ولیعهد سعودی و امیر قطر درباره منطقه گفت‌وگو کردند

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، محمد بن سلمان و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی روز دوشنبه در حاشیه اجلاس ابتکار «خاورمیانه سبز» در ریاض دیدار و گفت و گو کردند. اجلاس ابتکار عمل موسوم به «خاورمیانه سبز» در راستای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی و با اهداف زیست محیطی امروز (دوشنبه) در ریاض آغاز

کد خبر : 554
تاریخ انتشار : دوشنبه 25 اکتبر 2021 - 23:05
ولیعهد سعودی و امیر قطر درباره منطقه گفت‌وگو کردند

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس)، محمد بن سلمان و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی روز دوشنبه در حاشیه اجلاس ابتکار «خاورمیانه سبز» در ریاض دیدار و گفت و گو کردند.

اجلاس ابتکار عمل موسوم به «خاورمیانه سبز» در راستای برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی و با اهداف زیست محیطی امروز (دوشنبه) در ریاض آغاز شد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در خصوص همکاری‌های مشترک و تقویت آن و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفت و گو کردند.

جزئیات بیشتری از این دیدار و گفت و گو منتشر نشده است.

عربستان یکی از چهار کشوری بود که همراه با امارات، بحرین و مصر از ۱۵ خرداد ماه سال ۱۳۹۶ روابط خود را با قطر قطع کرد.

این چهار کشور عربی از همان زمان با وارد کردن اتهامات فراوان به دوحه روابط دیپلماتیک خود را با قطر قطع و این کشور را به صورت زمینی، دریایی و هوایی تحت محاصره قرار دادند. دوحه نیز با رد اتهامات وارده، این کشورها را به تلاش برای دست‌اندازی به حاکمیت قطر و تسلط بر منابع آن متهم کرد.

این محاصره و اختلافات تا زمستان سال گذشته (۱۳۹۹) ادامه داشت تا این که در چهل و یکمین نشست شورای همکاری خلیج فارس در دی ماه سال ۱۳۹۹ در شهر «العُلا» عربستان که با هدف آشتی بین قطر و چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر برگزار شده بود، کشورهای یاد شده با صدور اعلامیه‌ای اختلاف با دوحه را پایان یافته دانستند و روابط خود با قطر را از سر گرفتند.

ناظران سیاسی منطقه در همان زمان اظهار کردند که هر چند توافق‌نامه رفع تحریم‌های قطر میان چهار کشور تحریم کننده این کشور یعنی عربستان، امارات، بحرین و مصر امضا شد، اما سایه درگیری‌ها و اختلافات میان طرف‌ها همچنان پابرجا است.

برچسب ها :

ناموجود