ماموگرافی از ۴۰ سالگی موجب نجات جان زنان بیشتری می‌شود

محققان امیدوارند یک مطالعه جدید به بحث در مورد بهترین سن برای شروع غربالگری سرطان سینه و تعداد دفعات انجام آن پایان دهد.

به گزارش مهر به نقل از مدیسن نت، دکتر «دبرا مونتیچیولو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه دارتموث گیزل نیوهمپشایر، گفت: «بزرگترین نکته مهم مطالعه ما این است که اگر غربالگری سالانه از ۴۰ سالگی شروع شود و تا حداقل ۷۹ سالگی ادامه یابد از بیشترین تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان جلوگیری می‌شود.»

سرطان سینه دومین علت مرگ و میر زنان است، اما تنها نیمی از زنانی که واجد شرایط انجام ماموگرافی هستند هر سال این غربالگری را انجام می‌دهند.

این کارگروه توصیه‌های جدیدی را برای غربالگری دوسالانه ارائه کرد که از سن ۴۰ سالگی شروع می‌شود و تا زمانی که یک زن از سلامت خوبی برخوردار است ادامه می‌یابد.

مونتیچیولو گفت: «خطرات غربالگری برای اکثر زنان غیر کشنده و قابل کنترل است. اما سرطان سینه پیشرفته اغلب کشنده است. اگر سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان‌تر است. ما می‌توانیم زنان را از جراحی‌های اضافی و شیمی‌درمانی نجات دهیم. این ایده بهتری است که به تشخیص زودهنگام روی بیاورید، و این کاری است که از طریق غربالگری انجام می‌شود.»

یافته‌های کلیدی زیر حاصل مطالعه جدید است:

• نرخ مرگ و میر زمانی که زنان در گروه سنی ۴۰ تا ۷۹ سال غربالگری سالانه داشتند، ۴۱.۷ درصد کاهش یافت.

• غربالگری یک سال در میان، میزان مرگ و میر را در زنان بین ۴۰ تا ۷۴ سال ۳۰ درصد کاهش داد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا