طالبان: بازدید هیات ایرانی از سدهای‌آبی افغانستان در معاهده دو کشور وجود ندارد؛ ممکن است اجازه بازدید ندهیم


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: حکومت طالبان در پی اصرار دولت ایران مبنی بر بازدید از مجاری آبی افغانستان اعلام کرد موضوع بازدید هیات فنی در معاهده ۱۳۵۱ میان دو کشور ذکر نشده است.

ذبیح‌الله مجاهد گفت بر اساس «ما ممکن است ما اجازه بازدید به هیات ایرانی را از این جاها ندهیم».

هفته پیش وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای مواضع حکومت طالبان در مورد کم‌‌آبی هیرمند را رد کرد و گفته بود تا زمانی‌که کارشناسان ایران آن را «راستی‌‌آزمایی» نکنند این مواضع را «غیرحقوقی و غیرقابل قبول» می‌دانند.

پیشتر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران در سفر به سیستان و بلوچستان با لحن تهدیدآمیز و کم‌سابقه‌ای درباره حقابه هیرمند خطاب به طالبان گفته بود: «حرف من را جدی بگیرید تا بعدا گلایه نکنید».

امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان در اظهاراتی در کابل تاکید کرد که حکومت طالبان به معاهده آب با ایران متعهد است و از مقام‌های ایرانی خواست موضوع حقابه را به «سر و صداهای مطبوعاتی» نکشانند.

سخنگوی ارشد طالبان هم امروز گفت مقامات ایرانی باید در این مورد به حرف‌های وزارت آب و برق و وزارت خارجه آن‌ها بسنده کنند.

وزیر خارجه طالبان هم گفته است: «از مسئولین ایران جدا توقع داریم که توقعات‌شان را با با معاهده ۱۳۵۱ عیار نمایند و ملاک قضاوت و اظهارنظرها باید مبتنی بر احکام مندرج در معاهده باشد.»منبع

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا