ضروت توجه به مهار آب های سطحی آبدانان/ ۵ سازه بند خاکی احداث شد

به گزارش خبرنگار مهر، در شهرستان آبدانان پایین بودن سطح آب رودخانه‌ها و دیم بودن اراضی زراعی نیاز کشاورزان به احداث بندهای خاکی را دو چندان کرده است.

یکی از شهروندان آبدانانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: آب‌های جمع آوری شده در پشت بندهای خاکی بسیار مورد استفاده کشاورزان شهرستان قرار می‌گیرد.

رضا شفیعی بیان کرد: هم اکنون در حال توسعه این طرح‌ها در منطقه هستیم به دلیل اینکه آب بیشتری جمع شود و مورد استفاده زمین‌های پایین دستی قرار بگیرد.

وی افزود: با هزینه شخصی خود طرح احداث بندهای خاکی را اجرا کردیم که هم برای تثبیت خاک و هم برای ایجاد اشتغال موثر است.

احداث پنج بند خاکی در آبدانان

رئیس اداره منابع طبیعی آبدانان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و نیاز کشاورزان، احداث طرح‌های آبخیزداری و بندهای خاکی از اقدامات مهم برای مهار آب‌های سطحی است.

قدرت نوروزی افزود: تعداد پنج مورد سازه خاکی توسط مردم و کشاورز شهرستان آبدانان بخش کلات مورموری احداث شده و بالغ بر ۲ میلیون و ۲۷۳ مترمکعب سالانه ذخیره آب توسط این طرح‌ها انجام می‌شود.

وی بیان کرد: ایجاد طرح‌های آبخیزداری از هر نظر می‌تواند مفید باشد.

نوروزی افزود: از مهمترین مزیت‌های بندهای خاکی می‌توان به استحصال آب باران، روان آب‌های سطحی، جلوگیری از فرسایش خاک، تنوع زیستی، تقویت سفره‌های زیرزمینی، پرورش آبزیان اشاره کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی آبدانان با اشاره به اهمیت طرح‌های آبخیزداری در آبدانان، افزود: یکی از اهداف مهم طرح‌های آبخیزداری، کنترل و مهار سیلاب‌های مخرب و بهره برداری بهینه از روان آب‌های سطحی برای تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و کاهش خسارات ناشی از سیل و خشکسالی است.

یکی از موانع تولید در مناطق بیابانی کمبود آب است که با ایجاد بندهای خاکی با مشارکت مردم می‌توان شاهد رونق تولید و اشتغال بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا