هفتاد و پنجمین سالگرد ناتو؛ اوج گیری بحران ها و اختلافات

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ناتو در حالی با حضور سران کشورهای عضو این ائتلاف نظامی از امروز ( سه شنبه) هفتادو پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرد که طعم تلخ اختلافات، بحران ها و مسائل مختلف بخصوص احتمال روی کار آمدن مجدد ترامپ کام آن را تلخ کرده است .

روزنامه “پاسایر نویه پرسه” در مطلبی در این باره نوشت: ناتو حدود شش سال از “جو بایدن”، رئیس جمهور آمریکا جوانتر است. تهدیدهایی مانند جنگ روسیه به آن مسئولیت و وظیفه بیشتری می دهد.

در ادامه این مطلب آمده است: ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تولد خود را جشن می گیرد. اما در اجلاس سالگرد در واشنگتن، تناسب اندام میزبان، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، خبرساز شده است. این اتحاد که به 32 متحد افزایش یافته است، با چالش های جدی مواجه است. مهمتر از همه، تضمین هایی برای حمایت نظامی دائمی از اوکراین لازم است، حتی اگر دونالد ترامپ، رقیب جمهوری خواه بایدن، در انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر پیروز شود.

همچنین در دستور کار سران کشورها این موضوع مطرح است که چین جزیره دموکراتیک تایوان را تهدید نظامی می کند و تلاش می کند همسایگان را در منطقه هند و اقیانوس آرام ارعاب کند.

در این میان بحث ها در مورد سلامت بایدن هم ادامه دارد. این پیرمرد 81 ساله برای نامزدی ریاست جمهوری خود می جنگد. بایدن می خواهد برای دموکرات ها به کاخ سفید برگردد – حتی پس از دوئل تلویزیونی ناموفق علیه ترامپ. این در حالی است که حتی در حزب خود، بسیاری بایدن را به دلیل کهولت سن زیر سوال می‌برند و همچنین آمار نظرسنجی‌های ضعیفی برای وی وجود دارد.

حالا اجلاس سالگرد ناتو در واقع فرصت خوبی برای بایدن خواهد بود تا خود را به عنوان یک مرد قدرتمند و رهبر غرب معرفی کند – و تردیدها در مورد آمادگی روحی و جسمی خود را برطرف کند. تصاویر عملکرد آرام در کنار سران کشورها و دولت های خارجی و حمایت عمومی آنها می تواند به دموکرات ها کمک کند.

اما اکنون این اجلاس بیشتر یک آزمایش خواهد بود: هر حرکت رئیس جمهور آمریکا از نزدیک دنبال خواهد شد. کنفرانس مطبوعاتی پایانی روز پنج‌شنبه به‌ویژه مشتاقانه مورد انتظار است و بایدن می‌خواهد در آن به سوالات خبرنگاران پاسخ دهد.

در این میان هیئت آلمانی با احساسات متفاوت به واشنگتن سفر می کند. اولاف شولتز، صدر اعظم آلمان به تازگی موفق شد قبل از این اجلاس بودجه سال 2025 را جمع آوری کند. با این حال، بودجه برای ارتش آلمان به جای 6.7 میلیارد یورو اعلام شده توسط بوریس پیستوریوس ، وزیر دفاع المان تنها 1.2 میلیارد یورو رشد می کند. پیستوریوس در راه خود به واشنگتن این موضوع را آزاردهنده خواند.

برای شولتز، پیستوریوس و آنالنا باربوک ، وزیر امور خارجه آلمان این سوال بسیار اساسی در نشست سران ناتو مطرح خواهد خواهد بود: آلمان واقعاً چه میزان مسئولیت در ناتو می تواند و آیا واقعاً می خواهد در آینده به عهده بگیرد؟ با پیروزی احتمالی ترامپ و اینکه امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که در دولت جدیدش فضای مانور کمتری خواهد داشت، این سوال هر روز با صدای بلند تری در آلمان مطرح می شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز نگران سیاست داخلی آمریکا است. اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود، کمک های نظامی سخاوتمندانه ایالات متحده ممکن است به پایان برسد. ترامپ مدعی است که می تواند جنگ روسیه را ظرف 24 ساعت متوقف کند.

سوئد برای اولین بار از زمان الحاق در نشست ناتو شرکت می کند. تحت تأثیر جنگ روسیه که در 24 فوریه 2022 آغاز شد، سوئد و فنلاند از بی طرفی خود دست کشیدند.

روزنامه هندلزبلات آلمان هم در مطلبی نوشت: در نشست واشنگتن، ناتو می خواهد در برابر روسیه قدرت خود را نشان دهد. اما این به طور فزاینده ای و نه فقط به دلیل نگرانی در مورد شرایط جو بایدن دشوار می شود.

از منظر اروپا، همه چیز کمی قبل از نشست ناتو در هفتاد و پنجمین سالگرد ائتلاف نظامی در خطر است: جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، که انسجام ناتو را مهمترین وظیفه دوره ریاست خود می بیند، تحت فشار گسترده قرار دارد تا از نامزدی ریاست جمهوری خود دست بکشد. انتخابات آمریکا در ماه نوامبر تهدیدی برای بازگشت دونالد ترامپ است که بارها ناتو را زیر سوال برده و می تواند ائتلاف نظامی را به میزان قابل توجهی تضعیف کند.

از طرف دیگر رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین، مخالف اصلی ناتو، خود را با اتحاد خود با شی جین پینگ، رئیس جمهور چین تقویت می‌کند. درست در زمان برگزاری اجلاس ناتو، پوتین یک بار دیگر موفق شد اروپایی ها را از طریق سفر هفته گذشته ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان به مسکو، دچار اختلاف کند.

در بخش دیگری از این مطلب آمده است: نشست سالگرد ناتو در واشنگتن در واقع برای ارسال سیگنالی از قدرت و اتحاد بود. با این حال، این ائتلاف نظامی با بسیاری از درگیری ها و چالش های داخلی برای آینده دست و پنجه نرم می کند.

در این میان مارک اسپر، وزیر دفاع دوران ریاست جمهوری ترامپ اعلام کرده که ترامپ بسیاری از تهدیدات خود را در دوره دوم ریاست جمهوری جدی خواهد گرفت. اسپر به سی ان ان گفت اگر ترامپ به قدرت بازگردد، کمک های آمریکا به اوکراین را متوقف خواهد کرد. او می‌گوید که این منجر به فروپاشی تمام کمک‌های غرب می‌شود. به گفته وی اگر بزرگ‌ترین بلوک را از برج بلوک‌های ساختمانی بیرون بکشید، همه چیز فرو می‌ریزد.

این تهدیدهای دونالد ترامپ مانند ابری سیاه بر سر اجلاس واشنگتن آویزان است. الیزابت براو از اندیشکده شورای آتلانتیک در واشنگتن می گوید: «ماده 5 سنگ بنای ناتو است. براو می گوید: اگر ایالات متحده دیگر به این اصل پایبند نباشد که حمله به یک کشور ناتو به معنای حمله به همه است و ما با هم از خود دفاع می کنیم، ارزش مرکزی اتحاد از بین خواهد رفت.

به گفته این کارشناس غربی ناتو دیگر آن ناتویی نخواهد بود که ما می شناسیم. ترامپ مجبور نیست خروج خود را از ائتلاف اعلام کند – حتی کاهش قابل توجه خدمات ایالات متحده به هسته ناتو ضربه می زند.

روزنامه تاگس شاو هم نوشت: جو بایدن ضعیف به عنوان میزبان و ترامپ به عنوان یک مهمان نامرئی در پس زمینه – شرایط خوبی برای نشست سالگرد ناتو نیست. آیا ناتو می تواند در 75 امین سالگرد تاسیس سیگنال اتحاد و قدرت ارسال کند؟ یک بسته کمکی جدید موثر برای اوکراین تهیه کند؟ دستیابی به توافق در مورد “تقسیم بار” در آینده – یعنی این سوال که چه کسی چه مقدار هزینه نظامی می پردازد چگونه خواهد بود؟ موفقیت آمیز کردن نشست واشنگتن برای آمریکا به عنوان قدرت پیشرو ناتو در این شرایط دشوار خواهد بود.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا