گوترش: همه باید در سراسر جهان به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند

دبیر کل سازمان ملل متحد روز یکشنبه به وقت محلی در پیامی به مناسبت روز سازمان ملل افزود: هفتاد و شش سال پیش سازمان ملل به عنوان یک وسیله امید برای جهانی که از سایه یک جنگ فاجعه بار بیرون می آمد، تشکیل شد. امروز زنان و مردان در سازمان ملل این امید را در سراسر جهان به جلو می برند.

گوترش تصریح کرد کرونا، درگیری ها، گرسنگی، فقر و شرایط اضطراری جوی یادآوری می کنند که جهان ما از کامل بودن بسیار فاصله دارد. آنها همچنین آشکار می سازند که اتحاد تنها راه پیش روی بشریت است. ما باید برای مقابله با چالش های بزرگ و پیشبرد اهداف توسعه پایدار گرد هم بیاییم.

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: ما باید اطمینان یابیم همه در سراسر جهان به واکسن کرونا دسترسی داشته باشند. ما باید از حقوق و کرامت همه مردم به خصوص فقیرترین و محروم ترین افراد از جمله زنان و دختران،  کودکان و افراد جوان محافظت کنیم.

گوترش خاطرنشان کرد: ارزشهای صلح، توسعه، حقوق بشر و فرصت برای همه، که منشور سازمان ملل را در ۷۶ سال گذشته تقویت کرده اند، تاریخ انقضا ندارند.

دبیر کل سازمان ملل اظهار داشت: با گرامیداشت روز سازمان ملل متحد، بیایید پشت این آرمان ها متحد شویم و به وعده، ظرفیت و امید کامل سازمان ملل متحد عمل کنیم.

پیش از این، گوترش یا یادآوری تاثیر اقتصادی ویروس کرونا اظهار داشت این همه گیری دسترسی ۱۴۰ میلیون نفر در جهان را به غذا با مشکل مواجه ساخته است.

دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز جهانی غذا افزود: امروز تقریبا ۴۰ درصد از جمعیت انسان ها یعنی حدود سه میلیارد نفر نمی توانند یک رژیم غذایی مناسب داشته باشند. گرسنگی درحال افزایش است. از سوی دیگر سو تغذیه و چاقی نیز درحال رشد می باشد.

وی افزود: تاثیر اقتصادی ویروس کرونا یک وضعیت بد را بدتر کرده است. این همه گیری دسترسی ۱۴۰ میلیون نفر را به غذا با مشکل مواجه ساخته است. در همین حال شیوه تولید، مصرف و زباله ما تاثیر مخرب زیادی بر سیاره ما می گذارد. شیوه های نادرست فشار بی سابقه ای بر منابع طبیعی، آب و هوا و محیط طبیعی ما وارد می کند  و سالانه میلیاردها دلار برای ما هزینه دارد.

سازمان ملل متحد در ۲۴ اکتبر سال ۱۹۴۵ بنیان‌گذاری شد. در سال ۱۹۴۷، مجمع عمومی سازمان ملل متحد این تاریخ را به عنوان روز ملل متحد، روزی برای شناساندن اهداف و دستاوردهای سازمان ملل به مردم جهان و جلب پشتیبانی آن‌ها برای سازمان، اعلام کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا