بیانیه ایران در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران

ایران در بیانیه‌ای در واکنش به گزارش گزارشگر ویژه ایران درباره مسائل حقوق بشری اعلام کرد: استفاده از منابع مبهم، غیررسمی و مغرضانه از دشمنان قسم‌خورده و اتخاذ رویکردی گزینشی نسبت به دستاوردهای حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران، موجب ایجاد علامت سوال بزرگ در مقابل اعتبار و مورد وثوق بودنِ چنین گزارشی شده است.

به گزارش ایسنا، متن این بیانیه به شرح زیر است:
جناب آقای رئیس،
جمهوری اسلامی ایران ضمن رد قطعنامه‌های کشوری، آن‌ها را غیرسازنده و مغایر با حقوق بشر می‌داند. چنین قطعنامه‌هایی با کنار زدن تعامل و گفتگوی معنادار پیرامون حقوق بشر، در راستای سرزنش کشور مورد هدف گام برمی‌دارند. انتصاب گزارشگر ویژه برای جمهوری اسلامی ایران یک طرح ناعادلانه و با انگیزه سیاسی بوده که توسط غرب، به‌ویژه کانادا، و در راستای نگرش خصمانه آن‌ها علیه ملت ایران، طراحی شده است. به‌این‌ترتیب، قطعنامه مزبور تنها در راستای تکرار کلیشه‌های بدخواهانه علیه ایران گام برداشته است.

خاک ایران دربردارنده اجساد هزاران تن از کسانی است که جانِ با ارزش خود را در راه دفاع از ملت و مردم ما در طول جنگ تحمیلی صدام حسین علیه ایران فدا کرده‌اند. جنگی که منابع مالی، تسلیحات شیمیایی، تانک‌ها، هواپیماها و حتی گلوله‌های آن توسط کشورهای غربی‌ تامین شده بود که نمایندگان آنها در این جلسه حضور دارند. این‌ در حالی‌ است هنگامی‌ که در کانادا زمین را حفاری می‌کنند، بقایای هزاران کودک بومی پیدا می‌شود که مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌، به قتل رسیده‌اند و اجساد آنها در گورهای دسته جمعی ریخته شده است. تاکنون چند بیانیه از سوی نمایندگان کشورهایی که کشور من را در حوزه حقوق بشر مورد نکوهش قرار داده‌اند، در مورد کمپین وحشتناک نسل‌کشی در کانادا قرائن شده است؟ هیچ! در عوض، غرب برای ادامه میراث تلخ کانادا در آموزش اجباری کودکان بومی و تطبیق استانداردهای خود با استاندارهای عالی جمهوری اسلامی ایران در حوزه حقوق بشر، از هیچ تلاشی فروگذار نکرده است. بگذارید به شما اطمینان دهم، چنین اتفاقی هرگز نخواهد افتاد.
جناب آقای رئیس،
جمهوری اسلامی ایران مصمم است همچنان از مردم خود در برابر خطر افراط‌گراییِ خشونت‌آمیز و تروریسم که عمدتاً در منطقه ما به‌موجب مداخلات اعتیادآور، اشغال و تجاوز آمریکا، متحدان و مشتریانش شایع شده است، محافظت کند. چنین نمایش تلخ و مزورانه ای که سعی می‌کند نشان دهد به حقوق بشر ایرانیان اهمیت می دهد، در مقابلِ اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه، غیرقانونی و غیرانسانی یکجانبه ایالات متحده، که عملاً هدف آن وارد ساختن شدیدترین ضربات به کودکان، زنان و مردان بی‌گناهی که نیازمند دارو و مراقبت‌های پزشکی می‌باشند، بی معناست.

گزارشگر ویژه همچنین در محکومیت یا حتی ابراز نگرانی پیرامون اقدامات قهرآمیز یک‌جانبه، غیرقانونی و غیرانسانیِ ایالات متحده آمریکا مردد است.

حفاظت و ارتقاء حقوق بشر باید یک هدف مشترک برای همه ما باشد. با این حال، سوءاستفاده از مکانیسم‌های حقوق بشری به‌منظور آزار و اذیت گزینشی کشورهایی که از پیشرفت مداوم در زمینه حقوق بشر برخوردارند، احساس همبستگی را به‌خطر می‌اندازد و اهداف انسانی و والای حقوق بشر را خدشه‌دار می‌کند. با ‌اینکه تمامی شواهد و واقعیت‌های موجود نشان‌دهنده این واقعیت است که هیچگونه نیت خوبی در تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد، اما ایران با تعمیق سیستم حکمرانی دموکراتیک خود، لحظه‌ای از خدمت به مردم خود منصرف نخواهد شد.

جمهوری اسلامی ایران حتی از گفتگوی صریح با گزارشگر ویژه در مورد کمبودهای ساختاری و محتویات گمراه‌کننده گزارش وی لحظه‌ای دریغ نکرده‌ است. ما همچنین برخی نقایص روش‌شناختی را که با قطعنامه 2/5 پیرامون مرام‌نامه دارندگان رویه‌های‌ ویژه شورای حقوق بشر و همچنین اتهامات نادرست، اطلاعات غلط، پوچ و مبالغه‌های موجود در گزارش معیوب وی، با ایشان در میان گذاشته‌ایم. ما به‌عنوان مثال برای گزارشگر ویژه روشن کرده‌ایم که مجازات اعدام تنها برای شدیدترین جنایات و پس از طی یک فرایند کاملاً قانونی و مطابق با قوانین اعمال می‌شود. ما برای او روشن کردیم که عناوینی مانند مدافعان حقوق بشر یا به‌اصطلاح دوتابعیتی‌ها نمی‌تواند موجب مصونیت آنان به‌عنوان مجرم گردد. تلاش‌ها و نظرات جمهوری اسلامی ایران برای روشن ساختن گزارشگر ویژه متاسفانه با بی‌توجهی وی روبرو شده است. آیا دلیل بی‌توجهیِ گزارشگر ویژه، جلب رضایت و توجه به اصطلاح سردمداران حقوق بشری نیست؟

موجب تأسف است که یکی از منابع اصلی گزارشِ گزارشگر ویژه، همچنان گروه‌های تروریستی‌ای می‌باشند که مدت‌هاست توسط حامیانشان تطهیر شده‌اند و به‌عنوان صرفاً مخالفانِ جمهوری اسلامی ایران و به اصطلاح مدافعان حقوق بشر معرفی شده‌اند. استفاده از منابع مبهم، غیررسمی و مغرضانه از دشمنان قسم‌خورده و اتخاذ رویکردی گزینشی نسبت به دستاوردهای حقوق بشری در جمهوری اسلامی ایران، موجب ایجاد علامت سوال بزرگی در مقابل اعتبار و مورد وثوق بودنِ چنین گزارشی شده است. ستایش تروریست‌هایی که دستانشان به خون شهروندان بی‌گناه آغشته است، منزجرکننده است.

جمهوری اسلامی ایران به همکاری سازنده خود با دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر، سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد و سایر کشورها برای حمایت و ارتقاء حقوق بشر ادامه می‌دهد. جمهوری اسلامی ایران بر این عقیده است که گفتگو و همکاری مبتنی بر احترام متقابل و برابری تنها ابزار موجود جهت تضمین ارتقاء و حمایت از حقوق بشر در سطح بین‌المللی می‌باشند. هدف از چنین گزارشاتی، تنها استفاده ابزاری از حقوق بشر علیه دیگر کشورهاست.

در ادامه، با توجه به اظهارات برخی کشورها در تایید گزارش گزارشگر و در واکنش به بیانیه ای که از سوی نمایندگی قرائت شد، کارشناس نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ به ادعاهای آنها پاسخ داد.
شایان ذکر است، پاسخ نماینده نمایندگی به اظهارات برخی کشورها پیرو ارائه گزارش گزارشگر ویژه و قرائت بیانیه نمایندگی در واکنش به گزارش گفته شد که به شرح زیر است:

جمهوری اسلامی ایران اتهامات بی‌پایه‌واساس و غیرموجه ایالات متحدة آمریکا، انگلیس و کانادا را قویاً رد می‌کند. آمریکا کشوری است که در خارج از سرزمین خود مبادرت به ترور افراد می‌کند؛ که نمونه آن ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی‌ است، که مدافع واقعی حقوق بشر در سرتاسر منطقه بود. بنابراین، آمریکا از هیچ جایگاهی برای متهم ساختن جمهوری اسلامی ایران به اقداماتی که همواره توسط دولت ایران قویاً رد و محکوم شده است، برخوردار نیست.

به‌نظر می‌رسد نماینده بریتانیا هیچ علاقه‌ای به مرور تاریخ تاریک کشورش در ایران ندارد. انگلستان به‌خوبی می‌داند که در ایران دست به کودتا زده، و همچنین اقدامات آن موجب مرگ هم‌وطنان، ویرانی و قحطی در کشورم شده است. ما هرگز نقش مخرب انگلستان در ایران را فراموش نخواهیم کرد.

از عجایب روزگار است که رژیم کودک‌کش اسرائیل که حقوق مردم فلسطین را به‌صورت روزانه نقض می‌کند، اکنون به خود اجازه داده تا در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران صحبت کند!
انتهای پیام

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا