یک قدم دیگر تا بازنشستگی سیاسی مرکل

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، مرکل روز سه شنبه با شرکت در جلسه افتتاحیه پارلمان جدید آلمان در برلین یکی از آخرین حضورهایش در دوره سیاسی خود در صحن پارلمان را تجربه کرد جایی که او ۳۱ سال پیش برای اولین بار به آن راه یافته بود.

فرانک والتر اشتاینمایر هنگام تقدیم گواهی برکناری مرکل از سمت صدر اعظمی از وی بابت هدایت کشور در برهه‌های دشوار به خصوص ۴ سال دوره پایانی قدردانی کرد. وی با اشاره به همه گیری کرونا، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و دولت آمریکا در زمان دونالد ترامپ گفت که آنها منفعت چندانی برای نظم بین الملل و روابط فرا آتلانتیک نداشت.

مرکل هفته گذشته خداحافظی گرمی را با رهبران اتحادیه اروپا و باراک اوباما رییس جمهوری پیشین آمریکا داشت. هفته‌های پایانی کاری وی به عنوان سرپرست دولت شامل شرکت در نشست گروه ۲۰ در ایتالیا و کنفرانس اقلیمی هفته آینده سازمان ملل در گلاسگو می‌شود.

سه حزب موتلفه آلمان که امید به تشکیل دولت جدید را دارند هفته گذشته از برنامه خود برای تعیین صدر اعظم بعدی در اوایل ماه دسامبر خبر دادند اما خاطر نشان کردند که آنها با وظیفه پیچیده‌ای روبرو هستند.

احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و دموکرات‌های آزاد مذاکرات برای تشکیل ائتلاف را پس از توافق اولیه در ابتدای این ماه آغاز کردند. مذاکرات تشکیل دولت ائتلافی در آلمان بسیط است و منجر به توافق بر سر برنامه‌های دولت برای چهار سال آینده می‌گردد.

مذاکرات در گذر زمان طولانی تر شده زیرا چشم اندازهای سیاسی مختلفی به وجود آمده و به ندرت متحدان سنتی قادر به کسب اکثریت در پارلمان شدند.

اگر مذاکرات با موفقیت پشت سر گذاشته شود دولت جدید، بلوک راست- میانه مرکل را پس از ۱۶ سال بر روی کرسی مخالفان می‌نشاند. اولاف شولتز از احزاب سوسیال دموکرات و همچنین معاون و وزیر دارایی مرکل از سال ۲۰۱۸، به عنوان جانشین احتمالی او روی کار خواهد آمد.  

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا