مدیحه سرایی حسین طادی در گالری والی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی نمایشگاه، حسین طادی هنرمند طراح درباره نمایشگاه «مدیحه» گفت: «مدیحه» عنوان پنجمین نمایشگاه طراحی انفرادی من است و چون درونمایه بیشتر آثار این مجموعه به مرگ اشاره دارد، این عنوان را برای این نمایشگاه انتخاب کرده‌ام. در بیشتر فرهنگ‌ها زمانی که فردی می میرد و سفرش به دیگر سو آغاز می‌شود، نزدیکان او گرد کالبد بی جان او و مزارش می‌نشینند و مدیحه می‌خوانند.

وی افزود: مجموعه آثار این نمایشگاه اشاره به مرگ دارد، البته مرگی که من به آن توجه داشته‌ام مرگ جسمانی نیست، از این رو در آثار این مجموعه با ماسک، صورتک و چهره‌های مات شده روبرو هستیم. در واقع آثار این مجموعه به نوعی واکاوی درون است و به تصویر کشیدن آن چیزی که نادیدنی است.

طادی درباره چرایی گرایش به مفهوم مرگ و بازتولید این مفهوم در طراحی‌هایش گفت: من از ۱۲ سالگی اضطراب بالایی نسبت به زندگی داشتم و با مسئله مرگ ارتباط داشتم. با فاصله زمانی کم عموهایم را از دست دادم و به همین واسطه برای اجرای مراسم‌های آئینی خاکسپاری به بهشت زهرا و به تبع آن غسال خانه رفتم و آنجا با جسدهایی روبرو شدم که توسط غسال ها شسته و کفن پیچ می‌شدند. از آن زمان به بعد همه چیز برایم پوچ شده بود.

وی بیان کرد: از آن زمان به بعد اضطراب بدی گرفتم و بعدها فهمیدم تنها زمانی که طراحی می‌کنم، به نوعی از شر این اضطراب‌ها خلاصی پیدا می‌کنم. در واقع شما با هنر می‌توانید خودتان را امتداد بدهید. می‌میرید ولی انگار هستید چون اثر شما وجود دارد. دیدم با ادبیات و هنر تجسمی می‌شود با مرگ جنگید. بعد از آن زندگی من وارد یک جریان دیگری شد. لذت‌بخش‌تر شد ولی همچنان رنج‌های خاص خودش را داشت.

این طراح در ادامه توضیح داد: برای خلق آثار مجموعه «مدیحه» به نوعی متأثر از منظومه «ایکور» سروده «گاوین بنتاک» با ترجمه احمد میرعلایی هستم. شعر «ایکور» بلندترین منظومه مدرن است که شاعر در آن با زبان و لحنی حماسی ضمن روایت گری همواره به مساله تکرار نیز توجه دارد. مرگ هم همواره چنین چهره‌ای برای بشر دارد و فرقی نمی‌کند که در کجای این قاره خاکی زندگی می‌کنیم به شکل‌های مختلف به سراغ ما می‌آید و گاه‌ها مرگ‌هایی که یک انسان در طول زندگی اش تجربه می‌کند، موجب می‌شود تا شاهد خلق پرتره‌های متعددی از او باشیم.

طادی یادآور شد: در این نمایشگاه یک طراحی ۵۰ متری به همراه ۱۲ طراحی پرتره در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد و به نوعی با طراحی گالری را به تسخیر خود در می‌آورد و نوع چیدمان این طراحی به گونه‌ای است که هویت تازه ای به گالری می بخشد. طراحی ۵۰ متری با تکنیک گرافیت و پرتره‌ها با جوهر روی مقوا خلق شده‌اند و استیمنت نمایشگاه نیز توسط دکتر امیر نصری نوشته شده است.

نمایشگاه «مدیحه» از هفتم تا ۱۸ آبان در گالری والی میزبان علاقمندان خواهد بود. گالری والی در میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک ۷۲ واقع شده است.

حسین طادی متولد ۱۳۶۳ تهران است و از سال ۱۳۸۵ طراحی می‌کند و تاکنون آثارش را در پنج نمایشگاه انفرادی و ۲۴ نمایشگاه گروهی در معرض دید علاقه مندان گذاشته است و به عنوان نمایشگاه گردان نیز ۶ نمایشگاه برپا کرده است. وی در بسیاری از رویدادهای مهم طراحی که در ۲ دهه اخیر در ایران رقم خورده، حضور جدی و پررنگی داشته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا