۱۵ ترفند ساده و در عین حال ارزان برای نظم دادن به خانه

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، دسترسی سریع به وسیله مورد نظر در زمان نیاز از ویژگی‌های مهم نظم در چینش و مرتب‌سازی لوازم خانگی است. گم شدن وسایل در لابلای شلوغی و ریخت‌وپاش خانه سبب ایجاد تنش در محیط خانه خواهد شد. با استفاده از تکنیک‌های ساده و ارزان می‌توانید محلی مشخص و مناسب برای هر وسیله تعیین کرده و در زمان نیاز از آن بهره ببرید. اگر به دنبال راهی برای ایجاد نظم و مرتب‌سازی خانه خود هستید با ما همراه باشید.

۱. توجه به طرح اصلی ساختمان

وجود انباری و زیرزمین نقش موثری در نگهداری وسایل کم‌کاربرد و اضافه در خانه‌های با طرح قدیمی داشتند؛ اما در طراحی ساختمان‌های مدرن با رعایت جزئیات بیشتر در کنار استفاده صحیح از تمامی فضاها، محل نگهداری وسایل منزل تا حدود زیادی تعیین شده است. با دقت به مدل ساختمان محل زندگی و دقت در نقشه منزل، می‌توانید محل دقیق و مناسب برای هر یک از لوازم خانگی تعیین کنید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا چند ترفند ساده و ارزان برای نظم دادن به خانه را با شما در میان بگذاریم.

۲. تعیین دقیق و مشخص محل نگهداری

با در نظر گرفتن کارایی مشابه لوازم خانگی، می‌توانید مکان مشخص برای نگهداری آن‌ها در خانه تعیین کنید. به‌طور مثال با ساخت کمد دیواری مناسب، امکان نگهداری تمامی لباس‌ها در یک محل واحد را برای شما ایجاد خواهد کرد.

۳. ساخت کمد دیواری

تهیه انواع کمد دیواری در نقاط مختلف خانه به خصوص لاندری روم و اتاق خواب سبب افزایش محل مناسب نگهداری از لوازم خانه به همراه حفظ نظم در خانه خواهد شد. محل دقیق برای نگهداری البسه در سایز، مدل و نحوه استفاده سبب ایجاد یک نقطه کانونی برای تمام موارد مرتبط با لباس در ذهن انسان خواهد شد.

همچنین از کمدهای دیواری برای نگهداری اشیاء و لوازم خانگی نیز استفاده می‌شود. چگونگی نظم‌دهی به واسطه کمدهای دیواری برعهده خودتان خواهد بود؛ به شرطی که به صورت مستمر از یک محل برای نگهداری وسیله مشخص بهره ببرید. همچنین شما می‌توانید با شخصی‌سازی و طراحی و ساخت کمد دیواری اختصاصی با قیمت ارزان و به صرفه محل مناسبی برای وسایل ریز و درشت خود مهیا کنید.

۴. بردار، استفاده کن و سر جایش بگذار!

عدم انتقال به محل نگهداری بعد از استفاده از هر وسیله‌ای، شروع شلوغی و بی‌نظمی را در پی خواهد داشت. با انتقال لوازم خانگی به محل نگهداری، هیچ‌گاه شاهد بی‌نظمی و سردرگمی در زمان نیاز به وسیله نخواهیم بود.

۵. نظم دهنده دلیل بی ‌نظمی

با خرید نظم‌دهنده‌های مانند: جاجورابی و ارگانایزر به دنبال رفع شلوغی و آشفتگی در خانه هستید اما ممکن است محل مناسب برای قرار دادن این نظم‌دهنده پیدا نکنید. ابعاد و رنگ ناسازگار با دیگر لوازم اتاق سبب ایجاد ناهماهنگی و حس شلوغی بی‌مورد خواهد شد. برای رفع این مشکل بخشی از کشوی لباس خود را به نگهداری جوراب‌های تمیز اختصاص دهید.

۶. نظم‌دهنده پشت درب

نوع خاصی از نظم‌دهنده‌ها هستند که با قرار گرفتن پشت درب از دید عموم دور بوده و تنها در زمان بسته شدن درب مشاهده می‌شوند. افراد مطلع از وجود این نظم‌دهنده‌ها می‌توانند اشیاء و البسه خود را روی آن آویزان کنند و در مواقع نیاز از آن بهره ببرند.

۷. ساخت کابینت آشپزخانه

۱۵ ترفند ساده و در عین حال ارزان برای نظم دادن به خانه

با در نظر گرفتن متراژ آشپزخانه، تعداد و ابعاد لوازم آشپزی به دنبال ایجاد طرحی جامع و نوین برای آشپزخانه خود باشید. ساخت کابینت‌ موجب جلوگیری از ریخت‌وپاش اضافی در محیط شلوغ آشپزخانه خواهد شد. با بهره بردن از روش‌های کابینت‌سازی جدید با حذف درب از کابینت یا نصب درب شیشه‌ای می‌توانید در کنار مرتب‌سازی فضا، زیبای بصری را نیز به آشپزخانه خود هدیه دهید. چنانچه خودتان در این کار مهارت کافی ندارید، می‌ توانید از افراد متخصص برای طراحی و ساخت انواع کابینت آشپزخانه کمک بگیرید.

۸. سقف را از یاد نبرید

با آویزان کردن نوع خاصی از قفسه‌ها، امکان نگهداری درست وسایل طبق دسته‌بندی تعیین شده و افزایش نظم را در پی خواهد داشت. به عنوان مثال به وسیله گیره و میله‌های مخصوص، امکان آویزان کردن قابلمه و تابه در آشپزخانه را خواهید داشت. این کار علاوه بر زیبایی بصری آشپزخانه، یکی از ترفندهای کاربردی برای نظم بخشیدن به فضای آشپزخانه محسوب می‌شود.

۹. از شر نگهداری لوازم اضافی راحت شوید!

با بزرگ شدن کودکان، خرید مدل جدید خانگی و بلااستفاده ماندن لوازم قدیمی که در انباری و داخل خانه فضا اشغال کرده‌اند. با دور ریختن و یا حتی فروش لوازم خانگی ناکارآمد می‌توانید در کنار آزادسازی فضای مورد نیاز، مبلغ قابل قبولی از فروش محصولات نیز به دست آورید. همچنین با کاهش لوازم اضافی، فضا برای نگهداری وسایل بیشتر شده و ایجاد نظم و مرتب‌سازی راحت‌تر انجام خواهد شد.

۱۰. آموزش و تربیت درست

۱۵ ترفند ساده و در عین حال ارزان برای نظم دادن به خانه

حضور کودکان و حیوانات خانگی دلیل نیمی از بی‌نظمی‌های منزل است. با آموزش صحیح به کودکان خود، فرآیند استفاده، جمع‌کردن و نگهداری لوازم شخصی خود مانند: لباس، لوازم التحریر و اسباب‌بازی‌ها در محل مشخص در کنار تعلیم محل‌های بازی، خواب و توالت به حیوانات خانگی معنی و مفهوم نظم در خانه شما چند برابر بهتر خواهد شد.

۱۱. تهیه مبلمان مناسب با فضای خانه

خرید مبلمان مناسب با فضای خانه سبب افزایش نظم در خانه خواهد شد. با چینش درست ست مبلمان از تمامی فضای خانه بهره ببرید. در صورتی که از مبلمان راحتی استفاده می‌کنید می‌توانید از فضای ایجاد شده بین دیوار و راحتی برای نگهداری برخی از لوازم سود ببرید.

۱۲. کنج خانه فراموش نشود!

قرار دادن بوفه، جاکفشی و کتابخانه در کنج خانه یا اتاق سبب مرتب شدن و در دسترس بودن فضای بیشتر برای چیدمان مفیدتر مابقی لوازم خواهد شد.

۱۳. تخت‌خواب محل نگهداری است!

از فضای زیر تخت‌خواب معمولی برای نگهداری لوازم بزرگی مثل چمدان و یا جعبه‌های بزرگ می‌توانید استفاده کنید. همچنین تخت‌خواب‌های کشودار در ابعاد مختلفی وجود دارند که از کشوی موجود در این مدل از تخت‌خواب‌ها برای نگهداری لباس و لوازم تحریر می‌توانید بهره ببرید.

۱۴. استفاده از دیوار

با نصب انواع قفسه و شلف در فضای خالی دیوار منزل می‌توانید محل نگهداری اشیاء و لوازم را در خانه خود افزایش دهید. با بیشتر شدن فضای نگهداری، امکان استفاده از وسایل تزئینی را نیز خواهید داشت. بکارگیری تکنیک استفاده از دیوار در فضای آشپزخانه به دلیل تعداد بالای لوازم مورد نیاز کاربرد زیادی دارد.

۱۵. ست کردن وسایل خانه!

ایجاد هارمونی بین وسایل خانه از لحاظ اندازه و رنگ سبب نمایش زیبای، نظم و سلیقه صاحب‌خانه خواهد شد. عدم ترکیب وسایل مدرن و کلاسیک در یک محل نیز از آشفتگی جلوگیری می‌کند. نظم دادن به خانه و ست کردن لوازم خانه یک رابطه مستقیم دارند. هر چند در مواردی نیز با خارج شدن از الگوهای منظم، ساختارهای جدید با نمای بصری زیبا به وجود می‌آید، اما منظم بودن محل قرارگیری وسایل در منزل به چشم‌نواز شدن نمای داخلی خانه کمک خواهد کرد.

تکنیک‌های ساده در افزایش نظم

هر کدام از موارد گفته شده توان کاهش شلوغی و هرج‌ومرج در فضای منزل شما را در پی خواهد داشت. برای دستیابی به نتیجه لازم باید به صورت مستمر ابزار مناسب برای افزایش فضای نگهداری را فراهم ساخت. همچنین داشتن فرهنگ و منضبط بودن اعضای خانواده نیز تاثیر زیادی در افزایش نظم در خانه دارد.

این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا