هوای اصفهان برای گروه‌های حساس ناسالم است

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۰۷، استانداری و رهنان با شاخص ۱۰۵، باهنر با شاخص ۱۰۶، خرازی با شاخص ۱۱۰، رودکی با شاخص ۱۰۴، فرشادی با شاخص ۱۰۹، کاوه با شاخص ۱۳۹، میرزا طاهر با شاخص ۱۱۳ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۱۸ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) و در ایستگاه جِی با شاخص ۱۵۲ ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در خیابان انقلاب با میانگین ۶۷، پروین با میانگین ۸۳ و فیض با میانگین ۹۲ وضعیت قابل قبول (زرد) را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: امروز هوای شهر سجزی با شاخص ۱۰۷ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۷۵ و مبارکه با شاخص ۸۶ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما، غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا