص باز است، اظهار کرد: سازمان تامین اجتماعی برای افزایش نیروهای متخصص برنامه‌ریزی کرده است و به مرور سطح خدمات درمانی و بیمارستانی ارتقا خواهد یافت.

امیدیان با بیان اینکه بزرگترین مشکل ما تامین متخصص است، افزود: بیمه‌شدگان به مراکز درمانی ملکی سازمان که می‌آیند انتظار دارند همه خدمات تخصصی را دریافت کنند. البته این، انتظار به‌حقی است و تلاش ما تامین و برآورده کردن این نیاز است.

وجود ۴۳۷ مرکز طرف قرارداد با تامین اجتماعی در استان

وی با اشاره به خدمات معاونت راهبردی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان، از ارائه ۱۰ نفر بار خدمت به بیمه‌شدگان در سال گذشته خبر داد و گفت: سال گذشته در تامین اجتماعی استان حدوداً به ۶ میلیون نفر خدمات در این بخش ارائه شده است.

وی از انعقاد قرارداد با ۴۳۷ بیمارستان، کلینیک، مرکز پزشکی، داروخانه، آزمایشگاه و … برای ارائه خدمات به بیمه‌شدگان تامین اجتماعی در استان خبر داد و اظهار کرد: سال گذشته با هدف خدمات‌دهی بهتر به بیماران خاص، چهار میلیارد تومان در قالب صندوق بیماران خاص در استان پرداخت کردیم.

روند صعودی مراجعه به مراکز درمانی تامین اجتماعی/سمنان ۱۷ هزار نفر جمعیت و ۴۰ هزار بیمه‌شده دارد

وی از وجود ۳۵۰ پرونده بیماران خاص در تامین اجتماعی استان خبر داد و گفت: اعتبارات لازم در این ارتباط را در قالب صندوق بیماران خاص و صعب‌العلاج پرداخت کردیم.

امیدیان از هزینه‌کرد بیش از ۳۷۰ میلیارد تومانی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان در بخش درمان غیرمستقیم در امسال خبر داد و افزود: سال گذشته تمام هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم درمان ۷۰۰ میلیارد تومان بود؛ اما امسال تنها هزینه‌کرد ما در درمان غیرمستقیم از ۳۷۰ میلیارد تومان عبور کرده است. ضمن اینکه ۱۹ تا ۲۰ میلیارد تومان هزینه‌های متفرقه در استان پرداخت شده است.

او ادامه داد: امسال بیش از ۲۰۰ ارتباط مردمی در مدیریت درمان استان داشتیم. ضمن اینکه پنجشنبه هر هفته، زمینه برای پاسخگویی مدیرکل به بیمه‌شدگان و هم‌استانی‌ها فراهم شد. علاوه بر این، افزون بر ۴۰ نشست با شرکای اجتماعی تامین اجتماعی با هدف تسهیل خدمات‌دهی به هم‌استانی‌ها برگزار شد.

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره چگونگی ارتباط مردم و به‌ویژه بیماران با عالی‌ترین مسئول حوزه درمان در تامین اجتماعی، اظهار کرد: یک سامانه ارتباطی با سرشماره ۱۴۲۰ وجود دارد که هم‌استانی‌ها می‌توانند از طریق آن درخواست‌ها و مشکلات خود را مطرح کنند. چند ماهی است که یک سامانه پیامکی با شماره ۰۹۹۳۳۲۷۶۴۹۸ فعال شده است که شخصاً به استثنای مواقعی که در جلسات یا شرایط خاص هستم، پاسخگوی بیمه‌شدگان هستم.

لزوم مشارکت حداکثری مردم در انتخابات امسال

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان در پاسخ به پرسش ایسنا در ارتباط با ۱۱ اسفند ماه و اهمیت انتخابات، به تمجید از حضور باشکوه روز گذشته مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن پرداخت و گفت: انتخابات ۱۱ اسفند یکی از مهمترین رویدادهای سیاسی در کشور است.

وی با اشاره به حماسه حضور مردم در جشن بزرگ پیروزی انقلاب، پیش‌بینی کرد که مردم انقلابی استان مانند راهپیمایی روز گذشته، در انتخابات ۱۱ اسفند نیز حضور باشکوهی داشته باشند.

وی رای را یک حق دانست و افزود: هرچه مشارکت مردم در انتخابات پیش رو بیشتر باشد، نماینده منتخب مردم از پشتوانه مردمی بیشتری برخوردار خواهد بود. تشکیل یک مجلس قوی با رای بالای مردم، بدون تردید به بهبود شرایط کشور و استان کمک خواهد کرد.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان سمنان بیان کرد: مردم استان سمنان در همه ادوار، مشارکت بالایی در انتخابات داشته‌اند و انتظار می‌رود جامعه هدف تامین اجتماعی نیز در این جشن بزرگ سیاسی حضور حداکثری داشته باشند و با مشارکت و حضور پرشور و حماسی خود بار دیگر دشمنان نظام اسلامی را ناامید کنند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود