مزایده خودرو چیست؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، احتمالاً در فیلم های سینمایی نحوه فروش یک جنس و کالا را به صورت مزایده دیده اید که فردی قیمت پایه را اعلام کرده و سپس خریداران قیمت های پیشنهادی خود را ارائه می دهند. در نتیجه کالا به بهترین و بالاترین پیشنهاد فروخته می شود. مزایده هایی که عمدتاً

کد خبر : 8701
تاریخ انتشار : شنبه 20 نوامبر 2021 - 17:16
مزایده خودرو چیست؟

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، احتمالاً در فیلم های سینمایی نحوه فروش یک جنس و کالا را به صورت مزایده دیده اید که فردی قیمت پایه را اعلام کرده و سپس خریداران قیمت های پیشنهادی خود را ارائه می دهند. در نتیجه کالا به بهترین و بالاترین پیشنهاد فروخته می شود. مزایده هایی که عمدتاً در طول سال در کشور انجام می شود مربوط به کالاهای ارگان های دولتی و در بعضی اوقات مربوط به ارگان های خصوصی است.

مزایده ها به دو صورت مزایده عمومی و مزایده خصوصی انجام میشوند که قوانین خاص خود را دارند. مزایده خودرو نیز از مواردی است که هر ماهه در بیشتر استان های کشور انجام می شود و شما برای اطلاع از این اطلاعیه ها می توانید به سایت ایران مزایده مراجعه کنید. اگر توانایی مناسبی در تشخیص سالم بودن خودرو داشته باشید و اندکی نیز بخت همراه شما باشد می توانید خودروی مورد مزایده را با قیمتی تا ۳۵ درصد کمتر از قیمت آن در بازار آزاد معامله کنید.

در انجام مزایده ها بایستی به نکات به خصوصی توجه کنیم که در آینده از نظر حقوقی دچار مشکل نشویم، بهترین راه نیز مشورت گرفتن با افراد مطلع در این امر و یا مراجعه به دفاتر وکلا است. در ادامه به بیان کامل تر نحوه انجام مزایده خودرو دولتی و ترفندهای مناسب برای برندهشدن در مزایدات، خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

بررسی و شناخت مزایده

ابتدا به بیان تعریف مزایده به صورت کامل می پردازیم و سپس انواع آن را بررسی می کنیم و در نهایت به نحوه اطلاع رسانی انجام مزایده خودرو می پردازیم. در لغت مزایده به معنای در معرض فروش گذاشتن کالایی است به صورتی که هر شخص قیمت بالاتری را پیشنهاد کرد، کالای مذکور به وی فروخته شود. از دیدگاه حقوقی به معامل های که اموال منقول و غیرمنقول شخصیت حقوقی یا حقیقی با در نظر داشتن شرایط حقوقی و طبق شرایط مشخص شده قانون انجام می شود، مزایده گفته می شود.

انواع مزایده

همان گونه که در مقدمه بیان شد، مزایده دو نوع دارد؛ عمومی و خصوصی

مزایده عمومی: در مزایده عمومی قیمت پایه از قبل مشخص شده و قیمت پیشنهادی نیز به صورت واضح بیان می شود و در انتها کالای مورد مزایده، به شخص برنده مزایده تحویل می شود. این نوع مزایده مربوط به قشر خاصی نبوده و عموم مردم قادر هستند در آن شرکت کنند.

مزایده خصوصی: این نوع مزایده دقیقاً عکس مزایده عمومی انجام می شود. در واقع در مزایده خصوصی قیمت پیشنهادی از سوی خریداران از دید بقیه مخفی بوده و در انتها نیز نامی از برنده مزایده برده نمی شود و تحت عنوان برنده بینام معرفی می شود. این نوع مخصوص قشر خاصی بوده و عموم نمی توانند در آن شرکت کنند.

گاهی اوقات خودروهای صفرکیلومتر نیز در مزایده ها به فروش می رسند

نحوه انجام مزایده

به برای اطلاع رسانی انجام مزایده خودرو از روش های مختلفی استفاده می شود. درج آگهی انجام مزایده با بیان اقلام مورد مزایده در روزنامه ها و جراید از ابتدایی ترین روش ها به شمار می رود. طبق ماده ۱۱۸ قانون مدنی، درج آگهی مزایده در روزنامه ها باید یک نوبت انجام شود. گاهی اوقات نیز آگهی ها را در مراکز و معابر پرتردد مانند مترو و ایستگاه های اتوبوس و یا خیابان های شلوغ شهر بر روی دیوار درج می کنند.

مدل دیگر انتشار آگهی انجام مزایده، فضای مجازی مانند سایت های اینترنتی و شبکه های اجتماعی است که در شرایط کنونی بازدهی بیشتری نسبت به درج در روزنامه ها و پخش تراکت انجام مزایده دارد. انتشار آگهی فروش در فضای مجازی برای مزایده خودرو دولتی بسیار مناسب است زیرا افراد بیشتری از انجام مزایده مطلع شده و سبب رقابتیتر شدن مزایده و فروش خودرو به بالاترین قیمت میشود.

ارگان های دولتی از نظر حقوقی نمی توانند خودروهای خود را به اشخاص حقیقی به صورت مستقیم بفروشند از این رو برگزاری مزایده شیوه ای بسیار مناسب تر برای آنها است. سایت اینترنتی ایران مزایده نیز یکی از سایت محبوب در این زمینه است که آگهی های انجام مزایده در شهرهای گوناگون را با ذکر خودروهای مورد مزایده منتشر می کنند و فرصت های بیشتری را پیش روی شما قرار می دهد.

چگونه در مزایدات برنده شویم؟

بدون شک شرکت در مزایده بدون داشتن اطلاعات کافی و نداشتن تخصص در تشخیص میزان سلامت خودرو، نه تنها معاملهای مناسب برای شما نبوده بلکه زیانده نیز خواهد بود. اگر خود مهارت بالایی دارید و میتوانید از پسکار بربیایید مشکلی به وجود نخواهد آمد. در غیر این صورت حتماً یک فرد ماهر و باتجربه را با خود همراه کنید تا در ارائه پیشنهاد مناسب شما را راهنمایی کند و احتمال موفقیت شما بالاتر رود.

نکته اول داشتن اطلاعات و آگاهی از زمان انجام گرفتن مزایده ها است. برای اینکه هیچ مزایدهای از دست شما نرود بایستی از تمامی مزایده ها آگاهی کامل داشته باشید و زمان دقیق آن را بدانید. سایت ایران مزایده یک گزینه مناسب برای این کار است. نکته دوم به دست آوردن اطلاعات کافی در مورد مزایده مانند محل آن، مقدار مبلغ موردنیاز تضمین برای شرکت در مزایده و… است که در اتخاذ تصمیم صحیح به شما کمک خواهد کرد.

نکته سوم و بسیار مهم آماده کردن مدارک موردنیاز مزایده و تحویل آنهاست. بسیاری از افراد شرکت کننده در مزایده به دلیل کامل نبودن مدارک و یا تأخیر در تحویل دادن مدارک خود، از دور رقابت خارج و برنده شخص دیگری معرفی می شود که مدارک کافی و لازم را ارائه کند. نکته آخر نیز اطلاع پیداکردن از شرایط مزایده است، هر مزایده شرایط خاص خود را دارد و باید برسی کنید که امکان فراهم کردن آن را دارید یا خیر.

فرمول نهایی و شاه کلید در مزایدات خودرو:

پیشنهاد بالاتر از قیمت پایه و پیشنهاد کمتر از قیمت مدل ماشین در بازار با توجه به بودجه خود

برای مثال اگر قیمت پایه ماشین پارس مدل ۹۲، ۹۰ میلیون باشد و قیمت بازار ۱۴۰ میلیون باشد شما باید پیشنهاد بالاتر از پایه و کمتر از بازار را بدهید.

کلام آخر

هنگامی که در مزایده شرکت کردید و قصد ارائه پیشنهاد برای خودرو را داشتید به دو نکته توجه کنید؛ اول اینکه اگر خودروی مورد مزایده نیاز به انجام تعمیرات داشت و پس از خرید مستلزم هزینه بود، این مقدار را در مبلغ پیشنهادی خود لحاظ کنید. دوم اینکه اگرچه هزینه های جانبی مانند هزینه های ثبت سند و خلافی مبلغ چشمگیری ندارند و قابل چشم پوشی هستند اما بهتر است که شما مبالغ را نیز در نظر خود داشته باشید.

برای اطلاع مزایده خودرو در هر شهرستان، بهترین روش برای اطلاع پیداکردن از آن استفاده از بستر اینترنت و سایتهای اینترنتی و شبکه های اجتماعی است. سایت ایران مزایده با قرار دادن تمامی مزایده های مربوط به خودرو از تمامی استان های کشور یک خدمت بزرگ را به شما عرضه کرده است. با مراجعه به سایت می توانید از تمامی شرایط مزایده و مدارک موردنیاز و نوع خودروهای آن اطلاع پیدا کرده و در صورت داشتن شرایط در زمان مقرر در مزایده حضور پیدا کنید.

https://irmozayede.com/

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.