شورای امنیت سازمان ملل درباره سودان نشست اضطراری برگزار می کند

 دیپلمات ها شامگاه دوشنبه به وقت محلی به خبرنگار ایرنا گفتند که این نشست اضطراری پشت درهای بسته (بصورت غیرعلنی) عصر فردا سه شنبه به وقت محلی برگزار خواهد شد.
آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایرلند، نروژ و استونی  خواستار برگزاری این نشست شده‌اند.
برخی منابع خبری می گویند اعضای شورای امنیت سازمان ملل در حال دیدار از مناطق مالی و نیجر هستند که انتظار می رود صبح سه شنبه به وقت محلی به نیویورک بازگردند و به همین دلیل نشست اضطراری شورای امنیت برای عصر سه شنبه برنامه ریزی شده است.

به گزارش ایرنا، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه در واکنش به تحولات سودان گفت: من کودتای سودان را محکوم می کنم. حمدوک و سایر مقامات باید فوری آزاد شوند.
دبیر کل سازمان ملل متحد اضافه کرد: به منظور محافظت از انتقال سیاسی، باید از منشور قانون اساسی محافظت شود. سازمان ملل همچنان همراه مردم سودان خواهد بود.

“فولکر پرتس” نماینده سازمان ملل در امور سودان نیز در بیانیه ای اظهار داشت: من عمیقا از گزارش های کودتا و تلاش برای تضعیف تغییر سیاسی در سودان نگران هستم. گزارش های منتشر شده مبنی بر بازداشت نخست وزیر، مقامات دولتی و سیاستمداران در سودان  غیرقابل قبول است.
وی افزود: من از نیروهای امنیتی می خواهم فوری افرادی  را که به طور غیرقانونی بازداشت شده اند یا در حبس خانگی قرار دارند آزاد کنند. مسولیت این نیروها تأمین امنیت و رفاه افرادی است که در بازداشت هستند.
نماینده سازمان ملل در امور سودان اظهار داشت: من از همه طرف ها می خواهم که نهایت خویشتنداری را داشته باشند. همه احزاب باید فوری به گفتگو بازگردند و برای احیای نظم قانون اساسی با حسن نیت وارد عمل شوند.
آمریکا نیز روز دوشنبه  با محکوم کردن اقدام ارتش سودان اعلام کرد هرگونه تغییر اجباری دولت انتقالی مردمی سودان روابط دوجانبه با آمریکا را به خطر می اندازد و به دلیل این تحولات، آمریکا کمک اقتصادی ۷۰۰ میلیون دلاری خود برای سودان را متوقف می کند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری‌ها و شبکه‌های تلویزیونی از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان و بازداشت خانگی او خبر دادند.  به گزارش الجزیره، هویت این افراد نظامی مشخص نیست.
گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است.  منابع مطلع، نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.

عمر البشیر از سال ۱۹۸۹ (۱۳۷۸) بر سودان حاکمیت داشت که  پس از برپایی تظاهرات در خارطوم و تعدادی از ایالت‌های این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی این کشور در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ از قدرت برکنار شد و یک دولت انتقالی قدرت را در این کشور در دست گرفت که ریاست دولت موقت آن بر عهده “عبدالله حمدوک” است.
دولت انتقالی سودان اوت ۲۰۱۹  میلادی آغاز به کار کرد و قرار بود مدت زمان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان ۳۹ ماهه باشد و در این مدت نیز قدرت میان ارتش و ائتلاف «الحریة و التغییر» تقسیم شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا