رییس جمهوری آمریکا در نشست اتحادیه جنوب شرق آسیا شرکت می‌کند

به گزارش ایرنا از “مترو یو اس”، این اولین بار در چهار سال گذشته است که رییس جمهوری آمریکا با آسه آن در سطح بالا ارتباط برقرار می‌کند.  
آمریکا اتحادیه جنوب شرق آسیا را بخش مهمی در استراتژی خود برای مقابله با چین می‌داند.  
سفارت آمریکا در برونئی اعلام کرد بایدن در راس هیات آمریکایی در نشست آسه آن- آمریکا شرکت خواهد کرد.  
آخرین بار دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا در سال ۲۰۱۷ در اجلاس آسه آن- آمریکا در مانیلا پایتخت فیلیپین شرکت کرده بود.  
تحلیلگران معتقدند دیدار بایدن با رهبران این اتحادیه ۱۰ عضوی در راستای تلاش دولت آمریکا برای گسترش همکاری با متحدان و همکاران به منظور مقابله با چین است.  
تحلیلگران همچنین انتظار دارند بایدن در این نشست بر موضوعاتی چون بیماری کرونا، تغییرات اقلیمی، زنجیره‌های تامین کالا و زیرساخت‌ها متمرکز شود.  
رییس جمهوری آمریکا به دنبال متقاعد ساختن کشورهای عضو آسه آن در مورد ائتلاف چهارجانبه این کشور با هند، استرالیا و ژاپن و همچنین پیمان امنیتی با استرالیا برای تجهیز این کشور به زیردریایی هسته‌ای است. آمریکا معتقد است این توافق‌ها به دنبال جایگزین کردن نقش مهم آسه آن در منطقه نیست.  
ادگارد کاگن مدیر ارشد بخش آسیای شرقی در شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: آمریکا ائتلاف چهارجانبه را به عنوان “ناتوی آسیایی” در نظر نمی‌گیرد و این ائتلاف به دنبال رقابت با آسه آن نیست.  
مورای هایبرت یک محقق ارشد برنامه آسیای جنوب شرقی در اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی واشنگتن گفت: کشورهای عضو آسه آن علاقه مند به طرح آمریکا برای افزایش تولید و اختصاص واکسن کرونا، سرمایه گذاری و تجارت خواهند بود.  
بایدن هنوز هیچ اشاره‌ای به تصمیم احتمالی خود برای بازگشت به چارچوب تجاری منطقه‌ای که ترامپ در سال ۲۰۱۷ از آن خارج شد، نکرده است.  
نشست آسه آن در سال جاری بدون حضور میانمار و فرمانده نظامی آن یعنی مین آنگ هلائینگ برگزار خواهد شد. وی در یکم فوریه سال جاری میلادی کودتای نظامی میانمار را رهبری کرد.  
اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا که بیشتر با نام اختصاری آ سه ‌آن شناخته می‌شود، یک سازمان بین‌المللی سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آسیای جنوب شرقی است. این سازمان در هشتم اوت ۱۹۶۷ توسط تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور و فیلیپین برای همبستگی علیه گسترش کمونیسم در ویتنام و غلبه بر شورش‌های داخلی این کشورها تأسیس شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا