نخستین نشست شورای عالی اشتغال دولت سیزدهم به ریاست رئیسی برگزارشد

به گزارش خبرنگار مهر، هشتاد و یکمین جلسه شورای عالی اشتغال که نخستین نشست این شورا در دولت سیزدهم است، عصر امروز پنجشنبه ۶ آبان به ریاست رئیس جمهور برگزار شد.

در این نشست ۲۰ مصوبه به تصویب اعضا رسید که شامل ایجاد زیرساخت های اشتغال، حمایت از فعالان اقتصادی، هماهنگی نقش آفرینان عرضه و تقاضای نیروی کار به عنوان مصوبه اول، تعیین وزارتخانه های متولی اشتغال و تعیین رسته های بهره ور و اشتغال زا در هر دستگاه به عنوان مصوبه دوم، انتخاب دستگاه های فرهنگی از جمله سازمان تبلیغات، صدا و سیما، رسانه ها، وزارت ارشاد و … به عنوان نهادهای ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی به عنوان مصوبه سوم، تعیین نهادهای انقلابی شامل بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، سازمان بسیج مستضعفین و آستان قدس با راهبری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد برنامه های اشتغالزا با اولویت مناطق محروم به عنوان مصوبه چهارم، مکلف شدن کمیته امداد از سال ۱۴۰۱ به عنوان مسئول ایجاد اشتغال اقشار کم درآمد و پنج دهک اول با همراهی وزارت تعاون که منابع مالی و ظرفیت های لازم را برای کمیته امداد فراهم کند به عنوان مصوبه پنجم انتخاب شد.

همچنین مصوبه ششم شامل همکاری وزارت کشور با وزارت تعاون و کار برای اجرای ماده ۱۶ قانون بهبود فضای کسب و کار با هماهنگی شهرداری ها و دهیاری ها و نیز مصوبه هفتم شامل انتخاب دستگاه های آموزشی شامل وزارت علوم، بهداشت و سازمان فنی و حرفه ای برای اصلاح نظام مهارتی ظرف شش ماه با توجه به رسته های اولویت دار و مصوبه هشتم هم تعیین بُرش استانی برنامه اشتغال از سوی وزارت تعاون و ابلاغ آن به استانداران بود.

مصوبه نهم هدایت منابع و تسهیلات بانکی به بخش اشتغال و استمهال تسهیلات غیرتکلیفی به نحوی که گیرنده تسهیلات به ازای هر یک میلیارد تومان، یک نفر را استخدام و بیمه کند.

یکی دیگر از مصوبات این جلسه ایجاد کارگروه های زیست بوم ملی اشتغال به صورت تخصصی در هفت کارگروه بود. همچنین یکی دیگر از مصوبات مهم این جلسه راه اندازی سامانه ملی اشتغال و کسب و کار (سماک) برای تکمیل سامانه اطلاعاتی اشتغال و امکان دسترسی دستگاه ها و نهادهای ذیربط به این سامانه از ابتدای سال ۱۴۰۱ از سوی وزارت تعاون بوده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا