نکاتی برای خاطره نویسی به شیوه‌ای جذاب

آیا تجربه‌ای در زمینه نوشتن خاطره دارید؟ آیا تا به حال سعی کرده‌اید خاطرات خود را ثبت کنید؟ بیاید در ابتدا شما را با کلمه “خاطره” آشنا کنیم، خاطرات داستان تمام زندگی شما نیستند بلکه برشی از بخش‌های مختلف آن هستند، دامنه خاطرات وسیع است و می‌توانند شامل موضوعات مختلفی شوند.

یک روش خاطره نویسی این است که نویسنده، روشی در سبک نوشتار خود پیاده کرده تا خواننده را از اولین کلمه درگیر خاطرات خود کند، با ما همراه باشید تا در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد خاطره نویسی به شما دهیم.

چرا خاطره می‌نویسیم؟

خاطره نویسی ثبت لحظات شیرین و تلخ در داخل یک دفتر مشق است، هر فرد ممکن است که روش خاطره نویسی مخصوص به خود را داشته باشد، خیلی از افراد هدفشان از نوشتن خاطرات این است که هر زمان که تمایل داشتند به آن رجوع کنند و از خواندن لحظه‌های شیرین زندگی لذت ببرند و از لحظه‌های تلخ آن درس گرفته و آن‌ها را به عنوان تجربیات زندگی به کار گیرند.

اگر از دیدگاه یک نویسنده متبحر به امر خاطره نویسی بنگریم، باید بگوییم که او نوشته‌هایش را با خوانندگان خود به اشتراک می‌گذارد تا شاید بتواند تاثیری بر آن‌ها و زندگیشان داشته باشد.

در خاطره‌نویسی چه نکاتی اهمیت دارد؟

در نوشتن خاطرات نکات مختلفی باید رعایت شود، یک روش خاطره نویسی که پیش‌تر هم به آن اشاره کردیم، این است که، به گونه‌ای نوشته شود که جذاب بودن آن خواننده را به دنبال داستان شما بکشاند، در ادامه به چند نکته دیگر که در خاطره نویسی مهم است و باید به آن توجه شود اشاره می‌کنیم.

1.        تمرکز خود را بر روی بخشی از زندگی که مرتبط با آن موضوع هست، محدود کنید.

2.      علاوه بر نوشتن خاطرات، به تجربیات مرتبط خود نیز اشاره کنید.

3. با خوانندگان خود صادق باشید.

4.      اجازه دهید خوانندگان، از دریچه نگاه شما به آن موضوع خاص بنگرند.

5.      افراد و شخصیت‌ها را در خاطرات خود لحاظ کنید.

6.      احساسات خواننده را برانگیزید.

7.      در انتهای خاطرات خود، در مورد تجربیاتی که کسب کردید صحبت کنید.

داشتن جمع‌بندی

در انتهای خاطرات خود باید به مواردی همچون، تجربه‌ای که کسب کردید، رشد فردی و اجتماعی، تغییراتی که در زندگی خود با آن روبه‌رو بودید را عنوان کنید، خوانندگان شما باید بدانند که چه اتفاقاتی برای شما پیش آمده که باعث ایجاد تغییراتی در نوع نگرش و طرز فکر شما نسبت به خود و دیگران شده است، آیا این تغییرات مثبت بوده یا منفی؟ آیا شما نسبت به گذشته فرد بهتری شده‌اید یا خیر؟

این را مدنظر داشته باشید که از یک فرد به فرد دیگر روش خاطره نویسی و جمع‌بندی متفاوت است.

داشتن حس صمیمیت و خودمانی بودن

یکی از مواردی که باعث می‌شود که خوانندگانتان شما را دنبال کنند این است که در خاطرات خود حس صمیمیت و خودمانی بودن دیده شود. لحن صمیمی فاصله‌ای که بین شما و خوانندگانتان است را از میان برداشته و آن‌ها با شما احساس نزدیکی و همزادپنداری می‌کنند.

خیلی از افراد هستند که روش خاطره نویسی آن‌ها متفاوت است و لحنی که انتخاب می‌کنند جدی و یا طنزگونه است.

نثر روان و غیرمتکلف

هر نویسنده‌ای اثر خود را به یک شیوه از نثر به رشته تحریر درمی‌آورد که می‌تواند یک روش خاطره نویسی جدا محسوب شود. داشتن نثر روان به خواننده کمک ‌می‌کند تا علاوه بر این که متن را به سادگی خوانده و آن را درک کرده، ارتباط بهتری با آن برقرار کند. نثر روان خواننده را ترغیب می‌کند تا پایان متن همراه نویسنده بوده و بدون وقفه او را دنبال کند.

حقیقت گویی

در روش خاطره نویسی نکته مهم دیگری مدنظر است و آن حقیقت گویی است، متن ما باید براساس حقیقت و صادقانه نوشته شده باشد، در نوشتن خاطره باید به اتفاقات، اعم از خوب یا بد بدون کم و کاست اشاره و از خیال‌پردازی خودداری شود زیرا ممکن است که با داستان اشتباه گرفته شود.

انتخاب درست موضوع

مهم‌ترین قسمت نوشتن یک خاطره انتخاب موضوع مناسب است، ممکن است که شما نیتتان از نوشتن ثبت خاطرات روزانه باشد پس باید تمام اتفاقات در طول روز خود را براساس حقیقت عنوان کنید، حتی می‌توانید برای ثبت موضوعات مختلف از چند دفتر استفاده کرده و یا همه را در یک دفتر بگنجانید.

توجه داشته باشید بعد از انتخاب موضوع موردنظر سعی شود در طول خاطره نویسی به موضوع و مسائل مرتبط با آن پرداخته شود.

واقع گرا بودن

در خاطره نویسی، نویسنده فقط به نوشتن اتفاقات واقعی که برای او رخ داده است می‌پردازد و در آن خیال‌پردازی جایی ندارد، اگر نویسنده برای نوشتن از خیالات و ذهنیت‌گرایی خود بهره ببرد و دیگر اثر او رنگ و بوی واقعیت نداشته باشد، ما با یک داستان روبه‌رو هستیم.

دقت در یکدست ماندن قید زمان و مکان

نویسنده در نوشتن خاطرات و اتفاقاتی که بر او گذشته باید زمان و مکان را نیز قید کند، ثبت خاطرات تاریخی به این که آن واقعه در چه زمان و دوره‌ای و در کدام مکان به وقوع پیوسته باعث می‌شود که خواننده در جریان موقعیت‌های اجتماعی دوره‌های مختلف قرار گیرد و اطلاعات کاملی از آن موقعیت‌های مکانی و زمانی بدست آورد تا بتواند نویسنده و روش خاطره نویسی او را به درستی درک کند.

استفاده از تکنیک‌های داستان نویسی

بهتر است که در ابتدا شما را با داستان‌نویسی آشنا کنیم و در گام بعدی اشاره‌ای به تکنیک‌های داستان‌نویسی داشته باشیم.

داستان برگرفته از تخیلات ذهن نویسنده بوده و دارای جزئیات و پیچیدگی‌هایی است. داستان‌ها یا واقعی هستند و یا تخیلی، داستان باید با مخاطب خود ارتباط برقرار کند، داستانی جذاب و پر مخاطب است که بتواند از لحاظ احساسی بر روی مخاطبان خود اثر بگذارد و قوه تخیل آن‌ها را درگیر کند.

در واقع داستان توسط نویسنده باید به گونه‌ای با خودکار به رشته تحریر درآید که بتواند مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.

داستان‌ها انواع مختلفی دارند‌، رمان، داستان کوتاه، داستان نیمه بلند و داستانک از جمله دسته‌بندی‌های داستان هستند.

شما می‌توانید از تکنیک‌های داستان نویسی به کمک لوازم تحریر برای ثبت خاطرات خود استفاده کنید، هر فردی روش خاطره نویسی خود را دارد که با استفاده از همین تکنیک‌ها می‌تواند سبک نوشتن خود را از بقیه افراد متمایز کند.

تکنیک‌هایی که برای داستان‌نویسی کاربرد دارند به شرح زیر می‌باشند:

1.       برای جمع‌آوری اطلاعات موردنظر برای موضوع داستان زمان صرف کنید.

2.      لازمه آمادگی برای برنامه‌ریزی و نوشتن، خرید پلنر و بعد یادگیری داستان‌نویسی است.

3.    اتفاقات متعددی از جمله عشق، شکست و پیروزی و.. را به کمک مداد در داستان خود بگنجانید.

4.      جزئیات غیرضروری داستان را حذف کنید.

5.     می‌توانید به خود و مشکلاتتان در داستان اشاره کنید.

6.     استفاده از عناصر بصری در داستان از جمله، عکس، مکان و زمان، استفاده از حواس پنج‌گانه

7.     روی احساسات انسانی بیشتر مانور دهید.

خلاصه نوشتن

در خلاصه‌نویسی همان‌طور که مشخص است دیگر جزئیات زمان در خاطرات مطرح نیست و همه چیز به صورت فشرده و همه اتفاقات به صورت کلی و خلاصه برای مخاطب بازگو شده و همچنین از عنوان بعضی از صحنه‌ها صرفه‌نظر می شود. خلاصه‌نویسی‌ها حاوی کل داستان نیستند و نمی‌توانند خواننده را آن‌طور که کل داستان به دنبال خود می‌کشاند، درگیر کنند.

انتخاب درست زبان و سبک نوشتاری

انتخاب زبان و سبک نوشتاری در خاطره نویسی بسیار مهم است، این زبان نوشتن است که باعث می‌شود که خواننده تا پایان متن همراه نویسنده باشد و او را با هیجان دنبال کند. این موضوع به نویسنده بستگی دارد که چه نوع زبان و سبکی را برای خود بر می‌گزیند و با توجه به زبان و سبک، روش خاطره نویسی خود را به دیگران معرفی می‌کند.

او با شناخت از خواننده زبانی را انتخاب می‌کند که هم گیرا بوده و هم در عین حال مخاطب در هنگام خوانش متن، بتواند روان و راحت آن را بخواند و تا پایان داستان پیش برود.

زبان گفتاری

زبان گفتاری همان زبان محاوره است که ما در گفتگوهای روزانه از آن استفاده می‌کنیم، در این نوع زبان، نویسنده همان‌طور که می‌گوید می‌نویسد و قواعد دستور زبان را در متن رعایت نمی‌کند مثل پیامک‌های اس ام اسی و ایمیل‌ ها، در واقع ساختارهای زبانی به کار رفته در زبان گفتاری پیچیدگی ندارند و ساده هستند.

زبان گفتار معمولا ناپایدار بوده درست مثل گفتگوی دو فرد و امکان اصلاح گفتگو وجود دارد و از جملات تکراری و یا حتی ناتمام مملو است.

زبان نوشتاری

زبان نوشتاری برعکس زبان گفتاری براساس قاعده و اصول دستور زبان است و چون بر روی کاغذ ثبت می‌شود ماندگارتر است. در این نوع زبان امکان تصحیح کردن به دلیل مکتوب شدن وجود ندارد پیچیدگی آن نسبت به زبان گفتاری بیشتر است مثل گزارش‌های خبری و نامه‌های رسمی.

نمونه خاطره نویسی

چهارم ابتدایی بودم یا پنجم دقیقا یادم نیست اما از علاقه‌مندی‌های من در مدرسه یا بهتر بگویم دلخوشی‌های من این بود که زود به مدرسه بروم تا در حیاط  قبل از زدن زنگ با بچه‌ها بازی کنم. اما آن روز برای بازی خودم را زودتر به مدرسه نرساندم بلکه می‌خواستم در صف کسانی بایستم که قرار بود قرآن و حدیث بگویند آن هم پشت بلندگو!! من همیشه دوست داشتم برای یک بار هم که شده پشت بلندگو صحبت کنم و برای همین به خواندن یک حدیث کوتاه تن دادم.

در صف سه نفره‌ای ایستادم کتاب به دست، زیر نور آفتاب کنار سکو مدرسه، روبه‌روی ما صف‌های دانش آموزان بود، ناظم شروع به صحبت کرد و بعد از اتمام گفتگو با دانش آموزان از اولین نفر خواست تا برای خواندن قرآن از پله‌ها بالا برود، ضربان قلب من همین طور بالا می‌رفت آخر نفر بعدی من بودم، قرآن خوانده شد بعد از آن، ناظم را دیدم که با بلندگو درگیر است و ظاهرا دچار مشکل شده است بعد رویش را به طرف من و نفر سوم برگرداند و گفت، بلندگو کار نمی‌کند، باید داد بزنید!!!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا