شاخص هوای اصفهان در ۱۳ منطقه قرمز و نارنجی است

محمود مزارع در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه شاخص هوای کلانشهر اصفهان امروز با میانگین ۱۴۴ برای گروه‌های حساس ناسالم است، اظهار داشت: کیفیت هوا براساس اطلاعات ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان احمدآباد با شاخص ۱۷۳، خیابان استانداری و رودکی با شاخص ۱۵۴، پروین با شاخص ۱۷۴، خیابان جِی با شاخص ۱۹۷، فیض با شاخص ۱۵۵ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۵۲ در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان (قرمز) است.

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوا در خیابان انقلاب با میانگین ۱۳۳، باهنر با میانگین ۱۲۳، خرازی با میانگین ۱۲۶، رهنان با میانگین ۱۲۴، فرشادی با میانگین ۱۴۵ و کاوه با میانگین ۱۱۳ وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس (نارنجی) و در ایستگاه میرزا طاهر با شاخص ۹۷ وضعیت قابل قبول (زرد) را نشان می‌دهد.

کارشناس امور آزمایشگاه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه از ۱۶ ایستگاه پایش در شهر اصفهان ۲ ایستگاه باغ غدیر و دانشگاه از مدار خارج است، اضافه کرد: امروز هوای شهر سگزی با شاخص ۱۱۰ ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۷۶ و مبارکه با شاخص ۸۲ در وضعیت قابل قبول ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان همچنان قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان به سبب استقرار جوی به نسبت پایدار در سطح استان و کاهش محسوس دما، غلظت آلاینده‌های جوی به ویژه در مناطق مرکزی و صنعتی از جمله کلانشهر اصفهان افزایش یافته است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا