زخم کاری ورزشکاران در سال ۲۰۲۲!

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ(ایران نادو)، در رابطه با مهم‌ترین تغییرات دوپینگ و جدیدترین محدودیت‌های اعمال شده در این حوزه در سال ۲۰۲۲، توضیحات لازم را به ورزشکاران، عوامل پشتیبانی و پزشکان ارائه کرد.

فرزاد شارکی در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با فهرست مواد و روش‌های ممنوعه دوپینگ در سال ۲۰۲۲، اظهار کرد: فهرست مواد و روش‌های ممنوعه سال ۲۰۲۲ مطابق روال معمول، ابتدای اکتبر سال میلادی توسط وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) منتشر شد و از ابتدای ژانویه اجرایی و عملی خواهد بود.

او ادامه داد: فهرست مواد و روش‌های ممنوعه دوپینگ، یکی از استانداردهای هشت گانه وادا است که سه ماهه پایانی هر سال مشمول تغییرات می‌شود و هر آن چه در سال بعدی میلادی اجرایی خواهد شد به نادوها (ستادهای مبارزه با دوپینگ در کشورهای مختلف) و فدراسیون‌های جهانی ابلاغ می‌شود تا ورزشکاران و عوامل پشتیبانی با تغییرات ایجاد شده آشنا شوند.

ممنوعیت جدید برای کورتن

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) با بیان این که در سال جاری نیز مطابق هر سال، فهرست مواد و روش‌های ممنوعه برای سال ۲۰۲۲ منتشر شد و تغییرات عمده‌ای در آن رخ داده است که به منظور اطلاع ورزشکاران و مربیان عنوان می‌شود، خاطرنشان کرد: مسائل مهمی وجود دارد که به طور خلاصه برای ورزشکاران و پزشکان تیم مهم است، ابتدا این که کورتن‌ها که استفاده موضعی آن ها به صورت داخل مفصل، داخل نخاعی و داخل ضایعه پیش از این مجاز بود به صورت کامل ممنوع اعلام شده است.

شارکی افزود: بررسی‌ها نشان داده است تزریقات موضعی کورتن دقیقا می‌تواند مثل مصرف سیستمی تزریق داخل عضلانی سطوح بالایی در خون و ادرار ایجاد کند و به دلیل تاثیر در عملکرد ورزشی و از سوی دیگر مضراتی که برای سلامتی ایجاد می‌کند استفاده از آن درون مسابقات ممنوع اعلام شده است.

او با اشاره به این که در فهرست منتشر شده، زمان پاک شدن گلوکوکورتیکوییدها از بدن نیز اضافه شده است تا افراد و پزشکان بدانند چه مدت طول می‌کشد تا هر دارویی از بدن پاک شود، عنوان کرد: علت اقدام مربوطه این است که بر اساس آن بتوانند فاصله زمانی درمان تا مسابقه را مدنظر قرار دهند و اگر زمان مسابقه از فاصله اعلامی کوتاه‌تر باشد، نیاز است تا افراد درخواست معافیت درمان داشته باشند، در غیر این صورت برای استفاده درمانی گلوکوکورتیکوییدها خارج از مسابقه به شرطی که دوره زمانی را رعایت کنند و تست زمان مسابقه مثبت نشود، نیازی نیست که اقدام خاصی صورت گیرد.

تغییر دز دارویی سالبوتامول

قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو) با بیان این که بخش دیگر تغییرات که در فهرست ۲۰۲۲ اجرایی می‌شود مربوط به تغییر دز دارویی سالبوتامول است که تغییر دز کلی صورت نگرفته است، اظهار کرد:  حداکثر دز مجاز روزانه ۱۶۰۰ میکروگرم در طول ۲۴ ساعت بدون تغییر مانده است و برای استفاده از دزهای فراتر از این محدوده باید معافیت استفاده درمانی TUE درخواست شود؛ به عنوان مثال، یک ورزشکار بدون نیاز به معافیت استفاده درمانی مواد و روش‌های ممنوع در همه زمان‌ها(داخل و خارج از مسابقه)، می‌تواند ۶۰۰ میکروگرم در اولین دز، ۶۰۰ میکروگرم پس از ۸ ساعت و ۴۰۰ میکروگرم در ۸ ساعت باقی مانده از روز سالبوتامول مصرف کند.

شارکی ادامه داد: فواصل زمانی استفاده دز روزانه سالبوتامول با هدف کاهش خطر گزارش احتمالی AAF بر اثر مصرف دوزهای بالا در یک نوبت مصرف ممکن است رخ دهد، از ۸۰۰ میکروگرم هر ۱۲ ساعت به ۳ دز هر ۸ ساعت، دز اول و دوم ۶۰۰ میکروگرم و دز سوم ۴۰۰ میکروگرم تغییر کرده است.

راه‌های ممنوعیت استفاده از گلوکوکورتیکوییدها

وی با اشاره به این که راه‌های ممنوعیت استفاده از گلوکوکورتیکوییدها که در زمان مسابقات استفاده از آن ممنوع است، شامل مصرف خوراکی، تزریقی و رکتال است، گفت: روش‌های خوراکی شامل موارد مصرف دهانی – مخاطی، بوکال، لثه‌ای و زیر زبانی است.

به گفته قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (ایران نادو)، استفاده از کورتن داخل کانال دندان و داخل دندان هم‌چنان مجاز است چون سطوح بالایی گلوکوکورتیکویید در خون ایجاد نمی‌کند.

شرایط ماده ممنوعه مسابقات برای مصرف درمانی خارج از مسابقه

شارکی با بیان این که مورد دیگر به ممنوعیت مصرف مواد در مسابقه به ورزشکارانی مربوط می‌شود که ماده ممنوع در مسابقه را برای مصارف درمانی خارج از مسابقات مصرف می‌کنند، بیان کرد: اگر از ورزشکار تست دوپینگ به عمل آید، این اجازه را دارد که طبق استاندارد TUE درخواست مراجعه به ارگان مبارزه با دوپینگ را داشته باشد و مدارک درمانی خود را ارائه و درخواست صدور معافیت درمان پس از مصرف کند.

او ادامه داد: به ورزشکاران توصیه می‌شود که اگر قرار است این بخش از داروها را مورد مصرف قرار دهند، برای این که بتوانند ثابت کنند ماده مربوطه را برای مصارف درمانی خارج از زمان مسابقه مصرف کرده‌اند، مدارک درمانی و پرونده پزشکی خود را آماده داشته باشند تا در صورت نیاز به درخواست معافیت درمان پس از مصرف، مدارک را به نادو یا فدراسیون بین‌المللی ارائه کرده و بتوانند TUE پس از مصرف را دریافت کنند.

انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا