محمود عباس با رئیس جمهور سوئیس دیدار کرد

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری فلسطینی «وفا»، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، دیروز پنجشنبه در مقر ریاست این تشکیلات در رام الله با گای پارملین، رئیس جمهور سوئیس دیدار و گفتگو کرد.

 در ابتدای این دیدار محمود عباس ضمن خیرمقدم به رئیس جمهور سوئیس، اظهار کرد: از سفر شما به فلسطین تشکر می‌کنیم و از حمایت شما از مردم فلسطین در همه سطوح سیاسی، اقتصادی، مالی و بشردوستانه سپاسگزاریم.

محمود عباس همچنین گفت: من با رئیس جمهور سوئیس در مورد وضعیت و شرایط سیاسی چه در مورد ادامه شهرک سازی ها و مصادره زمین‌ها و چه در مورد کشتار شهروندان فلسطینی در سرزمین‌های فلسطین به دست شهرک نشینان صهیونیست صحبت و تبادل نظر کردم.

او افزود: ما همچنین در مورد تلاش اسرائیلی‌ها برای اخراج ساکنان محله الشیخ جراح و برگزاری مراسم مذهبی غیرقانونی آن‌ها در مسجد مبارک الاقصی و همچنین موضع اسرائیل در قبال سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی گفتگو و تاکید کردیم که سازمان‌های حقوق بشری فلسطینی به مسائل بشردوستانه می‌پردازند و طبق قوانین فلسطین، فعالیت می‌کنند و مقامات اسرائیل به هیچ وجه حق دخالت در امور آن‌ها را ندارند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین ادامه داد: ما همچنین در مورد راه حل‌های سیاسی آینده و راه حل دو کشوری صحبت کردیم و به همین مناسبت از همه کشور‌های جهان که چشم انداز و راه حل دو کشوری را به رسمیت می‌شناسند می‌خواهم که کشور فلسطین را نیز به رسمیت بشناسند.

محمود عباس گفت: «ما با دولت آمریکا در تماس هستیم و سخنان خوبی از جو بایدن، رئیس جمهور این کشور شنیده‌ایم، سخنان خوب بایدن در مورد حمایت او از راه‌ حل دو کشوری، احترام به وضعیت موجود در مسجد الاقصی، مخالفت با آوارگی ساکنان قدس و مخالفت با فعالیت‌های شهرک‌سازی و همه اقدامات یکجانبه (از سوی اسرائیل) است».

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: این اقدامات یکجانبه را تنها اسرائیل انجام می‌دهد و ما هیچ اقدام یکجانبه‌ای انجام نمی‌دهیم.

او افزود: ما همچنین با رئیس جمهور سوئیس صحبت کردیم که سخنان خوب به ویژه در مورد بازگشایی کنسولگری آمریکا در شرق قدس نیاز به اجرای عملی و واقعی دارد.

محمود عباس در رابطه با انتخابات فلسطین ادامه داد: ما آن را لغو نکردیم، بلکه آن را به تعویق انداختیم تا مشارکت ساکنان قدس در آن تضمین شود. اما درباره آشتی ملی، ما به مشروعیت بین المللی پایبندیم و از پیشنهاد ایجاد یک دولت وحدت ملی استقبال می‌کنیم.

محمود عباس همچنین اظهار کرد: شرایط کنونی بسیار خطرناک است و ما دست خود را به سوی اسرائیلی‌ها دراز می‌کنیم تا اقدامات اعتمادسازی را انجام دهیم و سپس مسیر سیاسی را بر اساس چشم انداز راه حل دو کشور آغاز کنیم، در غیر این صورت راه‌های دیگری هم داریم. گزینه‌هایی خواهیم داشت و در اینجا تأکید می‌کنم که هرگز به خشونت متوسل نخواهیم شد که این سیاست ما نیست، اما نمی‌توانیم برای همیشه تحت اشغال باشیم، به خصوص که ما تنها مردم جهان هستیم که تحت اشغال هستیم.

او ادامه داد: من از این دیدار با رئیس جمهور سوئیس خوشحالم و از حمایت و کمکی که سوئیس انجام می‌دهد و موضع سیاسی آن خرسندم. ما می‌گوییم که سوئیس می‌تواند نقش مهمی در روند صلح داشته باشد و از هر تلاشی که انجام دهد استقبال می‌کنیم.

رئیس جمهور سوئیس نیز به نوبه خود گفت: این سفر تصویر خوبی از قدرت روابط دو جانبه است که ما را به هم پیوند می‌دهد، زیرا همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های انسانی و اقتصادی افزایش یافته است.

او افزود: اخیرا تصمیم گرفتیم همکاری اقتصادی خود با تشکیلات خودگردان ملی فلسطین را با راه اندازی شورای تجاری سوئیس-فلسطین در سال گذشته افزایش دهیم.

رئیس جمهور سوئیس ادامه داد: ما معتقدیم حضور حرفه‌ها برای جوانان باعث افزایش ثبات منطقه می‌شود و این امر از طریق برنامه همکاری با خاور نزدیک انجام می‌شود و سوئیس در نظر دارد فرصت‌های بیشتری را برای جوانان در زمینه‌های پیشرو بودن، خلاقیت و دیجیتالی شدن فراهم کند.

او ادامه داد: با این حال، ایجاد افق سیاسی در راس نگرانی‌های سوئیس است و سوئیس متعهد به حمایت از گفتگو بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی هاست، زیرا اقدامات اقتصادی اگر بخشی از تلاش‌های سیاسی نباشد، نمی‌تواند از خشونت جلوگیری کند. از این رو فراخوان خود را برای احترام به قوانین بین‌المللی و راه‌اندازی یک فرآیند سیاسی که اصل کشمکش‌ها را هدف قرار دهد، تجدید کردیم.

او گفت: «ما از تشکیلات خودگردان فلسطین می‌خواهیم به دو دستگی‌های موجود پایان دهد و تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات ملی فلسطین را افزایش دهد».

گای پارملین افزود: کشور من از راه حل دو کشوری حمایت می‌کند و پیشنهاد داده است که از روابط سوئیس برای کشاندن دو طرف به میز مذاکره استفاده کند.

رئیس جمهور سوئیس ادامه داد: من مشتاقانه منتظر دیدار با برخی از کارآفرینان فلسطینی، اعضای شورای تجارت مشترک سوئیس و فلسطین برای بحث درباره برخی ایده‌ها برای توسعه برخی شرکت‌های نوپا هستم.

در این دیدار نبیل ابو ردینه، معاون نخست وزیر و وزیر اطلاع رسانی دولت تشکیلات خودگردان فلسطین، خالد العسیلی وزیر اقتصاد ملی، مجدی الخالدی مشاور دیپلماتیک رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و محمود الهباش، قاضی القضات فلسطین حضور داشتند.

انتهای پیام/

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا