واکنش اژه ای به فاسد شدن هزاران تن برنج و ذرت در بندرامام خمینی

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای قضائی استان خوزستان با اشاره به نیازهای گسترده بخش‌های مختلف قضائی و سازمان‌های وابسته این استان دستور داد تا مبالغ تخصیصی به مراجع قضائی خوزستان از محل اعتبارات خاص و اعتبارات ملی قوه قضائیه افزایش یابد.

رئیس قوه قضائیه افزود: استان خوزستان نیازمند توجه ویژه است و تلاش می‌کنیم در حد مقدور با تخصیص رقمی مازاد به حل مشکلات این استان کمک کنیم.

وی در واکنش به گزارش دادستان کل کشور درباره اوضاع خوب واردات و صادرات بندر امام خمینی (ره) و وضعیت مسئله‌دار انبارهای این بندر و تخریب هزاران تُن برنج و ذرت در این انبارها گفت: این مسئله به‌هیچ‌وجه منطقی و عقلانی نیست که ما برای تأمین کالاهای مورد نیاز مردم هزینه کنیم و بعد سال‌ها در انبارها بماند و فاسد شود که به این وضعیت باید خاتمه داد.

رئیس قوه قضائیه در واکنش به گزارش رئیس سازمان بازرسی کل کشور درباره وضعیت نامناسب سه انبار اموال تملیکی خوزستان و بلاتکلیفی صدها پرونده با بیان اینکه در بحث فروش اموال تملیکی که در حال حاضر با اجازه حاکم شرع و پس از مراحل کارشناسی و مزایده انجام می‌شود، این روش را غلط دانست و گفت: قطعاً حاکم شرع نمی‌تواند برای حجم زیادی از اموال دپو شده تصمیم بگیرد.

وی ادامه داد: اگر نیاز به اصلاح قانون است، پیگیری شود و اگر نیاز نیست نیز تدبیری صورت گیرد تا تصمیم‌گیری درباره اموال تملیکی متمرکز بر یک حاکم شرع در مرکز نشود و اگر این موضوع مربوط به رئیس عدلیه است، حکم می‌دهم یک قاضی سیار به انبار اموال تملیکی برود و همان‌جا رأی بدهد.

تأمین نیروی انسانی قوه قضائیه خوزستان

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای از استاندار خوزستان خواست هیئتی را به انبارها اعزام کند تا در سریع‌ترین زمان ممکن اموال دپو شده را بررسی و برای آنها تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف شود.

در این نشست «محمد صاحبکار» معاون راهبردی قوه قضائیه با ارائه گزارشی از وضعیت و عملکرد مجموعه‌های قضائی استان خوزستان، پیشنهاد کرد تا نیروی انسانی مورد نیاز این مجموعه‌ها از طریق بومی‌گزینی تأمین شود و گفت: در روزهای آینده فراخوان مربوط به جذب نیرو اعلام خواهد شد.

«کاظمی‌فرد» رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه نیز در این جلسه بر لزوم تأمین امکانات فناورانه مورد نیاز برای توسعه هوشمندسازی سیستم قضائی استان خوزستان تأکید کرد و خواستار موافقت حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با تأسیس دفاتر خدمات قضائی الکترونیک جدید در این استان شد که مورد موافقت رئیس قوه قضائیه قرار گرفت.

مدیرکل مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه نیز در این نشست با ارائه گزارشی از مکاتبات مردمی در آستانه این سفر برای مقامات عالی دستگاه قضا گفت: در مجموع ۲ هزار و ۶۹۷ فقره درخواست مردمی در این سفر واصل شد.

وی تصریح کرد: در مدت حضور رئیس دستگاه قضائی و همراهانش در استان خوزستان، ۵۳۱ ملاقات مردمی ظرف ۹ ساعت انجام شد و تمامی درخواست‌ها ثبت و برای متقاضیان پیامک دریافت ارسال شد.

مدیرکل مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه تأکید کرد: مجموعه درخواست‌ها و مطالبات مردمی ظرف ۲ هفته در مرکز ارتباطات مردمی در تهران مورد کارشناسی قرار می‌گیرد و برای پیگیری به استان ارجاع می‌شود تا ظرف یک ماه به آن پاسخ بدهند.

وی همچنین با تأکید بر اینکه دادگستری خوزستان به‌طور ویژه به نامه‌ها و درخواست‌های مردمی در جریان سفر رئیس قوه قضائیه توجه خواهد کرد، متذکر شد که پس از وصول پاسخ دادگستری درباره نتیجه رسیدگی به درخواست‌ها ظرف سه ماه آسیب‌شناسی دقیقی درباره مسائل مطرح‌شده صورت خواهد گرفت.

رئیس دادگستری استان خوزستان نیز با تقدیر از سفر رئیس قوه قضائیه و هیئت همراه گفت: استان خوزستان استانی مظلوم است که بیش از ۲۰ سال است چنین هیئتی از دستگاه قضائی به این استان نیامده است و این بار جدیت رئیس عدلیه برای کمک به حل مسائل خوزستان کاملاً مشهود است.

حجت الاسلام صادق مرادی با اشاره به مشکلات متعدد حوزه قضائی و کمبود اعتبار، امکانات و نیروی انسانی متناسب با حجم بالای کار در استان، خواستار توجه ویژه برای تأمین نیازهای بخش‌های قضائی شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا