رئیس شورای حاکمیت سودان، دولت را منحل کرد

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از اسپوتنیک، ژنرال عبدالفتاح برهان، رئیس شورای حاکمیت سودان، امروز اعلام کرد که دولت منحل و در سراسر کشور حالت فوق‌العاده برقرار شده است.

وی همچنین وعده برگزاری انتخابات در ژوئیه سال ۲۰۲۳ را داد.

برهان در سخنرانی تلویزیونی خود اعلام کرد: «من در سراسر کشور وضعیت اضطراری اعلام می‌کنم…. و همچنین انحلال شورای حاکمیت و کابینه وزرا».

افزون بر این وی اعلام کرد که برخی از قوانین اعلامیه قانون اساسی که از سال ۲۰۱۹ در حال اجرا بوده اند، اکنون باطل هستند.

رئیس شورا همچنین گفت که تحولات در سودان امنیت ملی را تهدید می‌کند. به گفته وی، ارتش تا زمانی که قدرت به یک دولت غیرنظامی واگذار نشود، گذار دموکراتیک خود را ادامه خواهد داد.

در پاسخ، وزارت اطلاعات این کشور بیانیه برهان را هم معنا با کودتای نظامی دانسته است.

صبح امروز نیرو‌های مسلح نخست وزیر حمدوک را در حبس خانگی قرار داده، نیرو‌های خود را در شهر پایتخت مستقر کردند و کنترل مراکز تلویزیونی و رادیویی دولتی را در دست گرفتند. تجمع‌های دسته جمعی در خارطوم و امدورمان برگزار شد و گزارش‌هایی مبنی بر تیراندازی سربازان به معترضان در نزدیکی مقر نظامی گزارش شده است.

این تصاحب درست قبل از پایان دوره البرهان به عنوان رئیس دولت انتقالی رخ داده است. پس از برکناری عمر البشیر، رئیس جمهور سودان در سال ۲۰۱۹، ارتش و غیرنظامیان با تشکیل شورای حاکمیت برای یک دوره انتقالی ۳۹ ماهه موافقت کردند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا