فراخوان سفارت ایران در ایتالیا برای مشارکت درکمک به حل بحران افغانستان

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در لندن قرار گرفت، آمده است: افغانستان کشوری مستقل با مردمی آزاده طی بیش از 4 دهه اخیر گرفتار مصائب و مشکلات فروانی شده است. هجوم شوروی سابق به این کشور و اشغال چندین ساله آن، تسلط جنگجویان طالبان و القاعده و نهایتا

کد خبر : 1142
تاریخ انتشار : چهارشنبه 27 اکتبر 2021 - 13:30
فراخوان سفارت ایران در ایتالیا برای مشارکت درکمک به حل بحران افغانستان

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که یک نسخه آن در اختیار دفتر ایرنا در لندن قرار گرفت، آمده است: افغانستان کشوری مستقل با مردمی آزاده طی بیش از 4 دهه اخیر گرفتار مصائب و مشکلات فروانی شده است. هجوم شوروی سابق به این کشور و اشغال چندین ساله آن، تسلط جنگجویان طالبان و القاعده و نهایتا تهاجم آمریکا و متحدین این رژیم به افغانستان و اشغال آن، تاریخ غمباری علیه مردم افغانستان رقم زده است.

دومین نشست وزرای امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان صبح امروز چهارشنبه در محل وزارت امور خارجه با حضور وزیران خارجه ایران، ترکمنستان، تاجیکستان و ازبکستان و سفرای چین و روسیه آغاز شد.

وزرای امور خارجه روسیه و چین نیز در این نشست به شکل مجازی حضور دارند. سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران نیز در این نشست به صورت مهمان حضور یافته‌اند.

بیانیه سفارت ایران در ایتالیا با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران بعنوان یکی از همسایگان مهم افغانستان که مستقیما از حوادث این کشور تاثیر می پذیرد، اهمیت زیادی برای  تقویت همکاری‌های منطقه ای جهت کمک به روند صلح در افغانستان قائل است و در این راستا از هرگونه ابتکار  منطقه ای استقبال نموده ، آورده است: در این راستا اولین نشست 6 کشور همسایه از جمله ایران به صورت مجازی و با میزبانی پاکستان و متعاقب آن اولین نشست حضوری همسایگان اخیرا در مسکو برگزارگردید. در این نشست بر ایجاد فضای تفاهم با رویکردی سازنده که مردم افغانستان شخصا آینده خود را رقم  زده و حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی خود را حفظ کنند، تاکید شده است. امروز نیز دومین نشست وزرای خارجه ایران، پاکستان، ازبکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، چین بعلاه روسیه به صورت ترکیبی حضوری و مجازی به میزبانی تهران برگزار می شود.

بیانیه یاد شده می افزاید: جمهوری اسلامی ایران همواره در تمام مقاطع حساس و سرنوشت ساز افغانستان از جمله دوران جهاد و مقاومت در مقابل اشغالگری خارجی، در کنار مردم این سرزمین بوده و همواره راه برون رفت از چالشهای سیاسی، امنیتی را تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه گروه های قومی و مذهبی از طریق گفتگوهای بین الافغانی بدون مداخله خارجی عنوان  کرده است. افغانستان با ثبات، امن، توسعه یافته و با اقتصاد شکوفا تامین کننده منافع ملی همه همسایگان ازجمله جمهوری اسلامی ایران است.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران به آینده روشن و شکوفای افغانستان در صورت مشارکت آحاد مردم از گروه ها و مذاهب  مختلف اعتقاد داشته و آن را در راستای منافع، ثبات و توسعه جهانی، منطقه ای و همسایگان می  شمرد.

“سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا ضمن اغتنام فرصت روشنگری در خصوص نشست همسایگان افغانستان در تهران، مایل است از همه صاحب نظران سیاسی، اجتماعی، خبرنگان، محققان، خبرنگاران و صاحبان رسانه ها دعوت بعمل آورد تا با تعمیق بیشتر بر مسائل جاری افغانستان، در راستای ایفای نقش انسانی و اخلاقی خود جهت کمک به رفع نیاز مردم افغانستان و مشارکت در جلب همکاری و مساعدت دولت و سازمانهای مردم نهاد ایتالیا و اروپا جهت خروج از این بحران فعالانه اقدام نمایند.”

برچسب ها :

ناموجود